OKUL HAYATI

BİRLEŞİK DÜNYA KOLEJLERİ BURS BAŞVURULARI

 

United World Colleges (Birleşik Dünya Kolejleri) dünyanın farklı bölgelerindeki kolejleri için Türkiye’den öğrencilere burs olanakları sunuyor . Diplomalarına MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından denklik verilen Birleşik Dünya Kolejleri eğitimi 2 yıl süreli olduğundan Lise 2. Sınıf öğrencileri başvuru yapabilir. Başvuru formuna Ocak 2012’de United World Colleges sitesinden ulaşabilirsiniz.

Seçim Kriterleri ve Gerekli Belgeler
Bahsi geçen burslara /kontenjanlara başvuracak öğrencilerde aranan nitelikler

Lise 2 (10. sınıf) öğrencisi olmak. Burstan yararlanabilmek için Haziran döneminde Lise 3’e (11.sınıf) doğrudan geçmiş olmak şarttır.
9. sınıf not ortalaması en az 3.5 olmak.
10.sınıf 1.dönem not ortalaması en az 3.5 olmak.
Herhangi bir disiplin cezası almamış olmak
16-18 yaşlarında olmak (Okula başlama tarihinde en az 16 yaşında-en fazla 19 yaşında olmak)
Sportif ve sosyal faliyetlerle ilgili olmak
En az Orta seviyede İngilizce bilmek
Uluslararası bir okulda ülkemizi temsil edecek niteliklere sahip olmak. Bu nitelikler; ‘yurt dışında yatılı bir okulda okurken oluşabilecek her türlü farklı şartlara, manevi anlamda dayanıklılık, kişisel cesaret, özgüven, çevreye duyarlılık, paylaşımcı, temsil yeteneği olan, soran, tartışan, araştıran, önyargısız, dünya olaylarının farkında olan, çağdaş görüşlü, medeni olarak açıklanabilir.

GEREKLİ BELGELER

2 adet resim
Nüfüs Cüzdanı aslı ve fotokopisi
Okul Belgesi (kayıtlı olduğuna dair okulca verilen yazı)
Veli Kabul Formu (Bu form sınava çağrılan adaylara e posta ile daha sonra gönderilecektir)
Başvuru Formu (Öğrencinin web sitemizden doldurmuş olduğu form)
2 Kurşun kalem ve yumuşak bir silgi
2010-2011 öğretim yılı 9.sınıf karnesinin aslı ve fotokopisi
2011-2012 öğretim yılı 10.sınıf yarıyıl karnesinin okul tarafından aslı gibidir kaşesi basılmış fotokopisi
Sınava girecek olan aday öğrencilerin velilerinin de sınav yerinde bulunmaları gerekmektedir.

UWC ‘ye  Başvuru Şekli

UWC’ye giriş sınavı Sözlü Sınav şeklinde yapılmaktadır. Bazı sınavlarda bazı öğrencilerden yazılı olarak ta bir yada birkaç konu hakkında kısa kompozisyon yazması beklenebilir.

Sınav tarihi ve zamanı daha sonra www.tr.uwc.org adresinden duyurulacaktır.

Sınav İstanbul’da yapılacaktır.

Öğrenciler www.tr.uwc.org sitesinin Başvuru Başlığı altında yeralan Başvuru Formunu online olarak doldurup başvuruda bulunabilirler.

Başvuru formunu online olarak 1 kez doldurma hakkına sahip olduğunuz için formu doldurmadan önce lütfen pdf (Form PDF)ortamınında indirip inceleyiniz.

Başvuru formunu eksiksiz olarak doldurup gönderen öğrenciler eposta adreslerine başvurularının alındığına dair bir onay geri bildirimi alacaklardır.

Başvuru süresi  2012 Ocak ayında açıklanacaktır .

Açıklanan  tarihlerden sonra başvuru kabul edilmeyecek ve başvuru formu siteden kaldırılacaktır.

Aday başvuru formları komitece incelelenip ön elemeden geçirildikten sonra sadece mülakata katılmaya hak kazanan adaylara daha sonra açıklanacak bir tarihte   eposta adreslerine sınava katılmaya hak kazandıklarına dair onay geri bildirimi alacaklardır.

Sadece kazanan adaylara eposta yoluyla bildirim yapılacaktır.

Ön elemeyi geçemeyip mülakata katılmaya hak kazanamayan adaylara herhangi bir bildirim yapılmayacatır. Dolayısı ile daha sonra açıklanacak olan tarihe kadar komitemizden haber alamayan adayların başvurularının kabul edilmediği var sayılmalı ve yaşanan yoğunluk nedeni ile bu konuda komitemizin herhangi bir soruyu yanıtlamayacağını ( eposta -telefon vs ) üzülerek bildirmek isteriz.

Mülakata katılmaya hak kazanan adaylara sınav günü, yeri  ve saati eposta yolu ile bildirilecektir.

Aynı eposta da mülakata gelirken adayların yanlarında getirmesi Gerekli Evraklar belirtilecektir.

Sınava katılmayı kabul ettiklerine dair komitemize 5 gün içinde onay geri bildirimi yapmayan adaylar sınava kabul edilmeyecektir.

Mülakat İstanbul’da yapılacaktır.

Bu tarih ve zamanda sınav yerinde olmayan adaylar sınava katılmamış sayılacaklardır.

Aday öğrencilerin İstanbul’a geliş-dönüş ve diğer her türlü masrafı kendilerine aittir.

UWC- Birleşik Dünya Kolejleri Sınavı 1 kez yapılacağı için herhangi bir mazeret sebebi ile sınav tekrarı veya başka bir tarih isteği kabul edilemez.

Sınav sonucunda bütün açık kontenjanlara 1 asil 1 yedek aday seçilecektir.

Seçilen adaylar en geç 1 hafta içinde web sitemizden duyurulacaktır.Ayrıca kendilerine eposta yolu ile bildirim yapılacaktır.

UWC ye gitmeye hak kazan asil adaylar 5 gün içerisinde ayrılan kontenjanı kabul etmedikleri takdirde açık kalan kontenjan yedek adaya teklif edilecektir.

UWC Sınavı – UWC Sistemi ve diğer sorularınız içn lütfen sitemizin Bilgiler Başlığı altında yer alan Sıkça Sorulan Sorular –  bölümünü ziyaret ediniz.

Seçim Komitesinde UWCIO yetkilileri (UWC Uluslararası Londra Ofisi ) Milli Eğitim Bakanlığının yetkili uzmanları ve UWC Türkiye Derneğininde görevli eski mezunlar yer almaktadır.Seçim komitesinde aynı zamanda UWCler ile uzun yıllardır ilişkide olan kendi alanlarında deneyimli profesyoneller de yer alır.

Seçim Komitesinin seçtiği adaylar, adayları yerleştirdiği kontenjan ve/veya burslar sorgulanamaz.Adaylar sınava katılmak sureti ile seçim komitesinin verdiği her türlü kararı kabul ettiklerini beyan etmiş olurlar.

Başka ülkelerin dolduramadıkları yada kabul etmedikleri kontenjan ve/veya burslar açıklanan başvuru dönemimden sonra , seçim esnasında yada seçim yapılıp adaylar daha önce açıklanan kontenjan ve/veya burslara yerleştirildikten sonra ortaya çıkabilir.Bu durumda yeni ortaya çıkan kontenjan ve/ veya burs için Web sitesinden duyuru yapılmaz.

Eğer  bu durum başvuru dönemi bittikten sonra veya seçim esnasında meydana gelmişse, başvuruda bulunup seçime katılmaya hak kazanan ve seçime çağrılan adaylara, seçim günü sözel olarak bildirilir ve  başvuru formunda yer alan tercih sıralamaları adayın isteği doğrultusunda değiştirilebilinir.

Eğer bu durum, seçim  yapılıp adaylar daha önce açıklanan kontenjan ve/veya burslara yerleştirildikten sonra ortaya çıkmışsa, yeni ortaya çıkan kontenjan ve/ veya burs için Web sitesinden duyuru yapılmaz, tekrar seçim yapılmaz. Bu durumda, seçime katılmış, başarılı olmuş ama kontenjan eksikliğinden dolayı gitmeye hak kazanamamış öğrenci ile iletişime geçilir ve  öğrenciye yeni çıkan kontenjan ve/veya burs teklif edilir.

Bu durum sık karşılaştığımız bir durum olmamakla beraber ülkemizin temsili ve öğrencilerimizin geleceği açısından bir fırsat teşkil etmektedir.

 

www.tr.uwc.org

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir