OKUL HAYATI

Veli Toplantılarına Katılım Neden Önemlidir?

Anne babalar ve öğretmenler arasında açık ve dürüst bir iletişimin kurulması çocuğun eğitim hayatında başarılı olması adına çok önemlidir. Veli toplantılarına katılım çocuğun performansını görüşmek ve öğrencinin başarısını artırmak için strateji geliştirmek adına önemlidir.

  1. Notlar: Yapılan araştırmalar göstermiş ki ailenin çocuğun notlarıyla ilgilenmesi ve akademik durumunu takip etmesi; karne ve yazılı notlarının,ygs, lys, sbs gibi merkezi sınav sonuçlarının ve mezuniyet notlarının yükselmesine sağlıyor. E-okul gibi sistemlerle veli öğrencinin notlarını evden, işten üstelik istediği saatte takip etme şansına sahip oluyor. Ancak yine de veli toplantılarına giderek öğrencinin akademik durumunu daha yakından takip etmek öğrencinin takip edildiğini hissetmesine yol açıyor, bu da çalışma temposunu artırmasını sağlıyor.
  2. Devamsızlık ve Davranış Durumu: Akademik performans kadar öğrencinin davranış durumunun da yakından takip edilmesi gerekir. Bunun da yolu veli toplantılarına katılmaktan geçiyor. Araştırmalar gösteriyor ki aileleri okulla iyi iletişim kuran ve okul durumu takip edilen çocuklar okula daha az devamsızlık yapıyor, alkol, uyuşturucu gibi zararlı maddeleri daha az kullanıyorlar, şiddet olaylarına daha az karışıyorlar, okulu bırakma oranları daha düşük oluyor. Veli toplantıları çocuğunuzun sorunları konuşmanız ve okulun da desteğiyle çözüm bulmanız için önemli bir fırsattır.
  3. İletişim Önerisi Aileler okulla iletişimlerini kuvvetlendirmek adına Okul Aile Birliği gibi okulun oluşumlarının içinde görev alabilirler. Bu sayede okulda olan bitende daha iyi haberdar olurlar.  Öğretmenlerle diyalogları artar.
  4. Veli Toplantısının Verimli Olması İçin: Toplantıya gitmeden once hangi öğretmenle neyi görüşeceğinizi kafanızda belirlemeniz faydalı olacaktır. Kısıtlı bir süreniz olacağı ve toplantı anında unutma ihtimalinizi ortadan kaldırmak adına bir ön hazırlık yaparak gitmeniz faydalı olacaktır.
  5. Uyarılar: Bazen veliler öğretmenlerin verdiği cezaları veya öğrenciye yaptığı uyarıları  eleştirebilir, bu durum öğretmenleri zor durumda bırakabilir. Veliler şunu bilmelidir ki öğretmenler ve veliler öğrencilerin daha iyi geleceğe hazırlanması için ortak hareket ederler. Bu açıdan mümkün olduğunca uzlaşma yoluna gitmeli ortak hedefe ulaşmak adına hareket edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir