OKUL HAYATI

ANADOLU LİSELERİ ARASINDA NAKİLLER NASIL YAPILIR?

Anadolu Liseleri Yönetmeliğinin 4.bölüm olan Nakiller ile ilgili maddeler aşağıda belirtilmiştir.

Madde 11- (Değişik : 2.9.2010/27690 RG) Bu okullar arasında öğrenci nakillerine esas olmak üzere; yeterlik sınavı, sınıf tekrarı, nakil ve benzeri sebeplerle, şube öğrenci sayısı 30’u aşmayacak şekilde sınıf bazında oluşacak açık kontenjanlar ile sınıf seviyesindeki taban puanlar e-okul sisteminde belirtilir.

Nakiller; sınıf bazında açık kontenjan bulunması, öğrencinin yerleştirmeye esas puanının, naklen gitmek istediği okulun kendi sınıf seviyesinde mevcut bulunan öğrencilerin yerleştirmeye esas taban puanından az olmaması ve puan üstünlüğüne göre yapılır.

Naklen gidilmek istenilen yerleşim birimindeki okul/okullarda birinci yabancı dil farklı ise nakiller, bu madde hükümleri doğrultusunda velilerinin yazılı isteği ile birinci yabancı dil değişikliği yapılarak gerçekleştirilir. Nakli gerçekleşen öğrencinin değiştirilen yabancı dildeki seviyesi belirlenir. Okul yönetimi, öğrenci velisi ile iş birliği yaparak 31/5/2006 tarihli ve 26184 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Yabancı Dil Eğitimi ve Öğretimi Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde gerekli tedbirleri alır ve uygular.

Hazırlık sınıfından hazırlık sınıfı bulunmayan okulların dokuzuncu sınıfına, hazırlık sınıfı bulunmayan okulların dokuzuncu sınıfından hazırlık sınıfına, iki dönem notu alınabilecek kadar süre bulunması ve nakil şartlarının taşınması hâlinde öğrenci nakli yapılır.

Ayrıca, merkezî yerleştirmeyle öğrenci alan ve genel ortaöğretim programı uygulayan resmî fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, Anadolu öğretmen liseleri ve bu okullarla aynı programı uygulayan özel okullar ile askerî lise ve polis kolejlerinden bu okullara öğrenci nakilleri; bu madde hükümleri doğrultusunda yapılır.

Diğer resmî ve özel ortaöğretim kurumlarından Anadolu liselerine öğrenci nakli yapılmaz. Ancak Anadolu liselerinden resmî ve özel diğer ortaöğretim kurumlarına geçiş, ilgili mevzuat hükümleri ile okulların özel yönetmeliklerinde yer alan nakil şartlarına göre yapılır.

Bu okullarda öğrenim görmekte iken şehit veya gazi çocuğu durumuna düşen öğrencilerin nakilleri, istemeleri ve durumlarını belgelendirmeleri hâlinde bir defaya mahsus olmak üzere boş kontenjan ve puan şartı aranmaksızın istedikleri farklı bir yerleşim yerindeki okullardan birine yapılır. Ancak bu kapsamda nakilleri yapılan öğrencilerin yerleştirme puanı, nakil gidilen okulun nakillere esas taban puanı ve kontenjanında dikkate alınmaz.

Nakil için başvuru

Madde 12- (Değişik : 2.9.2010/27690 RG) Nakil başvurusu, öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne velisi tarafından yapılır. Nakil şartlarını taşıyan öğrencinin başvurusu, öğrenim gördüğü okul müdürlüğünce e-okul sisteminden naklen gidilmek istenilen okul müdürlüğüne iletilir.

Nakil başvurularının değerlendirilmesi

Madde 13- (Değişik : 2.9.2010/27690 RG) E-okul sisteminden alınan nakil başvuruları, e-okul kapsamında olmayan okullardan gelen nakil başvuruları ile birlikte bu Yönetmeliğin 11 inci maddesinde belirtilen hükümler doğrultusunda haftanın son iş günü ilgili okul müdürlüğünce değerlendirilir. Değerlendirme ile ilgili tutanak e-okul sisteminden alınarak okul müdürü ve ilgili müdür yardımcısı tarafından imzalanıp dosyalanır. Sonuç aynı gün okulda ilan edilir; ayrıca e-okul kapsamındaki öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne e-okul sisteminden bildirilir.

Naklin uygun görülmesi hâlinde veli bilgilendirilir ve öğrenci en geç 5 iş günü içinde yeni okuluna başlar. Bu süre içinde öğrencinin eski okulundan ayrılmadan nakil talebinden vazgeçmesi hâlinde, bu durum öğrenci velisi tarafından yazılı olarak okul müdürlüğüne bildirilir ve nakil işlemi e-okul sisteminden iptal edilir.

Öğrenciye ait veriler, yeni okuluna başladığı gün e-okul sisteminden alınır.

Anadolu Liseleri nakilleri ile ilgili sorularınız için aşağıdaki yorum yapın kısmını kullanabilirsiniz.

373 thoughts on “ANADOLU LİSELERİ ARASINDA NAKİLLER NASIL YAPILIR?”

 1. mrb acaba bundan sonra nakillerde okulların puanları tekrar düşermi geçen yıla bakıyorum bazı okullar 327 311 ile bile öğrenci almış bu nasıl olacak ben ilçeden merkeze gelmek istiyorum hala okula gidemiyorum puanlar düşer diye bekliyoruz ne yapmamız lazım bir yol önerinnn lütfenn

 2. Nakil isteyip geldiğim okuldan tekrar geri eski okuluma dönebilir miyim? bu nasıl olacak? bilgilendiriniz lütfen.

  1. Yine nakil başvurusu yapmanız gerekir eski okulda kontenjan varsa ve o sürede sizden yüksek puanlı kişiler nakil istemezse geçebilirsiniz, ama bunun bir garantisi yok, eski okulunuza geçemeyebilirsiniz. Bunu dikkate alarak nakil yaptırmanız gerekir.

 3. Merve Ezgi Şu anda benim okulum Öğretmen Anadolu lisesine gitmekteyim. Bu okulumdan puanımın tuttuğu normal anadolu lisesine nakil kayıt yaptırabilirmiyim

 4. SELAMLAR BEN ÇOCUGUMU 387 PUANLA ANADOLU LİSESİNE KAYDETTİM AMA 10.SINIFTA BAŞKA Bİ LİSEYE NAKİL ETTİRMEK İSTİYORUM KAYIT ETTİRECEGİM LİSENİN PUANINI YAKALAMAK İÇİN ÖGRENCİNİN SBS ORTALAMA PUANIMI YOKSA 9. SINIFTAKİ DERECESİMİ BAZ ALINARAK NAKİL YAPILIYO

   1. YANİ NAKİL OLACAGIZ ZAMAN HANGİ SINIFTA OLURSA OLSUN 10. SINIF 11 SINIF YADA 12. SINIFTA OLSA NAKİL OLCAGI ZAMAN SBS PUANI DOGRULTUSUNDA PUANI YETEN OKULLARA NAKİL OLABİLİRMİ DİYOSUNUZ

    1. Evet. Okulların o sınıf seviyesi için açıkladığı puandan daha yüksek puana sahipseniz ve kontenjanı varsa nakil talebinde bulunabilirsiniz. O dönemde sizden yüksek puanlılar o okulu isteyip kontenjanı size sıra gelmeden doldurabilirler ama dolmazsa siz nakil olabilirsiniz.

 5. bu seneki sbs 9 sınıf yerleştirmelerinden sonra anadolu liselerinde boş kontenjan var. puanımın yettiği boş kontenjanlara nasıl ve ne zamana kadar başvurabilirim.

 6. ben mehmet akif ersoy and lisesinden düz lise ye kayıt yaptırdım geri aynı okula nakil yaptırabilirmiyim

 7. Kızım 384 puanla bir anadolu lisesine girdi fakat oturduğumuz yerle mesafesi çok uzak ,iki dolmuş değiştirerek gidebiliyor.Merkezde ki anadolu lisesinin puanı ise 390.nakil olma ihtimali varmı?Bunun için herhangi bir başvurum olmadı,Ne yapabilirim?

 8. saglık meslek lısesınden anadolu lisesine qecıs yapılabılır mı bos kontenjan fırsatlarından yararlanma ımkanımız war mı aceba

 9. şimdi bir düz lisede eğitim görüyorum ama 2.dönem kaydımı özel bir anadolu lisesine aldıracağım özel anadolu lisesinden devlet anadolu lisesine geçiş hakkı var değil mi ?

 10. ben şuandüz lisedeyim oyp puanım 350 lise 2de 380lik bir sağlık meslek lisesine gidebilirmiyim lütfen iyi haber verin çok istiyorum sağlık meslek lisesinin hemşirelik alanını hayırlı haberlerinizi bekliyorum

 11. merhaba ben anadolu lisesinde okuyorum acaba sağlık meslek liselerine geçiş yapa bilirmiyim lütfen çok acil cevap istiyorum

 12. slm..benim oğlum bulunduğumuz şehirden uzakta bir anadolu lisesini kazandı 9. sınıfı orada okudu fakat bizden ayrı kalmaya dayanamadı daha sonra yanımıza aldık ve düz liseye devam etti aynı düz lisenin 11. sınıfında okuyor 12. sınıfta tekrar anadolu lisesine dönüş yapabilirmi

 13. Ben ozel bi anadolu lisesindeyim. Kazandigim yere gitmedim fakat su an ozel okuldan kaydimi alip kazandigim yere gitmek istiyorum. Bu olabilir mi?

  1. Okuduğunuz okula başvurup e-okul üzerinden naklininiz yapılmasını istiyorsunuz. Gideceğiniz okulda kontenjan olması ve puanınızın okulun puanından yüksek olması durumunda nakliniz puan üstünlüğüne göre yapılır.

 14. ya ben anadolu lisesine gidiyorum.ama başka bir anadolu lisesine geçiş yapmak istiyorum.bazı öğretmenlerim bana okul sınavlarından aldıgımız notlara ve diploma puanımızada bakılacagını söyledi acaba öyle bişey var mı ?? yoksa sadece sbs puanımıza mı bakıyorlar ??

 15. kızım 430 sbs puanıyla tavşanlı anadolu lisesinde okumaktadır.memur olduğum için tayinim orhaneli-bursa’ya çıktı.kızımı bursa’da bir anadolu lisesine naklettirmek istiyorum.memurların zorunlu tayinlerinde kontenjan ve puan esası ne şekilde uygulanmakta şu an acaba?mesala 432 nakil puanı isteyen bir okula nakli mümkün mü?teşekkürler…

  1. Nakil yönetmeliğinde bu konuda bir ayrıcalık tanınmıyor. Kontenjan açığı varsa puan üstünlüğüne göre nakil olabilir diyor. Kızınızı 430 puanı varsa 432 puanlık bir okul nakil olamazsınız. Ama yine de ilgili milli eğitim müdürlüğüne danışabilirsiniz.

 16. ben şehrimde düz lisedeydim 9.sınıfta şuan başka şehirdeyim ve 14 tane anadoluya puanım yetiyor.ama 9 u düz okudum diye geçemiyor muyum?

  1. Geçiş yapamazsınız. Özel bir anadolu lisesine kaydınızı alıp sonra devlet anadolu lisesine geçmeyi deneyebilirsiniz

 17. ben şu an saglık meslekteyım fakat anadoluya gecmek ıştıyorum. Gecme sansim olmadıgı ıcın ozel anadoluya gecıp ordan devlete gecmek ıstıyorum sizce mumkun mu? Bırde ozelden devlete gecıs 9.sinifin sonunda mı oluyor? Yanı donemın ortasında gecebılır mıyım?

  1. ÖZel okul anadolu lisesi statüsündeyse oradan devlet anadolu lisesine geçiş yapabilirsiniz. Dönemin ortasında da geçebilirsiniz. Başvurduğunuz okulda kontenjan olması gerekir.

 18. şimdi özel anadoluya gectim ben ama devlete bu yılın sonunda gecersin diyolar. Yaz tatilinde mı gecebılıyorum ancak? Birde aklımda bı suphe var. Sizce sağlık meslek mı daha ıyı yoksa bır anadolu lisesi mi?

 19. meslek lisesınden anadolu lisesine geçiş yapılıyormu ?? anadolu lisesinin taban puanı ile bnm puanım arasında 44 puan var nasl eçiş yapbilirim ????*

 20. merhaba ben sağlık meslek lisesinde okuyorum 10.sınıf a gidiyorum sağlık liseleri arası geçiş nasıl oluyor birde benim geçiş yapacagım okula puanım yetmiyor mazeretli geçişler hakkında bilgi verirseniz iyi olur.Şimdiden teşşekürler

  1. Merkezi yerleştirme puanıyla öğrenci alınan okullarda, veli veya öğrencinin can güvenliği, yangın, doğal afet, aile bütünlüğünü bozan ölüm veya boşanma, velinin emeklilik, iş yeri nakli, öğrencinin sağlık durumunda meydana gelen olumsuzlukların sağlık raporuyla belgelendirilmesi, okuldan tasdikname ile uzaklaştırma cezası alınması gibi zorunlu nakillerde; öğrencinin kayıtlı olduğu alan/dal, kontenjan ve kayda esas başarı durumu dikkate alınarak öğrencinin yerleştirmeye esas puanına en yakın puanla öğrenci alan okula kaydı puan üstünlüğüne göre yapılır

 21. ben öğretmen lisesindeydim bazı sebeplerden dolayı 10. sınıfta anadolu lisesine geçtim ama geri öğretmen lisesine gecmek istiyorum bu mümkün mü?

 22. iyi gunler, kizim 10.sinifi bir ozel okulun anadolu lisesinde okuyor, ancak resmi tayin sebebiyle yaza Izmir iline tasinmamiz gerekiyor.Bu durumda takip edilecek yolu aciklarmisiniz.Milli egitimin aAnadolu lisesine nakliyle ilgili yasal engel varmi?

  Tesekkur ederim

  1. ÖZel de olsa devlet de olsa anadolu lisesi statüsünde bir okulda okuyorsa başka bir ilde anadolu liselerine nakil isteyebilir.
   Ancak kendi puanının istediği okulun puanından büyük olması gerekir. eokulda kontenjanlar ve puanlar yayınlanır. Oradan gitmek istediğiniz okul seçtikten sonra, kendi okulunuza dilekçe vererek diğer okula naklinizi isteyeceksiniz.

 23. slm ben anadolu lisesine gidiyorum gitmek istediğim de anadolu lisesi ama 1 puanla kaybettim acaba puan düşermi .

 24. Şu an oğlum Anadolu lisesi 9.sınıfta okul 422.000 puanla aldı yine 438.000 puan alan bir anadolu lisesine geçmek istiyor sorularım
  1-sbs puanı geçmek istediği okulu yüksek ama okulun 9. sınıf puanı diye bir şey varmı?
  2-Bilgisayara aşırı bir ilgisi var hastalık derecesinde kendine site kurdu vb acaba teknik lisenin bilgisayar bölümüne geçiş için başvursak sbs puanı 385.000 idi ?Hiç olmazsa meslek sahibi olsun diye?
  3- Bu başvuruları zamanı varmı?
  TEŞEKKÜRLER…

  1. Başvurduğu sınıf seviyesindeki puan (en son aldığı öğrencinin puanı) öğrencinin puanından düşük olmalı. Aksi takdirde nakil işlemi gerçekleşmez. Anadolu teknik lisesi iyi bir şeçenek olabilir. Ama anadolu lisesinde devam edip üniversite de bilgisayar okuması kariyeri açısından daha iyi olabilir. Başvurular için ilgili okula danışmalısınız.

 25. kardeşim başka şehirde özel sağlık meslek lisesinde okuyor. ama o şehire uyum sağlayamıyor. memleketimizde özel sağlık meslek lisesi yok. devlet sağlık meslek lisesine nakil yapabilir mi.lütfen yardımcı olun..

 26. Merhaba.Ben su an 9.sinifta ve düz bir liseye gidiyorum.SBS ortalamam 370 civarlarinda ve gazi cocuguyum.Seneye nakil olmak istedigim anadolu lisesi nakillerde 360 puanla aliyor.Ben gazi cocugu oldugum icin nakil olabilir miyim?

 27. Merhaba, oğlum 466 puanla özel anadolu lisesinde (MALATYA 9.sınıf) okumakta. İzmir’e atamam çıktığından Temmuz ayında burada göreve başlayacağım. Çocuğumun bir Anadolu Lisesi 10. Sınıfına nakli için ne yapmalıyım?

 28. selam benim oğlum 2011-2012 öğretim yılında askeri liseye başladı ve bu yıl hazırlık okuyor 2012-2013 öğretim yılında 9. sınıfa geçecek biz çocuğumuzu anadolu lisesine nakil yapmak istiyoruz fakat geçiş te izleyeceğimiz yolu bilmiyoruz okullar kapanınca askeri liseden tastiknamesini alırsak yeni dönemte yönetmelik doğrultusunda puan ve boş kontenjan olan anadolı lisesine veli olarak biz başvuru yapabilirmiyiz yoksa bu başvuruyu askeri lisenin mi yapması gerekir yani nakil gerçekleşene kadar askeri liseyle ilişkiyi kesmemekmi gerekir bu konuda aydınlatırsanız sevinirim şimdiden teşekürler

 29. ben anadolu çocuk gelişim bölümü okuyorum aslında puanım yüksekti ve anadoluya gidecektim ama kayıt zamanını kaçırdım. gittiğim bölümde anadolu.anadolu lisesine geçmek istiyorum puanım gideceğim anadolu lisesinden yüksek ve karnem, diploma puanım da yüksek lütfn yardım edin başarılı bir öğrenciyim puanım yetiyo fazla bile ders notlarımda yüksek hiç mi çaresi yok ?

 30. ben 362 puanla mardin İ.M.K.B.anadolu lisesine yerleştim ailem istanbulda yaşadığı için nakil yaptırmak istiyorum yerleşebilme gibi imkanım varmı.9.sınıf bitti.

 31. Acaba nakil işlemlerinin belirli tarihleri var mı kanunen? Mesela yaz tatilinde nakil yapılabilir mi? Okullarda kimseyi bulabilir miyiz?

 32. Kızım şuan hazırlık sınıfı olmayan anadolu lisesinde 9 ncu sınıfı bitirmek üzere nakil olamk istediğimiz okulda ingilizce hazırlık sınıfı olan bir okul. Boş kontenjanı var puanımızda yüksek. ancak naklin gerçekleşmesi için bir sınav yapılması gerektiğini belirtiyor okul yönetimi bu sınav yönetmelikte var mı? ve bu sınavın ing.ve türkçe ağırlıklı olduğunu ve çok zor olduğunu söylüyorlar. bu konularda aydınlatırmısınız

 33. Ben anadolu lisesinde 9.sınıfı bitirdim puanım 365 ve başka bir anadolu lisesine geçiş yapmak istiyorum 10.sınıf puanı 369 bu yılki 8.sınıflar sbs olacak ve onların puanları ile 369 olan puan değişebilir mi?

 34. oğlum bulunduğumuz ilde anadolu lisesine gidiyor. tayin nedeniyle başka bir ile gideceğiz. oğlumun sbs puanı yeterse gittiğimiz yerde Anadolu Öğretmen Lisesine nakil yaptırabilirmiyiz

 35. Oğlum 9.sınıf ta anadolu öğretmen lisesine kayıt oldu.Ancak 2 ay sonra özel bir anadolu lisesine nakil yaptık.Şimdi tekrar anadolu öğretmen lisesine geri dönmek istiyor.Ancak anadolu öğretmen lisesi özel okullardan nakil yapmıyoruz diyor.Oğlum halen 9.sınıfta.Bulunduğum ildeki anadolu lisesinde de boş kontenjan yok.Lütfen yol gösterin Puanı her okul içinde tutuyor.

 36. merhaba ben 9 u yeni bitirdim şu an iyi bir anadolu lisesinde okuyorum.Acaba sosyal bilimler lisesine geçiş yapabilir miyim?

 37. ben anadolu lisesine gidiyorum 11.sınıf bitti ama sağlık meslek lisesine geçmek istiyorum bu mümkün mü? acil yardım lütfen admin

 38. iyi günler ben 9 sınıfdan 10 sınıfa geçtim anadolu lisesi öğrencisiyim acaba bu yaz tatili döneminde başka bir anadolu lisesine geçiş yapabiliyormuyum ve 10 sınıf taban puanı ile mi geçiş yapacagım yaz tatili döneminde geçiş yaparsam

 39. merhaba ben bir anadolu lisesinde okuyorum.ama evime daha yakın olan ve puanı az farkla benim okulumdan yüksek olan bir okula geçiş yapmak istiyorum.ben sayısal öğrencisiyim geçmek istediğim okulda tm de kontejan var ama mf de olmadığı için daha önce başvurmadım.ben 10.sınıfım ve bu sene sayısalın zorluğunu farkeden birçok öğrenci tm ye geçicek.bir arkadaşım bugün yani cuma tm ye geçiş yaptı.bende 1 kişilik açığı gördüm ve bugün okuluma dilekçe vermeye gittim.ama bana pazartesi girebiliriz ancak çünkü bugün sistem kapalı dediler.benim dilekçeme ne zaman bakılacak?ben naklimin kabul edildiğini nereden ya da hangi siteden öğrenebilirim?bu arada puanım 430 ve gitmek istediğim okul geçislerde 415 puan istiyor.lütfen yardımcı olun teşekkürler 🙂

 40. bnm puanım 347 ama anadolu lisesine gidiyorum evimizib yanında bir anadolu lisesi var ve onun puanı 386 oraya nakil gitme şansın varmıdır ??

 41. Ben anadolu lisesi öğrencisiyim 11.sınıftan 12. sınıfa gecicem. 12. sınıfta düz liseye nakil olmak istiyorum.su an gecerli yönetmelikte 11 den 12 ye gecerken nakil yapılmaz gibi bir yönetmelik var mı acaba?

 42. oğlum anadolu ticaret lisesine kaydını yaptırdım 1.dönem okula gitti maddi imkanlardan ve derslerin ağır olmasını bahene ederek 2. dönem okula gitmedi şimdi ise sağlık meslek lisesine geçmek istiyor yeni sisteme göre geçiş yapabilirmi

 43. 9. sınıfı 4.8 le bitirdim sbs ortalamam 350 bu şartlarda anadolu lisesine geçiş yapabilir miyim
  şu an düz lisedeyim

 44. ben anadolu lisesinde okuyorum ama bazı sebeplerden dolayı başka bir anadolu lisesisene geçmek istiyorum acaba başka bir anadolu lisesine nasıl nakil aldırırım ve bunun için gereken şartlar nelerdir yardımcı olursanız çok memnun olurum şimdiden çok teşekürler

  1. Okuduğunuz okula başvurarak gitmek istediğiniz okula nakil başvurusu yapmanız gerekir. En son alınan öğrenciden daha yüksek puana sahipseniz nakliniz gerçekleşebilir, ancak aynı okula sizden daha yüksek puanlı kişilerin yerleşme önceliği vardır.

   1. Okuduğunuz okula başvurarak gitmek istediğiniz okula nakil başvurusu yapmanız gerekir. En son alınan öğrenciden daha yüksek puana sahipseniz nakliniz gerçekleşebilir, ancak aynı okula sizden daha yüksek puanlı kişilerin yerleşme önceliği vardır.

 45. cevabınız için teşekkür ederim dediğiniz gibi nakil için başka bir anadolu lisesine başvurdum ancak başvuruda bulunduğum okulun müdürü 3 kişilik boş yerin olduğunu ancak eylül ayında yapılan sorumluluk sınavları nedeniyle ekim ayına kadar nakil taleplerini kabul edemiyeceklerini söyledi bunun içiçn ne yapabilirim nasıl bir çözüm önerirsiniz bide ben bu yıl 10. sınıfa geçtim lütfen bana yardımcı olun çok teşekkür ederim saygılar

 46. Gitmek istediğim okulun 9.sınıf puanı 414 10.sınıfa geçince 382 ye düşüyo ben ise 10.sınıfa geçdim puanım 383 nakil olabilir miyim?teşekkürler.

 47. anadolu ticaret meslek lisesi öğrencisiyim sınıfı 1.likle bitirdim 6 kişilik boş kontejanı okula boşvurabilirmiyim.puanım 340 anadolu lisesini puan 352 geçiş apılırmı

 48. kızımı ayni ilde başka anadolu lisesine nakil yaptırmak istediğimde sbs’de tercih ettiğim anadolu liselerinin dışında puanı tutan başka bir anadolu lisesine nakil yaptırabilirmiyiz.

 49. ben şuan 9. sınıfı bir özel okulda bitirdim ve devlet lisesine geçiş yapmak istiyorum. nakil için dilekçe verdik,işlendi denildi bize fakat ben liseye girdimmi giremedimmi nereden bakıcam bilmiyorum e okul sayfamda yazmıyor.

 50. iyi günler kardeşim anadolu lisesinde 9. sınıfı bitirdi dönem başında 10. sınıfa geçecek kardeşimi andolu sağlık lisesine göndermek istiyom puanıda yetiyor bilgilendirirseniz sevinirim

 51. Merhaba ben bu sene lise 3 e geçtim. anadolu lisesindeyim fakat sağlık meslek lisesine geçiş yapmak istiyorum.bu sene geçiş yapabilirmiyim ? geçiş şartları nedir yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler ..

 52. İyi Günler Şimdi Şöyle Bişe Var Ben Anadolu Lisesinde Okuyorum Benim Gitmek İstediğim Anadolu Lisesi BEnim Puanımdan biraz yüksek ama boş kontenjan varsa ve boş kontenjan doldurulmamışsa yine de nakil yaptırablir miyim ??

  1. konyadaki okulda açık olması ve puanınızın o okula giren en düşük puanlı çocuktan yüksek puana sahipseniz nakil olabilirsniz

 53. özel anadolu güzel sanatlar lisesi’nden ikinci sene kontenjan bulunması halinde devlet güzel sanatlar lisesine geçiş yapabilir miyim? gerekli mevzuatları nerede bulabilirim?

  Teşekkürler.

 54. ben 10. sınıfa geçtim puanım 425 tercih edeceğim okulun taban puanına mı yoksa en düşük puanla giren öğrenciye göre tercih edeceğim? acill

 55. Ben suan düz lisedeyim puanim bazı anadolu liselerine yetiyor sene başında özel anadolu lisesine geçsem ne kadar sürede hemen nakil yaparlarmi devlet anadoluya geçerim. Gecememe durumum olablrmi

 56. benim sbs puanım 389 ve evimize yakın olan okulun puanı ise 398 ve ben 11. sınıfa geçtm burdaki okula geçme imkanım var mı boş kontenjan ı var

 57. ben bu sene 12.sınıfa geçiyorum,bu yıl okduğum okul düz liseydi ancak bu yaz anadolu lisesine dönüştürüldü,ben şimdi anadolu lisesine nakil yapmak istiyorum,puanımda yetiyor 1-2 tanesine,acaba yapabilir miyim?çünkü okulum anadolu oldu artık,gerçi benim girdiğim sene düz liseydi,kafamı karıştıran bu,acilen cevap verirseniz teşekkür ederim

 58. puanim 427 yuzdelik dilimimde 10.78 ogretmenlerimiz okulun ilk haftasinda kendi puanimdan yuksek okullarada nakil olabilecegimi soylemisti ben su an rami ataturk ya da huseyin burgeyi cok istiyorum rami ataturkun yuzdelik dilimide 8 li bir sey huseyin burgenin 7.07 gidebilme ihtimalim var mi?

 59. Ben kastamonu göl anadolu öğretmen lisesini 10. olarak kazandım.Lisenin taban puanı 419.141 benim oyp puanım 445 fakat ben seneye osmaniye merkez anadoluya nakil yaptırmak istiyorum ama okulun puanı yükselmiş 449 olmuş sanırım.10. sınıf puanına göre mi beni o okula alırlar yoksa okulun taban puanına göre mi ? TEŞEKKÜR EDERİM 😀

 60. Ben 430 puanım vardı.Tercihde yanlışlık yaptım.Sağlık meslek tuttu.Meslek lisesinden anadoluya geçebilir miyim?Nakil olur mu?Benim puanım yusuf sıddık anadolu lisesine puanım taban puanından 10 puan fazla oraya geçebilir miyim?

 61. Selam.. Kardeşim 450 puanla bi anadolu lisesine yerlesti bu yil.. Biz geçiş için fatih gelenbevi anadolu lisesine basvuru yapmak istiyoruz.. Tam olarak basvuru tarihleri ne zaman ve nereden yapılcak acaba??

 62. merhaba ben 435 puanla adanada bir anadolu lisesine gidiyordum bu sene 10. sınıfa gideceğim fakat istanbula geleceğim.istediğim okulun puanı 395 fakat kontenjan yok taşınmadan dolayı kontenjan olmasa da kayıt yaptırma olasılığım var mı?

 63. merhaba benim kızım anadolu lisesine kayıt yaptırdı ama kayıt yaptıırdığımız okul çok uzak evimize yakın olan kızımın puanından 5 puan daha düşük bir okul var acaba okullar açılmadan oraya nakil olabilirmi

 64. kardeşim 2012 yılı sbs sonuçlarına göre amasyada bir anadolu lisesine gidecek ancak biz bu sonuçtan memnun değiliz acaba nakil işlemleri nezaman başlar

 65. ben 10. sınıfa geçtım. anadolu lisesine gidiyorum geçen sene başka bir okula nakil yaptıracaktm benden az puanlı arkadaşlarım o liseye gitmişti nakil sebebiyle. bu sene mebden boş kontejyan b ölümüne baktım 2 yazıyor ve geçen seneki sbs puanından az puan istiyorlar. acaba nakil için sbsye girdiğim senedeki puanımı gecerli ya da bu seneki yayınlanan puanımı geçerli. şimdiden teşekkür ederim.

 66. Merhaba! Ben bu sene lise son oldum. Evime yakın olduğu için puanımın çok altında bir Anadolu lisesine kayıt oldu. Ancak ikinci dönem sonunda puanımın yettiği daha yüksek bir liseye geçmek istiyorum. Acaba nakil başvurularının belli bir tarihi var mı? Okul müdürüm son başvurunun sömestr tatilinden bir hafta sonra yapılabileceğini söyledi. Müdür yardımcımsa kontenjan olduğu sürece okullar kapanmamışsa başvurabileceğimi söyledi. Hangisi doğrudur?

  1. Aynı tür orta öğretim kurumları arasındaki öğrenci nakilleri, ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavları başlangıcının beş gün öncesinden itibaren sınavların bitimine kadarki dönemin dışında ikamete dayalı olarak öğrenci velisinin yazılı isteğiyle yapılır.Ancak okuldan tasdikname ile uzaklaştırma cezası alan, sınıf geçen ve ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavlarına girmek istemeyen öğrencilerin nakilleri bu süreler içinde de yapılır.

 67. Merhaba , ben Adana’da 449 taban puanlı bir anadolu lisesinde okuyorum.Sbs puan ortalamam 449 , kontenjan puanı 424 olan İstanbul’da bir okulda boş kontenjan buldum ve nakil işlemleri için başvurdum.2hafta geçti üzerinden , nakil başvurumun kabul edilip edilmediğine nerden bakacağım? Teşekkürler…

 68. selam ben anadolu lisesine gidiyorum puanim 389 okullar acildiktan 1 hafta sonra baska anadolu lisesine gecebilir miyim acaba ?

 69. Oğlum bu sene, 404 SBS puanına göre Anadolu Sağlık Meslek Lisesine kayıt hakkı kazandı, ama gitmek istemiyor. 3 lisede yedeklerdeyiz. yedeklerden yerleşemez ise, anadolu mesleğe kayıt yaptırdıktan sonra, evimize yakın Anadolu lisesine nakil hakkı olurmu.

  1. hayır. merkezî yerleştirmeyle öğrenci alan ve genel ortaöğretim programı uygulayan resmî fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, Anadolu öğretmen liseleri ve bu okullarla aynı programı uygulayan özel okullar ile askerî lise ve polis kolejlerinden anadolu liselerine nakil olabilir. Diğer okullardan olamaz.

 70. Oğlum bu sene, 404 SBS puanına göre Anadolu Sağlık Meslek Lisesine kayıt hakkı kazandı, ama gitmek istemiyor. 3 lisede yedeklerdeyiz. yedeklerden yerleşemez ise, Anadolu Sağlık Mesleğe kayıt yaptırdıktan sonra, evimize yakın Anadolu lisesine nakil hakkı olurmu.

 71. merhaba. benim puanım yetmiyor nakil yapmak istediğim okula. 1-2 puan fark var sanırım. Nakil işlemlerinde taban puanlarının düşeceği söylenmişti ancak siz yetiyorsa girersiniz diyorsunuz. kime inanacağımı şaşırdım. lütfen yardım edin!!!!

  1. taban puan düşmesi için o okula düşük puanlı kişilerin nakil olabilmesi gerekir. taban puanı okul yönetimi belirlemez. puanınız yetmezse nakil olamazsınız

 72. kızım sbs tercihte 5.sıradaki okula mülakat hakı kazandı.Yedek sıralaması yayınlanan haberlerde 4,3,2. sıradaki okulara yapılır demdiği halde sonuçlarsa ilk 1,2,3.sıradaki okuların yedek listesinde görünmaktedir. Yedekleme sırası hangisi doğrudur.
  Ayrıca kolejlerden anadolu liselerine geçiş nasıl mnümkündür. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

  1. kolej anadolu lisesi statüsündeyse 1 ekimden sonra nakil isteyebilirsiniz. kontenjan olması durumunda puan üstünlüğüne göre nakil olabilir

 73. 11.sınıf ögrencisiyim ailevi nedenlerden dolayı başka bir ile nakil isteyecegim fakat 10.sınıftan sorumlu oldugum bir dersim var bu nakil istememe engel olur mu yoksa nakil oldugum okulda sorumlulugum devam eder mi ?

 74. 2012 bu sene 8. sınıftan mezun oldum liseye gideceğim 9. sınıfa geçtim sedat karan anadolu lisesine kaydımı yaptırdım oyp puanım 394,406 türkiye (genel)başarı sırası 207641 türkiye (genel) başarı yüzdesi %19,92 il (bursa) başarı sırası 8553 il (bursa) başarı yüzdesi %22,74
  9. sınıfı bitirince 10cu sınıfta ben anadolu sağlık meslek lisesine geçiş veya nakil yaptırabilirmiyim.
  istediğim anadolu sağlık meslek lisesi hemşirelik bölümü taban puan 1. yerleştirmeye göre 399,036
  acil tıp teknisyenliği bölümü ise 395,793
  veya başka anadolu sağlık meslek liselerine nakil veya geçiş yaptırabilirmiyim
  bunun başka bir yolu yok mu
  mazeretli geçiş ve nakiler konusunda ne yapmalıyım.

 75. merhaba ben 9.sınıfa gidecegim.sbs ortalamam 388,166 andaolu lisesine kayır yaptırdım.fakat gittigim lisede okumak istemiyorum anadolu ögretmen lisesine geçiş yapabilirmiyim ve bir yıl okuduktsn sonra geçiş yapabilecegimi söylediler hemen geçiş yapamazmıyım?
  birde gidecegim lisede ögrenciler sözel bölümü secmedigi için açılmıyormuş ben sözel istiyorum tek ögrenci için açılmadıgını söylediler.bir arkadaşımda aynısı gibi olmuş o arkadaşımı anadolu ögretmene göndermişler yardım edermisiniz?

 76. merhaba ben anadolu lisesine gidecegim fakt saglıga gitmek istiyorum 1ekimde geçişler başlıyor demişsiniz saglıga geçiş yapabilirmiyim anadlu lisesinden lütfen yardım edin önemli

 77. ben bu yıl liseye geçeceğim boş kontejyanlar açıklandı ama istediğim liseye yedek olarak giremeyeceğim gibi duruyor daha liseye başlamadan nakil istemem mümkün mü acaba çünkü istediğim lisenin nakil 9. sınıf için istediği puan benimkinden 5 puan düşük

 78. Ben de şunu merak ediyorum. Diyelim ki naklimi isteyeceğim okulda 1 kişilik kontenjan var. Ama 3 kişi başvuruda bulunuyor. Kabul edilme önceligi nedir acaba puanın yüksekligi mi basvuru sırası mı ya da ne ?

 79. ben anadolu lisesine kayıt yaptırdım ama okuldan memmun degilim nakilden anadolu imam hatibe geçebilirmiyim nakilden olurmu

 80. Benim puanım 368 özel anadolu lisesinde okuyorum ama çeşitli nedenlerden ötürü baska bir anadolu lisesine gececeğim oradada 1 kontejyan var ve puanı 373. Benden baska başvuran olmadıgı sürece o liseye gecebilirmiyim

 81. merhaba, ben anadolu iletişim okuyorum, okulumu değiştirmek istiyorum ve farklı bi anadolu lisesine gitmek istiyorum puanım yeterliyken düz lise okumak istemiyorum fakat bana anadolu lisesinden anadolu lisesine nakil vermediklerini söylüyorlar sizce ne yapmam gerekiyor yardım edin lütfen.

 82. Admin birşey sorabilirmiyim benim ortalamam 422 asil kayıt döneminde 401 puanlık anadolu lisesine kayıt oldum sonra yedeklerden 418puanlık bir anaolu lisesine kayıt oldum 401 puanlık anadolu lisesine nakil olarak dönebilirmiyim.

 83. merhabalar, kızım anadolu lısesı 10. sınıfa gectı anadolu lıselerı arasındaki nakıl işlemlerı ıcın nakıl yaptırmak ıstedıgımız anadolu lısesının bu seneki sbs puanımı yoksa kızımın girmış oldugu yılın sbs puanı baz alınacak? bilgilerınız için sımdıden çok teşeşşur ederım…

 84. mrb bn 9.sınıfı imam hatip lisesinde okudum ve 10. sınıfımıda anadolu lisesinde okumak istiom ve il dışında yatılı bir anadolu lisesine puanım yetio nakil yapabilirmiyim acaba?

 85. bu yıl 391 puan aldım ve ankarada anadolu lisesine yerleşemedim yedekten de sıra gelecek gibi değil özel anadolu lisesine kayıt yaptırdım.fakat ailemi gerçekten çok zorladı bu olay.yıl içinde devlet anadolu liselerine geçebilmem için yaptığım 10 tercihin arasındaki okulları mı takip etmem gerekir.yoksa ankara ilçeleri arasındaki herhangi bir anadolu lisesine puan tutmak kaydıyla nakil olabilirmiyim.yanıtlarsanız çok memnun olurum.

 86. bn beşiktaş atatürk anadolu lisesinde 260. yedeğim puanım 478 yedek şu anda 130. sırada sizce bana sıra gelirmi teşekkürler

  1. takip edin, ihtimal var. Ancak bir anadolu lisesine kayıt yaptırıp 1 ekimde nakilde isteyebilirsiniz. Eğer kontanjan açığı olursa

 87. Ben anadolu meslek lisesinde grafik bölümü öğrencisiyim 9. sınıfı okudum ve geçtim bildiğiniz gibi 9. sınıfta meslek eğitimi verilmiyor, yeni bir özel sağlık meslek lisesi açılmış ama 2012-2013 eğitim yılı öğrencilerini alıyor o okula geçme şansım var mı? tekrar 9. sınıf okumak şartıyla

 88. Ben sağlık meslek lisesinde 3. sınıfa geçtim.. Annem ve babam 9ay önce boşandılar… Fakat aynı şehirdeyiz hala… İlçede okuyorum ildeki saglık meslek lisesine geçiş yaptırmak istiyorum zorunlu nakil olarak geçebilir miyim ? Bir bildigim kadarıyla okulun her sene 2 ögrenci alma zorunlulugu var bununla ilgili bilgi verebilir misiniz ? heyet raporu ile geçmeyi denedim mahkemeyi kaybettim… Heyet raporunu okula göstermem yararlı olacak mıdır?

 89. Öncelikle verdiğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler.kardeşim anadolu güzel sanatlar resim bölümüne yetenekle girdi puanı düşükdü.9.sınıfı bütünlemeyle geçti ve bingölden istanbula ailesinin yanına nakil istiyoruz ne yapabiliriz.kolay gelsin

 90. benim kardeşim anadoluya asıl yerleşti öğretmen lisesinde yedeklerde 30. sırada yedeklerden giremez ise kazandıgı anadolu lisesinden istediği öğretmen lisesine geçişi mümkün olur mu ve nasıl?

  1. Merkezî yerleştirme ile öğrenci alan resmî ortaöğretim kurumları ile askerî lise ve polis kolejlerinin 9 uncu sınıfında öğrenim görmekte olan öğrencilerin bu okullara nakli yapılır. Ders kesiminde 10 uncu sınıfa geçmiş olan öğrencilerin nakilleri ise, yeni ders yılı başlayıncaya kadar aynı usulle yapılır.
   Diğer okulların diğer sınıfları ile resmî ve özel diğer ortaöğretim kurumlarından bu okullara öğrenci nakli yapılmaz.

 91. ben 9. sınftan 10.sınıfa gecıyorum okul kapanınca ben nakıl adlırmak ıcın basvurdum ve gerceklestı ama sonra pişman oldum ve eskı okuluma tekrar gıtmek stıyorum ne yapmam lazım ? lutfen yardımcı olun ?

 92. selam,oğlum için yedeklerden sıra bekliyoruz,ancak yedek sırası çok ileride ve pek şansı yok gibi…Özel bir anadolu lisesine kaydını yaptırarak, daha sonra sizin de yukarıda belirttiğiniz şartlarda (puan ve kontenjan gibi) devlet anadolu isesine nakil yaptırmayı planlıyoruz.Ancak şunu sormak isterim ki; kontenjan olması ve puanımızın yetmesi durumunda dahi, nakil gitmek istediğimiz devlet anadolu lisesi bizden gerekçe ister mi?Taşınma vs..gibi.Yoksa yukarıdaki şartlar (Puan ve kontenjan)tutması durumunda gerekçe göstermeden de nakil talep edebilir miyiz? Nakillerin 1 Ekim de başlayacağını biliyorum, Özel anadolu lisesine kaydını ne zaman yaptırmalıyım? Teşekkürler….

 93. Ben mehmet emim resulzade anadolu lisesini kazandımda orayı istemiyorum atatürk anadolu lisesini istiyorum. Yedekler bittiği zaman orda boş kontenjan kalırsa gidebilirmiyim.Puan önemlimi?

 94. Merhaba. ben mersinde bir anadolu lisesinde okuyorum. annemle babam bir kaç yıl önce boşandılar. babam istanbulda yaşıyor ve bu yıl onun yanına gidip orda bir anadolu lisesinde okumak istiyorum. İlla boş kontejyan bulmam mı lazım. Birde ben 12 sınıfa yeni başlayacagım 11.sınıf kontejyanlarına mı bakacagım 12.sınıf kontejyanlarına mı ?

 95. 364 puanla 2011-2012 eğitim öğretim yılında iznik sedat pelit anadolu lisesine kayıt oldum bu yıl sınıfta kaldım bursa merkezden 9.sınıfa hangi okula nakil olabilirim.

 96. ben askerim balıkesirden benim tayınım şırnak silopiye çıktı.oglum da anadolu lisesine gidiyor. 2 tane anadolu lisesi var.1. okula tavan puanı bile oglumun puanından 4 puan fazla 2.okulun taban puanı ise oglumun puanının 0.80 civarında yüksek giremiyor ne yapmalyım sizce…

 97. ben evime yakın olan anadolu lisesinde yedeklerde 63. sıradayım fakat okulun boş kontenjanı 12 sizce ben bu liseye girebilirmiyim?

 98. merhaba ben bir anadolu lisesinden başka bir anadolu lisesine gerekli şartlar olduğu takdirde yılın herhangi bir zamanında nakil olabilir miyim?Bu arada 12.sınıfa geçtim.12.sınıfın ortasında nakil işlemi yapılabilir mi?

  1. Kontenjan olduğu takdirde geçebilirsin. Aynı tür orta öğretim kurumları arasındaki öğrenci nakilleri, ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavları başlangıcının beş gün öncesinden itibaren sınavların bitimine kadarki dönemin dışında öğrenci velisinin yazılı isteğiyle yapılır.Ancak okuldan tasdikname ile uzaklaştırma cezası alan, sınıf geçen ve ortalama yükseltme ve sorumluluk sınavlarına girmek istemeyen öğrencilerin nakilleri bu süreler içinde de yapılır.

 99. merhaba ben bir anadolu lisesinden başka bir anadolu lisesine gerekli şartlar sağlandığı takdirde yılın herhangi bir zamanı nakil olabilir miyim?Bu arada 12.sınıfa geçtim 12.sınıfın ortasında nakil işlemi yapılabilir mi?

 100. ekim ayında nakil işlemleri başlıyor ben istediğim anadolu lisesine geçmek istiyorum ama puanı yüksek geçebilme ihtimalim varmı?

 101. bişey daha diycem şimdi ben 365 puan aldım bir and lisesine yerleştim şimdi diğer 382 puanlık and lisesinin kontanjan boşluğu var. oraya transfer olamazmıyım?

 102. Ben bu sene anadolu kız meslek bilişim bölümünü kazandım.Seneye (9.sınıfı okuduktan sonra)kendi puanımdan düşük anadolu lisesine geçiş yapabilecegimi (okulda kontenjan açığı olursa)duydum.Bu dogru mu acaba…

 103. merhabalar. 1) 2012 sbs puanımız 330 her hangi bir anadolu lisesine yerleşemedik. özel anadolu lisesina kayıt yaptırıp 9. sınıfı özel andoluda okusa 10. sınıf için devlet anadolu lisesine geçiş yaptımak için hangi şartlar aranır ?
  2)okuduğun özel anadolu lisesinin 9. sınıf okul puanı (sınıf puanı) nasıl hesaplanıyor.
  3)10. sınıfa geçerken sbs puanının önemi oluyor mu
  4)10.sınıf okul puanları nasıl hesaplanıyor. (nakil için )tşk

  1. nakil şartı çocuğunuzun puanı olan 330’dan daha düşük puanla kapatmış bir anadolu lisesi bulmanız gerekir. ve o okulun boş kontenjanı olmalı. Girdiği senenin puanınan göre nakil yaptırabilir.

 104. merhaba okullar açıldıktan sonra nakil işlemi yapmak için haftanın son iş gününü bekmlemek zorundamıyım ?

 105. 451 puanla ataköy cümhuriyet anadolu lisesine 80. yedek oldum ve yedek sıradan 79 kişi girdi bi ben kaldım ama okulda 16 kontejan olduğu halde okula giremedim neden

  1. sistemden kaynaklanıyor. Bir anadolu lisesine kaydolup ataköy cumhuriyete nakil isteyebilirsiniz. ÖZel anadolu da olabilir.

 106. ben sbsden 410 puan aldım yeni açılan bi liseye kaydoldum,bana daha yakın yeni açılan bir lise daha var o liseye nakil olmak istiyorum ,nasıl yaparım bunu ve puanım yeter mi ? beni aydınlatırsanız sevinirim

 107. merhaba,benim kardeşim istanbulda bir anadolu lisesinde okuyor,10.sınıfı bitrdi ancak sınıf tekrarına kaldı,okuduğu okulda da kendisinden küçüklerle okumak istemiyor,başka bir okula nakil yaptırmak istiyoruz,okulun taban puanı düşük ve en son duyurusu 3 eylülde yapılmış iki kişilik boş yer var,sınıf tekrarı yapacak olması naklini olumsuz etkiler mi ve birden fazla okula nakil başvurusu yapılabilir mi,bir de 1 ekim 2012de başlayacağı doğru mu,yarın okula gidip sormayı düşünüyoruzz.lütfen acil cevap verir misiniz?

  1. sınıf tekrarı önemli değil. Ancak tekrar edeceği sınıfın kontenjanı olması önemli. Nakil için mevcut okulndan talepte bulunun. Her hafta sadece 1 okul için başvuru yapabilirsiniz. O olmazsa sonraki hafta diğer okulalrı deneyebilirsiniz.

 108. merhaba;
  2012-2013 eğitim yılında sbs sonucu kardeşim Geyve anadolu lisesinde 9.sınıfa başladı.ancak biz istanbulda ikamet etmekteyiz.Nakil işlemini 9.sınıfta gerçekleştire bilmemiz mümkünmüdür? yoksa illa 1 sene okuyup yıl sonu puanına göremi değerlendiriliyor ? bilgilendirirseniz sevinirim.tşkler…

 109. bu sene 9.sınıfa gectım duragan anadolu ya 360 puanla gırdım ve boyabatta yasıorum boyabatın segale gecmek ıstıorum ama orann puanı 362 ve bn orda 10 . yedekteyım yedekler bıttı nakıl gecısı nasıl yapabılırm 9. sınıfta nakıl gecıs oluyo mu ?

  1. 9.sınıfta kontenjan varsa, okuduğunuz okula veliniz başvuracak e-okul üzerinden diğer okula naklini isteyecekler

 110. Merhaba, iyi çalışmalar. Benim sorum şu Kızım 402 puanla anadolu ticarette okuyor.Aynı il içinde başka anadolu ticarete kaydını aldırabilirmi, ve kayıt dönemi ne zaman başlıyor. Aydınlatırsanız ve izleyeceğimiz yolu söylerseniz sevinirim teşekkürler

 111. ben ortalamam 365 bir and lisesinde okuyorum ama okul uzak yakınımdaki and. lisesi 382 ile kapattı bu sene 8 boş kontanjan var ben oraya nakil olma ihtimalim var mı?

 112. ben ortalamam 365 bir and lisesinde okuyorum ama okul uzak yakınımdaki and. lisesi 382 ile kapattı bu sene 8 boş kontanjan var ben oraya nakil olma ihtimalim var mı?

 113. Anadolu lisesinde okuyan kardesım var 1. sınıfı da okudu.Acaba Anadolu sağlık meslek liselerine geçiş yapabilir mi ?

 114. Merhaba. Oğlum SBS den 423 puan alarak İstanbulda bir Anadolu Lisesine yerleşti. 1. tercihimiz olan Anadolu Lisesinde 16. yedekti ve okul 12 yedekten aldı, 2 boş kontenjanla 426 puanla sistem kapandı. Duyduğuma göre 426 puanla kapanan Anadolu Lisesine gitmeyen çocuklar varmış.Bizim yedeklerden beklediğimiz okul için nakil şansımız varmı yoksa 3 puanla nakil hakkını kaybettik mi? Teşekkürler.

 115. Anadolu lisesinde 9.sınıf okuyorum 382 puanım var.350 puanla alan,boş kontejyanı olan bir meslek lisesine nakil olabilir miyim?

 116. ben anadolu lisesinde 11.sınıftayım. şehir değişikliği nedeniyle başka anadolu liselerine başvurular yapıyordum her hafta. ancak bu hafta boş kontenjan linki devre dışı ve bu yüzden bu hafta tercih yapamıyorum. haliyle okula da gidemiyorum. devamsızlığım artıyor. konu hakkında bilgi verir misiniz

  1. e-okul şu anda tüm okullara kapalı,yeni döneme geçiş yapılıyor, açılınca nakil için başvurabileceksiniz.

   1. admin çok teşekkür edrim. peki ne zaman açılacak. devamsızlığım artıyor. farklı bi şehirdeyim çünkü. eğitimden de geri kalıyorum.

 117. Ben suanda anadolu lise sd inde okuyorum 9.sinifim puanim 425 ti. Puani 436 olan bi liseye gecmek istiyorum.karne notuna gore okul degistirmiyomusun mesrla puaninin 75in ustundeysr o liseye gecebiliyorumm ben oyle duymudtum 😀 cokacil cevaplaemisiniz ?? 😀

 118. ben anadolu lisesinden anadolu imamhatip lisesine nakil yaotırdım şimdi nakil yaptırdıgım okula geri dönmek istiyorum geçiş yapabilir miyim?

 119. Babam vefat ettiği için kardeşimi yanıma almak zorundayım. Kardeşim farklı bir ilde okuyordu. Benim çalıştığım ilde yalnızca iki anadolu lisesi var. Birisine puanı yetmiyor. Diğer Anadolu lisesinin taban puanından kardeşiminki 20 puan fazla fakat kontenjan olmadığı için almayacaklarını söylüyorlar. Ama kardeşime şu an okuduğu ilde bakacak kimse yok. Benim yanıma gelmek zorunda. Sonuçta yetim çocuk. Yönetmelikte bunun için bir ayrıcalık olması lazım. Bize söylenilen dua edin birileri geçiş yapsın. Ya da kardeşinize bir yurt ya da pansiyon ayarlayın. Böyle birşey olabilir mi zaten yetim kalmış bir de yurtlar da psikolojisi iyice mi bozulsun. Lütfen yardımcı olun. Puan yeterli ise özel durumlarda kontenjan %10 artırılabilir diye birşey duyduk doğru mudur?

  1. Ne yazık ki böyle bir durum yok yönetmeliklerde size anlatıldığı şekilde uygulamalar var, ancak şöyle bir çözüm olabilir ; özel bir anadolu lisesine alıp daha sonra devlet anadolu lisesine nakil yapabilirsiniz

 120. merhaba ben 11. sınıfım anadolu lisesine gidiyorum puanım yettiği bir sağlık meslek lisesine geçebilirmiyim herhangi bir sınavla filanda olabilir

 121. ben sakaryadan anadolu lisesinden istanbulda bir anadolu lisesine geçmek istiyorum sbs puanım 385 okulun kontejan puanı ise 376,17 kişilik kontejan var geçebilir miyim acaba?

  1. nakil talebinde bulunabilirsiniz. Aynı dönemde sizden daha yüksek puanlılar kontenjanı doldurmazsa siz nakil olabilirsiniz

  1. Resmî ve özel orta öğretim kurumlarından resmî Anadolu İmam-Hatip Liselerine öğrenci nakli yapılmaz.

 122. İyi günler, 11. Sınıfım. 430 puanım. 427 ile kapatan bir anadolu lisesine geçmek istiyorum. Şu an kontenjan 0, 12 lerde ise 4 kişi kontenjan var. Anasolu liselerinde sona sene düze veya açığa geçenler oluyor. Sizce kontenjan açılır mı seneye, ihtimal nedir, bu arada ben tm yim, orası 5 sayısal 2 tm sınıfı.

  1. Bekleyip görmeniz gerekir. TM sayısının az olması ihtimali biraz azaltır. Ama kesin olur veya olmaz demek uygun olmaz. Başvurularınızı yapıp beklemeniz gerekir.

 123. slm ben imam hatip lisesinde 9. sınıf öğrencisiyim ve kaydımı bir sağlık meslek lisesine aldırmak istiyorum ve puanım 370 ama benim sectigim sağlık meslek lisesi yeni açılmıştı ve puan belirsizdi ben şimdi neyapmalıyım ? yardımcı olursanız sevinirim.

 124. ANADOLU İMAM HATIPLİSESİ ANADOLU GRUBUNDAN TASAGIL ANADOLU LİSESİNE NAKİL YAPILABİLİR Mİ ACİL CEVAP BEKLİYOM

 125. merhaba anadolu lisesindeyim kendi lisemden düşük puanlı bir anadolu lisesine geçiş yapmak istiyorum kontenjan da var ancak hemen geçiş yapabilir miyim ?yoksa dönem sonunu mu bekleyeceğim ?

 126. ben 9. sınıf anadolu imam hatip lisesinde okuyorum anadolu öğretmen lisesindede arapça olduğu için nakil yapılabileceğini duydum acaba 10. sınıfta anadolu öğretmen lisesine geçip ordan anadolu lisesine geçiş yapabilirmiyim gitmek istediğim anadolu lisesinin taban puanından yüksek puanım acilll cevap verirmisin admin

 127. ayrıca o anadolu imam hatip lisesi anadolu grubundan anadolu lisesine nakilin yapılamayacağı şartının kalktığını duydum

 128. ben şuan anadolu lisesinde 9.sınıf olarak okumaktayım seneye yani 10. sınıfta başka bir anadolu lşisesine geçiş yapmak istiyorum e-okul meb’den baktım geçiş yapacağım okula bo kontenjan sayısıda var taban puanımda tutuyor acaba geçiş yapabilir miyim ?

  1. Kendi okulunuza nakil için başvuruda bulunabilirsiniz. Sizden daha yüksek puanlı öğrenciler aynı dönemde başvurmazsa siz geçebilirsiniz.

 129. Meraba ben suan ozel anadolu lisesinde okuyorum sbs puanim 341 ama ben devlet anadolu lisesine gitmek istiyorum gitmek istedigim okul 363 ozel okulumun puani 365 ile aliyor ben o devlet anadolu lisesine gecis yapabilirmiyim ?? Suan 9.siniftayim

  1. Sizin puanınızdan düşük anadolu liselerine geçiş yapabilirsiniz. Puanınız 341 ise ve gitmek istediğiniz okulun puanı 363 ise nakil isteyebilirsiniz.

 130. ben anaolu meslek lisesinde bilişim 10 .cu sınıf öğrencisiyim ve anadolu bölümündeyim ama 10 tane zayıfım var sorumluluklarda da kurtaramazsam aynı okulun düz meslek bölümünde 11.ci sınıftan dewam edebilirmiyim acaba eğer edemezsem nasıl geçebilirim sınıfı şart geçmem yardımcı olursanız ?

 131. seneye 11.sınıf olacağım puanım 340 şuan bi anadolu lisesinde okuyorum izmirdeki hangi liseye nakil yaptırabilirim?

 132. Admin benim puanım 400 şuan istediğim okul 376 puan istiyor acaba puanlar yükselir mi 10. sınıfta nakil yaptırmak istiyorum nasıl olur ?

  1. Sizden daha yüksek puanlıların sizden önce nakil hakkı var. Öyle bir durum olmadıkça nakil şansınız olacaktır.

 133. Ben 11.sınıfım turizm meslek lisesindeyim.buraya bi hata yaparak gırdım 10.sınıfta geçiş yapcakdım milli eğitim müdür yardımcısı yok dedı ama okul rehberlıkcım 11 e gectıgımde 10 da gelsen yapardık dedi yanıltılmış oldum 11.sınıftayım suan düz liseye gecmek istiyorum stajla falan zaman kaybetmek sorun oluyor. hem ders calıs hem staj yorucu düz liseye geçmem için imkan varmı.Örneğin özel bi liseye kayıt alıp sonra devlet lısesine geçsem falan yada 1 sene tekrar yapıp geçme falan gibi sanslar varmı cevap verırsenız sevinirim.

 134. s.a bn 9.snif da okuyorum okululm anadolu lisesi 393puanla yerlestim evme cok uzak evimin hemen
  yaninda bir lise var
  1.o lise 417ile aliyo gecis yapabilirmiyim
  2.lise 10. siniflari 376ile aliyo onuncu sinifta gecis yapabilirmiyiml
  CEVABİNİZİ BEKLİYORUM TESEKKURLER

  1. Kendi sınıf seviyenizdeki puana göre kendinizden düşük puanlı okula geçebilirsiniz. Yüksek puanlı yere geçemezsiniz. Üst sınıfların puanları etkilemez.

 135. ben simdi 11.sınıfta kalsam falan gecemezmiyim meslekten düz liseye mecbur geçmem lazım yapamıorum boşa zaman kaybı illa özel lisemı direk müdürlerin insayatifi falan olamazmı dırek geçme ihtimali sınıfta falan bilinçli kalsam.

 136. İyi günler şuanda ben lise 2 ye gidiyorum sbs puanım 392 gidecegim lisenin puanına e okuldan bakıyorum fakat 11.sınıf kont. yoksa 10. sınıf kont. bakmalıyım 11. sınıfda geçecegim ?

 137. ben anadolu lisesinde okuyorum 10. sınıf öğrencisiyim benim 9. sınıftan sorumlu olduğum iki ders var başka bir anadolu lisesine nakil aldırmak istesem gidebilirmiyim bu konuda çok acil bilginize ihtiyacım var lütfen en kısa zamanda bilgilendirin şimdiden hepinize çok teşekkür ederim

 138. kızım anadolu lisesi 10 sınıfını bitirdi 11 sınıfa kayıt için 10 sınıf kontenjanıyla alınıyor dediler fakat puanı ona yetmiyor.11 sınıfı bulunduğu okulda başlasa ekim ayında nakil aldırsak da hangi sınıfın kontenjanıyla girer

 139. Merhaba ben 11.sınıfa geçtim başka bir okula nakil yapmak istiyorum ama 9. Ve 10. Sınıftan kalan sorumlu derslerim var bu nakile engelmi sınıf geçmeye ortalamam yetmiyor ama sorumlu geçiyorum acil cevap lütfen

 140. ben anadolu lisesinde okuyorum 9. sınıfım. seneye 10 gidicem okulumu değiştirmek istiyorum değiştirmek istediğim okul yedeklerden tutyodu ama gitmedim şimdi o okula gitmek istiyorum benim puanım 364 o okulan puanı geçensene 351 di şimdi ben okulun geçen seneki puanına göre geciş yapıcam di mi? ve geçiş yaparken sadece sbs puanına bakıyorlar di mi ? Ve ben geçiş yapabilirmiyim? 🙂

  1. Sadece sbs puanına bakılıyor. Kontenjan varsa ve sizden daha yüksek puanlılar başvurmazsa geçişiniz yüksek ihtimalle gerçekleşir. Mevcut okulunuza başvurup naklinizi isteyebilirsiniz.

 141. ŞİMDİ BENİM 9 TANE ZAYIFIM VAR.BEN BU DÖNEM OKUL BİTTİKTEN 1 HAFTA SONRA BAŞKA BİR LİSEYE NAKİL YAPIRIP ORDA ORTALAMA YÜKSELTME SINAVLARINA GİREBİLİR MİYİM

 142. Ben anadolu lisesinde 9.sınıftayım.Okuluma 425 ile yerleştim. İstediğim okulu 1 puanla kaçırdım. Seneye nakil istesem olur mu acaba? teşekkürler

 143. BEN 9.SINIFTA TUR.LISESINDE OKUYODUM 10.SINIFTA BAŞKA BIR TURIZM LISESINE GEÇTİM BU YIL ŞİMDİ YINE BU YIL ESKI OKULUMA NAKIL YAPABILIRMIYIM SONUC NE OLUR?

 144. Admin ben bi liseye nakil başvurusunda bulundum.Sonradan arkadaşlarımın felan tavsiyesiyle biraz kafam karıştı hocaları kötü felan diye.Nakil başvurum kabul oldu sevmedimde okulu sevmeye sevmeye gittim bugün yarında gidicem ne yazıkki 🙁 eski okuluma tekrar nakil olmam mümkünmü geri nakil diye birşey varmış tam bilmiyorum o gerinakil şansım kaçtır normal nakil gibi değerlendirilirmi yoksa direk geçebilirmiyim ? eğer böle birşey oluyorsa nasıl oldugunu anlatırmısın şimdiden teşekkürler

 145. Ben 10.sinif anadolu listesine gidiyorum sbs puanim 366 yerleşme puani 276 anadolu lisesine geçmek istiyorum nakil olarak benim sbs mime bakicaklar ortaogretimyerlestirme 276 ya mi bakicaklar?

 146. Bn 11. Sınıf öğrencisiyim ve 1. Dönemin ortasında başka bi okula nakil olmak istiyorum.. Imam hatip lisesindeyim yine başka bi imam hatibe geçmek istiyorum bu mümkün mü?

 147. S.a. Ben şuan 11. Sınıf imam hatip lisesi öğrencisiyim.. Dönemin ortasındayız.. Bazı sorunlardan dolayı okuduğum okula devam edemiycem.. Başka bi imam hatip lisesine gitmek istiyorum.. bu mümkün mü?

 148. Meraba ben 10. Sınıfım anadolu imam hatipte okuyorum başka bir Anadolu lisesine boş kontenjan varsa nakil isteyebilirim degil mi?

 149. Ben 10. Sınıfım puanın 311 ama gitmek istediğim okul 321 puan geçebilir miyim bu arada ben anadolu gitmek istediğim okulda anadolu lisesi

 150. Merhaba ben Anadolu Teknik Lisesinde okuyorum Anadolu lisesine geçebilir miyim? ve bir soru daha ben şuan 10.sınıftayım bazı arkadaşlarım sbs puanlarından çok yüksek puanlı okullara gittiler bu mümkün müdür?

 151. Ya ben şimdi Anadolu’ya geçiş yapmak istiyorum 40 kişi alıyor puanı 317 benim puanım 280 filan alır mı? ama bu dönem taktir getirdim taktir getirmenin etkisi olur mu puana? lütfen cevaplayın önemliii………

 152. Merhaba ben 10.sınıf öğrencisiyim sbs puanım 346 ama gitmek istediğim okulun puanı476 eğer kontenjan boşluğu varsa gidebilirmiyim??

 153. Merhaba, 9. sınıf anadolu lisesinde öğrencisiyim. Hazırlık bittikten sonra puanların uygunluğu doğrultsunda sağlık meslek lisesine nakil yaptırabilirmiyim. Sağlık meslek lisesinde 10. sınıftan mı başlarım yoksa tekrar 9. sınıf hazırlık okumak zorundamıyım. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 154. Ben nallıhan anadolu sağlık meslek lisesine gidiyorum. Puanım 350 kahramanmaraşa naklimi aldırmak istiyorum elimizde tıp1 diyabetim olduğuna dair heyet raporu var naklimi aldırabilirmiyim?

 155. merhaba ben 9.sınıf meslek lisesi öğrencısıyım, bu yıl bitince yaz tatilinde nakil yapıp 10.sınıfta anadolu lisesinde olabilme sansım var mı?

 156. 11.sınıf da anadolu lisesinde okuyan öğrencimizin naklini istemiştik. Ama nakil süresi dolmadan istediğimiz nakilden vaz geçip başka okula tekrar nakil istiyoruz.böyle bir hakkımız varmıdır.ne yapmamız gerekir.

 157. Ben 11.sınıf imamhatipe gidiyorum baska bir imamhatipe gecis yapmak istiyorum ama nakil icin 10 puanim eksikmiş boyle bisey varmi naklimi veremiyorum

 158. Merhaba, devletin bir anadolu lisesinde okuyorum 11. Sınıftayım. sbs puanım 332 çalışkan olmama rağmen sbs sınavında tökezledim, bulunduğum okulda çok başarılıyım ve dil sınıfında okumak istiyorum ama bizim okulda açmadılar dil bölümü, buyüzden ben sayısal bölümündeyim bu bölümü yapabileceğime en iyi şekilde inanıyorum yalnız gelecek sene okul değiştirmek istiyorum alışamama durumumdan dolayı bu yıl sayısal okuyacağım. Annem kontenjyan bitme puan yetmeme durumu gibi korkularınan beni sıkıştırıyor ama ben gelecek yıl gitmek istiyorum gitmek istediğim okulun şuan için 2 kişi kontenjanı ve taban puanı 296 11. Sınıflar için. 12. Sınıflar için ise 346. Sizce gelecek seneye bu okula gidebilirmiyim puan artma gibi durumlar olur mu?
  Bir sorum daha olacak üniversite sınavına sayısal üzerinden dil sınavına girsem, puan eksikliği-farkı olur mu? Yardımlarınızı bekler teşekkür ederim…

  1. Sizin kendi seviyenizdeki puana göre nakil olacaksınız puan yükselmez sizin puanınız şu anda daha yüksek ancak kontenjan kalmayabilir. Üni sınavında fenden mezun olmanız herhangi bir puan eksilmesine sebep olmaz

 159. Teog puanim 375 nevsehir lisesine gidiyorum 10. Sınıfımı nevsehir merkez anadoluda okumak istiyorum nakil nasil yapabilirm

 160. Hazırlık sınıfı olan liseler yeterlilik sınavı yapıyor ya. Bu sınavda sadece Türkçe ve İngilizce oluyormuş diye duydum. Bu doğru mudur yoksa tüm dersler sorabilirler mi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir