OKUL HAYATI

9.SINIF VELİLERİ DİKKAT!!! EN ÇOK 9.SINIF ÖĞRENCİLERİ SINIFTA KALIYOR

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) verilerine göre, yeni eğitim dönemine hazırlanan ortaöğretim kurumlarında 2010 yılında sınıf geçme başarı oranlarının en yüksek olduğu okul türü fen liseleri, en düşük okul türü ise genel liseler oldu. Sınıf geçme başarı oranı her üst sınıfta biraz daha yükselirken, 9. sınıflarda sınıfını geçen öğrencilerin oranının yüzde 60’larda kalması dikkat çekti. 2010 yılında yüzde 2.84’ü devamsızlıktan olmak üzere öğrencilerin yüzde 10.45’i sınıfta kaldı.


Devamsızlık faktörü 
Milli Eğitim Bakanlığı’nın sınıf geçme durumlarına ilişkin başarı istatistikleri, ortaöğretim kademesinde öğrenci okutan velilere uyarı niteliğinde. 2010’da ortaöğretimde öğrencilerin sınıf geçme başarı ortalaması yüzde 89.55 oldu. Yüzde 2.84’ü devamsızlıktan olmak üzere, öğrencilerin yüzde 10.45’i sınıfta kaldı.

10. sınıfta atağa kalkıyorlar 
Ortaöğretimde başarı her üst sınıfta biraz daha yükseliyor. 9. sınıflarda sınıf geçme oranı yüzde 60.11’de kalırken, 10. sınıflarda bu oran birden yüzde 90.64’e yükseliyor. 11. sınıfların sınıf geçme başarı oranı yüzde 95.33’ü bulurken, 12. sınıfların sınıf geçme oranları ise yüzde 96.54’e ulaşıyor. Ortaöğretimin ilk sınıfı olan 9. sınıf, bu sınıftaki çocukların ergenlik döneminde olmaları, yeni bir kademeye alışma zorluğu ve diğer sınıflara göre daha fazla bilgi yüküyle karşılaşmaları gibi nedenlerle ortaöğretimin en ağır sınıfı sayılıyor. Bu nedenle 9. sınıflarda okuyan öğrencilerin velilerinin, çocuklarına daha özenli yaklaşması gerekiyor.

Genel liseler için de uyarı 
Çocuğunun başarısı konusunda özellikle dikkatli olması gereken diğer veli grubunu ise çocukları genel liselere gidenler oluşturuyor. Genel liselerde öğrencilerin sınıf geçme oranı yüzde 86 ile Türkiye ortalamasının gerisinde. Güzel sanatlar ve spor liselerinde bu oran yüzde 93.1’e ulaşırken, Anadolu liselerinde yüzde 99.20, sosyal bilimler liselerinde ise yüzde 99.58. Sınıf geçme oranlarında en başarılı okul türleri fen liseleri. 2010 yılı verilerine göre bu oran yüzde 99.93’e ulaşıyor.

Kaynak: Radikal

0 thoughts on “9.SINIF VELİLERİ DİKKAT!!! EN ÇOK 9.SINIF ÖĞRENCİLERİ SINIFTA KALIYOR”

  1. Merhaba benim sadece matematik dersim zayıf ve ortalamam 55 in üstünde ben matematik dersinden sorumluluga kalır mıyım yoksa direk geçer miyim? Acil cevap verebilirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler…

    1. Düz lisedeyseniz yıl sonu ortamanızın 2,5 anadolu lisesindeyseniz 3 ise dil ve anlatım hariç diğer derslerinizden ortalamayla geçebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir