OKUL HAYATI

ÜNİVERSİTE SINAVLARINDAKİ KATSAYI UYGULAMASI KALDIRILDI

 

YÖK Genel Kurulu, Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan başkanlığında dün toplandı. Toplantıdan sürpriz bir karar çıktı. Yetkililerden edinilen bilgiye göre, toplantıda üniversiteye giriş sınavında yerleştirme puanlarının hesaplanmasında kullanılan katsayı uygulaması ele alındı.

Katsayı ile ilgili “Adayların üniversiteye yerleştirilmelerine esas olmak üzere; yerleştirme puanlarının hesaplanmasında; Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanlarının %12’sinin Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ile  Lisans Yerleştirme Sınavı(LYS) puanlarına eklenmesine karar verildi. Müstakil Mesleki ve Teknik Ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrenciler alanlarıyla ilgili Yükseköğretim programlarına yerleştirilirken AOBP’nin  0.06 ile çarpılarak elde edilenpuanın puana eklenmesi uygulaması devam edecektir. ” kararı alındı. Bu kararla sınava giren adaylar arasında fark kalmadığı için katsayının fiilen kaldırılmış oldu.

Mevcut uygulamada, üniversiteye giriş sınavında öğrencilerin yerleştirme puanları hesaplanırken kendi alanıyla ilgili program tercihinde Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanları (AOBP) 0,15 katsayısıyla, alan dışı tercihte ise 0,12 katsayısıyla çarpılıyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir