Aile ve Ebeveynlik

ANNE BABALAR İÇİN ZORBALIĞI ENGELLEMENİN 9 YOLU

Zorbalık, daha güçlü bir kişi ya da bir grup kişi tarafından daha az gücü olan bir kişiye karşı yapılan ve sürekliliği olan fiziksel, psikolojik, sosyal ve sözel olarak tekrarlanan saldırıdır.
Araştırmalara göre çocuklardan yarısı en az bir kere ya kurban ya zorba ya da her ikisi de olacak şekilde zorbalık olaylarına dahil olmuş durumda. Diğerleri de bu olaylara tanık oluyor. Yaş, cinsiyet, sosyoekonomik durum fark etmiyor tüm çocuklar da böyle bir durum yaşanabiliyor. Aile yapıları incelendiğinde zorbaların ailelerinin çoğunlukla; katı, kurallar konusunda tutarsız ve sınırlarını koymak için güç kullanan aileler oldukları bulgulanmış. Diğer taraftan, kurbanların ailelerinin ise, aşırı korumacı bir tutum içinde oldukları belirlenmiş. Bu durumda ailelere büyük iş düşüyor. Ailelerin bu durumu düzeltecek müdahaleleri gerçekleştirmesi gerekiyor.
Bunun için izleyebileceğiniz en temel 9 yol şu şekildedir;
1. Çocuğunuzla Her Gün Konuşun ve Onu Dinleyin
Araştırmalar gösteriyor ki aileler çocuklarının zorbalığa maruz kaldığını en son öğreniyor. Çocuğunuzun sosyal hayatıyla ilgili sıklıkla konuşursanız bu konuyla ilgili ipuçlarını yakalamanız daha kolay olacaktır. Her gün birkaç dakika açık uçlu sorular sorarak okulda ve çevrede kimlerle vakit geçirdiğini, teneffüslerde ve giriş çıkışlarda neler yaptığını, kiminle yemek yediğini, okula gidip gelirken neler olduğunu öğrenebilirsiniz.
2. Kibarlık ve Liderlikte İyi Örnek Olun
Çocuğunuz sizi izlerken ve sizinle kurduğu ilişkiden çok şey öğrenecektir.
Siz bir garsonla ya da satıcıyla nasıl iletişim kuruyorsanız o da model olarak onu alacak ve aynı durumda benzer tepkiler gösterecektir. Siz başkalarıyla kaba ve kötü iletişim kurarsanız çocuğunuza da zorbalığı öğretmiş olursunuz.
3. İşaretleri Öğrenin
Çoğu çocuk özellikle yetişkinlere kendisine zorbalık yapıldığını söylemez. Bu sebepten anne babaların ve öğretmenlerin bu konuda uyanık olması ve işaretleri iyi takip etmesi gerekir. Kişisel eşyaların kaybolması, baş ve karın ağrısı şikâyetleri, okul aktivitelerinden uzak durmaya çalışma, okula çok geç veya erken gitme gibi durumlar tespit ederseniz, bu konuda uyanık olmanız gerekir. Eğer şüphelenirseniz çocuğunuzla doğrudan konuşabilir yada çocuğunuzun öğretmeni ve arkadaşlarıyla ile konuşup durumun gerçek olup olmadığını tespit edebilirsiniz.
4. Zorbalık Karşıtı Sağlıklı Davranışları Erken Yaşlarda Edindirin
Çocuklar, özellikle küçük yaşlarda saldırgan davranışlarla istediklerini yerine getirmemelidirler. Çocuk saldırganlıkla amacına ulaşmamalıdır.
Anaokulundan itibaren zorbalık karşıtı davranışları geliştirmesine yardım edin.
Çocuğunuza itme, vurma, dalga geçme gibi davranışları göstermemeleri gerektiğini öğretin. Bu tür davranışların sonunda neler olacağını düşünmelerini isteyin. Diğer çocuklarla empati kurmalarını isteyin. Aynı şekilde çocuğunuza kibar davranması gerektiğini, empati kurmanın arkadaş ilişkilerinde önemli olduğunu öğretin.
Diğer çocuklar ona kaba davranırsa ne yapması gerektiğini de öğretin. Zorbalık yapan çocuğa dur demesi, yürüyüp gitmesi gerektiğini ve kabadayılığı görmezden gelmesi gerektiğini öğretin. Özellikle anaokulu ve ilköğretim okulunun ilk yıllarında bunları sık sık tekrarlayın.
5. Çocuğunuzun Okuluna Zorbalık Konusunun Üzerine Gitmeleri İçin Yardım Edin
Çocuğunuza zorbalık yapılsın ya da yapılmasın okulun bu konuda ne yaptığını bilmelisiniz. Araştırmalar gösteriyor ki, sıfır tolerans etkili olmuyor. Okulda olumlu bir sosyal iklim oluşturulmasını sağlayacak devamlı eğitim programlarının olması daha etkili oluyor. Her seviyede çocuklara nasıl empati kurabilecekleri, kurban olurlarsa nasıl tekniklerle karşı koyabilecekleri öğretilmelidir. Eğer okul etkili strateji ve politikalara sahip değilse müdür ile görüşüp bu konuda değişiklik yaratmak için öncü olmalısınız.
6. Zorbalık ile İlgili Evinize Özgü Kurallarınız Olsun
Çocuğunuzun kendisine zorbalık yapıldığında, başkalarına zorbalık yaptığında yada başkalarına zorbalık yapılırken gördüğünde sizden açıkça neyin normal neyin normal olmadığını duyması gerekir. Çocuğunuzun fiziksel yada sözlü zorbalığa uğradığında sizin bu olayın üstüne gideceğinizi ve ona yardım edeceğinizi açıkça bilmeli.  Ayrıca nelerin zorbalığa girdiğini de bilmeli ve bu tür davranışların kabul edilemez olduğunu ve diğer kişilere zarar verdiğini bilmeli. Liderlik, güç ve statülerini gösterecek başka yollar olduğunu ve okulda bir kibarlık planı uygulamak için öğretmenler ve okul idaresiyle işbirliği yapın.
7. İyi Bir Seyirci Olmayı Öğretin
Bir zorbalık olayına tanık olan çocuklar kendilerini zayıf ve çok zor araya giriyorlar. Halbuki bu gibi durumlarda hareket geçen çocuklar güçlü ve pozitif bir etkiye sahip oluyor. Çocuğun kendini tehlikeye atması gerekmese de Dur demesi bile kurbana bir destek vermiş olur.
8. Çocuğunuza Siber Zorbalık Hakkında Bilgi Verin
Çocuklar genellikle siber zorbalığın ne olduğunu fark edemiyorlar. Siber zorbalık kişilerin birbirine kaba, tehditvari mesajlar yada resimler göndermesi, özel bilgilerini yayınlamaları, başka bir kişini kötü duruma düşürmeye çalışmaları ve online bir gruptan bir arkadaşını dışlamalarıdır. Bu tür hareketler fiziksel şiddet kadar zararlıdır. Ve tolere edilmemelidir. Ne kadar çok vakit geçirirse o kadar çok siber zorbalığa maruz kalır bu yüzden internette geçireceği zamanı kısıtlamak gerekir.
9. Zorbalığın Çocukluğun Bir Parçası Olmadığını Yayın
 Bazı yetişkinler zorbalığın her çocuğun başına gelebilecek, çocukluğun bir parçası gibi görmekte ve normal karşılamaktadır. Çocuğun da bu dönemden geçerek kendini güçlendireceğine inanırlar. Bunu bu şekilde kabul etmek doğru değildir. Her türlü zorbalık hem zorba hem mağdur hem de tanıklar için zararlıdır ve tüm yetişkinlik hayatını bile etkileyebilecek depresyon, anksiyite, suça meyil gibi rahatsızlıklara yol açabilir.
Zorbalığın hem okul hem aile hem de toplum tarafından dikkate alınması ve herkesin üstüne düşen görevleri yerine getirmesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde sorunlar çözülebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir