Genel OKUL HAYATI

TÜRKİYE’ DE 5 ÇOCUK ÜNİVERSİTESİ VAR

Dünyada 11 yıldır eğitimlere devam eden çocuk üniversiteleri, Türkiye’de 3 yıllık bir geçmişe sahip. İlk olarak Ankara Üniversitesi tarafından 2009’da kurulan Ankara Çocuk Üniversitesi’ ni İstanbul, Trakya, Anadolu ve İnönü Üniversiteleri takip etti.

Türkler için yeni bir kavram ‘Çocuk Üniversitesi’. Çünkü, Türkiye’deki ilk çocuk üniversitesi, 2009’da çalışmalarına başladı. Dünyada ise 11 yıllık geçmişi var. Bu nedenle ülkemizdeki çocuk üniversitesi sayısı da çok fazla değil, sadece 5 tane. İlk olarak Ankara Üniversitesi tarafından 2009’da açılan Ankara Çocuk Üniversitesi’ni İstanbul, Trakya, Anadolu ve İnönü Çocuk Üniversiteleri takip etti. Şu anda başta Uludağ olmak üzere birçok üniversite de çocuk üniversitesi kurma çalışmalarını sürdürüyor.

Peki çocuk üniversitesi ne demek, kimler, nasıl bir eğitim alabiliyor, eğitmenler kim ve çocuklara ne gibi faydaları var? Çocuk üniversiteleri müdürlerinin anlattıklarına göre, genellikle yaz aylarında eğitim veriyorlar. Ama çalışmalarını bütün yıl sürdürenler de var. İsteyen herkes bu eğitimlere katılabildiği gibi üstün zekalılara özel programlar da veriliyor. Ücretli eğitim verenler burs imkanı sağlarken, dezavantajlı gruplara yönelik çalışmalarını ücretsiz yürütenler de bulunuyor. Avrupalı Çocuk Üniversiteleri Ağı kurucu üyesi olarak çalışmalarını sürdüren çocuk üniversitelerinde öğrenciler bilim, kültür, sanat, spor gibi çeşitli alanlarda, üniversite hocalarından eğitim alıyorlar. Deneyleri üniversite ortamında laboratuvarlara girerek yapıyorlar. Eleştirel düşünme yeteneklerini geliştiriyorlar, temel yaşam becerileri kazanıyorlar. Ve gelecekte seçecekleri meslek hakkında karar verebiliyorlar. Tabii eğitim içerikleri çocukların anlayabileceği şekilde programlanıyor.

Yılda 4 bin çocuğu eğitiyoruz

Ankara Üniversitesi Çocuk Üniversitesi Müdürü Doç. Dr. Tülin Sağlam: Çocukların üniversite ile etkileşim içinde birtakım beceriler edinmesini hedefleyen bir yapılanma. Temel ihtiyaç çocukların bilimsel eleştirel düşünme becerisini geliştirmek, çocuklara temel yaşam becerisi kazandırmak. Ankara Çocuk Üniversitesi’nde yılda 4 bin çocuğa eğitim veriyoruz. Temelde dezavantajlı gruplara ücretsiz eğitim veren bir yapıya sahibiz. 4 bin çocuğun yüzde 95’i ücretsiz eğitim alıyor.Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptığımız protokol aracılığıyla dezavantajlı gruplara ulaşıyoruz. Yerel yönetimlerle, özel kuruluşlarla yaptığımız işbirlikleri sonucunda sağladığımız fonlarla veriyoruz eğitimleri. Yüzde 5’lik bölümü de bize ulaşma imkanı olan kişiler oluşturuyor. Bir temel kaygımız var o da mümkün oldukça çok çocuğa ücretsiz eğitim imkanı sağlamak. Avrupalı Çocuk Üniversiteleri Ağı kurucu üyesi olarak da bu bizim sorumluluğumuz. Eğitimler üniversitede, genelde hafta sonları ya da tatil dönemlerinde düzenleniyor. Ücretsiz eğitimlerimiz dönem içinde okulların başvurusunu alıyoruz ve seçimi biz yapıyoruz.

Sadece çok başarılı öğrencileri almıyoruz

İstanbul Üniversitesi Çocuk Üniversitesi Müdürü Doç. Dr. Gökhan Karabulut: Öğrencileri bilim adamlarıyla bir araya getiren, üniversitenin içine, laboratuvarına sokarak çeşitli bilimlerde alanının önde gelen isimlerinden bilgileri doğrudan almalarını sağlayan bir yer. Ayrıca meslek seçiminde karar vermeleri konusunda da etkili oluyor. Amerika’daki sistem bizim uygulamamıza daha yakın. Avrupa’da çocuk üniversiteleri birkaç gezi, konferans gibi faaliyetler içerirken, Amerika’da öğrencileri gerçek anlamda laboratuvara sokup, onların yapacağı formata indirerek deneyleri bire bir gerçekleştirerek yerinde görme şeklinde bir program uygulanıyor. Avrupalı Çocuk Üniversiteleri Ağı kurucu üyesiyiz. Bazı eğitimlerimiz ücretli ama birçok faaliyetimiz ücretsiz. Ücretli olanlarda da yüzde 25 burslu öğrencimiz var. Zaten Doğa Koleji ile işbirliği içinde kurulmuş bir kurumuz. Sadece maddi bir işbirliği yapmıyoruz, öğretim üyeleri ile öğretmenleri bir araya getirerek sürekli toplantılar yapıyoruz.

Diğer çocuk üniversiteleri

İlköğretim 6,7 ve 8’inci sınıflar geliyor

İnönü Üniversitesi Çocuk Üniversitesi: Prof. Dr. Hikmet Geçgil’in Koordinatörlüğü’nü üstlendiği İnönü Üniversitesi Çocuk Üniversitesi Malatya ve çevresindeki ilköğretim 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri için ücretsiz kış ve yaz kampları organize ediyor. 2011-2012 eğitim-öğretim yılında, ‘Olağanüstü bir öğrenme kapasitesi ve biricik yeteneği ile her çocuk keşfedilmeyi beklemektedir’ konulu proje kapsamında öğrenciler, üniversiteye getirilerek, bilimdeki keşiflerin ve teknolojik yeniliklerin dünyayı nasıl dönüştürdüğünü görecek. Eğitimler 1-11 Şubat ve 20-30 Haziran 2012 tarihlerinde yapılacak.

Fen, sosyal bilimler, spor ve sanat eğitimi veriyoruz

Anadolu Üniversitesi Çocuk Üniversitesi: Prof. Dr. Ertuğrul Yörükoğulları’nın yürüttüğü Anadolu Üniversitesi Çocuk Üniversitesi resmi açılışı 23 Nisan 2011’de yapıldı. Geçtiğimiz yaz 24 programda 283 öğrenciye eğitim veren birimde fen, sosyal bilimler, spor ve sanat ana dallarında programlar açılıyor. Ücretli eğitimler veren kurumda öğrencilerin yüzde 10’luk bölümünü ücretsiz eğitim alanlar oluşturuyor. Ayrıca yurt dışında okuyan Türk öğrencilere de ücretsiz hizmet sunuluyor. Çalışmalarını bütün yıl sürdüren Anadolu Çocuk Üniversitesi’nde bahar ve kış dönemi programları için çalışmalar sürüyor.

4-14 yaştakiler gidebiliyor

Trakya Üniversitesi Çocuk Üniversitesi: 2010’da Trakya Üniversitesi bünyesinde kurulan birim yöneticiliğini Prof. Dr. Hilmi Abar yürütüyor. 4-14 yaş arası eğitimler veren Trakya Çocuk Üniversitesi’nde ‘Dijital Sanat, Bilişim, Felsefe, Sinema, Deney ve Matematik Gezegeni’ başlıkları altında çeşitli eğitimler veriliyor. Kış ve bahar dönemlerinde eğitimlerine ara veren kurum, yaz aylarında hizmet veriyor.

Uluslararası konferans

EUCU.NET ve SİS-Catalyst Ortak Konferansı 28-31 Kasım tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Çocuk Üniversitesi’nin ev sahipliğinde yapılacak. ‘From Providence to Evidence: Governance and Strategic Development of SiS Activities for Children and Young People in the Context of Change’ başlığı ile yürütülecek konferans, çocukların ve gençlerin bilim iletişimine angajmanının sadece Toplumda Bilim (SiS) uygulamaları bağlamında değil, bilim kuruluşlarının kurumsal ve yönetsel gelişimini desteklemesi bakış açısı ile de değerlendirilmesini amaçlıyor.

Kaynak : hurriyetegitim.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir