Genel

MİLLİ EĞİTİM BAKANI ÖMER DİNÇER “EĞİTİM SİSTEMİNİ YENİDEN YAPILANDIRMAK ZORUNDAYIZ”

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Afyon Kocatepe Üniversitesinin akademik yılı açılışında yaptığı konuşmada, üniversitelerin ürettiği yeni bilgi ve fikirlerle kentlerin ve ülkenin gelişmesine, toplumun mutluluğuna, özgürlüklerin ve demokrasinin gelişmesine katsı sağladığını kaydetti. ”Üniversiteler evrensel bilginin evidir ve odağıdır. Üniversite bir kucak odunla sönmeyecek kadar büyük bir ateşin sürekli olarak beslendiği bir kurumdur” dedi.

EĞİTİM SİSTEMİNİ YENİDEN YAPILANDIRMAK ZORUNDAYIZ

Bakan Dinçer, şöyle konuştu: ”Üniversitelerin görevi, bilgiyi çoğaltarak teknolojiye ve toplumun faydasına dönüştürüp ileri bilgiyi sürekli olarak yeniden üretmektir. Üniversiteler meslek öğrenimi veren, bunun için gerekli teknolojiyi takip eden ve üreten kurumların başından gelir. Muhasır medeniyet statüsünü yakalama ve ülkesini modern dünyaya entegre etmek de üniversiteyle başlar. Gelecek için en köklü odaklanmamız gereken husus, üniversite eğitimde kalitenin evrensel ölçülere ulaşmasını sağlamaktır. Dünya hızla değişiyor ve dönüşüyor. Üniversitelere de yeni görev ve sorumluluklar düşüyor. Üniversiteler, üretilen bilginin kalitesi ve ekonomiye katkısında giderek belirleyici bir rol oynuyor.”

ÜNİVERSİTELER DAHA FAZLA KAYNAĞA SAHİP OLMALIDIR

Bakan Dinçer, üniversitelerin sorunlarının da açık yüreklilikle tartışılması gerektiğini ifade ederek, şunları söyledi: ”Üniversiteler, bilimsel olarak özgür, idari olarak özerk ve finansal olarak daha fazla kaynağı sahip olmalarıdır. Dünya, üretim ve bilgiye ulaşma araçları sürekli değişiyor. Üniversiteler değişen dünyaya ve ülkenin ihtiyaçların doğru yanıtlar vermek üzere toplumla ve iş dünyasıyla sıkı iş birliğine giriyor. Türk eğitim sistemini hayat boyu öğrenme perspektifinden geliştirmek ve yeniden yapılandırmak zorundayız. Dünya bunu yapıyor. Hayat boyu öğrenme vazgeçilmez olmalıdır. Kendi aklımızı geliştirmek ve bunu kullanmak uzun eğitim yıllarında çekilen zahmetin ve fedakarlıkların ödülü olacaktır. Üniversitelerin siyasal, sosyal, ekonomik ve kültürel alanlarda topluma önderlik etme ve örnek olma işlevi en üst düzeye ulaştı.”

Bakan Dinçer, 2002 yılında 2,5 milyar lira olan devlet üniversitelerinin bütçesini 5 kat artırdıklarını belirterek, ülkenin her ilinde bir üniversite kurulduğunu bildirdi. Vakıf üniversitelerinin de ülke geneline yayılma imkanı bulduğunu ifade eden Bakan Dinçer, ”Yüksek öğretim gençliğinin barınma, beslenme ve burs gibi ihtiyaçlarının karşılanmasında da büyük aşamalar kaydettik. İstiyoruz ki gençlerimiz enerjilerini kendileri geliştirmeye, ideallerini ve hedeflerini gerçekleştirmeye harcasın” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir