ANADOLU LİSELERİ ARASINDA NAKİLLER NASIL YAPILIR?


Anadolu Liseleri Yönetmeliğinin 4.bölüm olan Nakiller ile ilgili maddeler aşağıda belirtilmiştir.

Madde 11- (Değişik : 2.9.2010/27690 RG) Bu okullar arasında öğrenci nakillerine esas olmak üzere; yeterlik sınavı, sınıf tekrarı, nakil ve benzeri sebeplerle, şube öğrenci sayısı 30’u aşmayacak şekilde sınıf bazında oluşacak açık kontenjanlar ile sınıf seviyesindeki taban puanlar e-okul sisteminde belirtilir.

Nakiller; sınıf bazında açık kontenjan bulunması, öğrencinin yerleştirmeye esas puanının, naklen gitmek istediği okulun kendi sınıf seviyesinde mevcut bulunan öğrencilerin yerleştirmeye esas taban puanından az olmaması ve puan üstünlüğüne göre yapılır.

Naklen gidilmek istenilen yerleşim birimindeki okul/okullarda birinci yabancı dil farklı ise nakiller, bu madde hükümleri doğrultusunda velilerinin yazılı isteği ile birinci yabancı dil değişikliği yapılarak gerçekleştirilir. Nakli gerçekleşen öğrencinin değiştirilen yabancı dildeki seviyesi belirlenir. Okul yönetimi, öğrenci velisi ile iş birliği yaparak 31/5/2006 tarihli ve 26184 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Yabancı Dil Eğitimi ve Öğretimi Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde gerekli tedbirleri alır ve uygular.

Hazırlık sınıfından hazırlık sınıfı bulunmayan okulların dokuzuncu sınıfına, hazırlık sınıfı bulunmayan okulların dokuzuncu sınıfından hazırlık sınıfına, iki dönem notu alınabilecek kadar süre bulunması ve nakil şartlarının taşınması hâlinde öğrenci nakli yapılır.

Ayrıca, merkezî yerleştirmeyle öğrenci alan ve genel ortaöğretim programı uygulayan resmî fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, Anadolu öğretmen liseleri ve bu okullarla aynı programı uygulayan özel okullar ile askerî lise ve polis kolejlerinden bu okullara öğrenci nakilleri; bu madde hükümleri doğrultusunda yapılır.

Diğer resmî ve özel ortaöğretim kurumlarından Anadolu liselerine öğrenci nakli yapılmaz. Ancak Anadolu liselerinden resmî ve özel diğer ortaöğretim kurumlarına geçiş, ilgili mevzuat hükümleri ile okulların özel yönetmeliklerinde yer alan nakil şartlarına göre yapılır.

Bu okullarda öğrenim görmekte iken şehit veya gazi çocuğu durumuna düşen öğrencilerin nakilleri, istemeleri ve durumlarını belgelendirmeleri hâlinde bir defaya mahsus olmak üzere boş kontenjan ve puan şartı aranmaksızın istedikleri farklı bir yerleşim yerindeki okullardan birine yapılır. Ancak bu kapsamda nakilleri yapılan öğrencilerin yerleştirme puanı, nakil gidilen okulun nakillere esas taban puanı ve kontenjanında dikkate alınmaz.

Nakil için başvuru

Madde 12- (Değişik : 2.9.2010/27690 RG) Nakil başvurusu, öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne velisi tarafından yapılır. Nakil şartlarını taşıyan öğrencinin başvurusu, öğrenim gördüğü okul müdürlüğünce e-okul sisteminden naklen gidilmek istenilen okul müdürlüğüne iletilir.

Nakil başvurularının değerlendirilmesi

Madde 13- (Değişik : 2.9.2010/27690 RG) E-okul sisteminden alınan nakil başvuruları, e-okul kapsamında olmayan okullardan gelen nakil başvuruları ile birlikte bu Yönetmeliğin 11 inci maddesinde belirtilen hükümler doğrultusunda haftanın son iş günü ilgili okul müdürlüğünce değerlendirilir. Değerlendirme ile ilgili tutanak e-okul sisteminden alınarak okul müdürü ve ilgili müdür yardımcısı tarafından imzalanıp dosyalanır. Sonuç aynı gün okulda ilan edilir; ayrıca e-okul kapsamındaki öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne e-okul sisteminden bildirilir.

Naklin uygun görülmesi hâlinde veli bilgilendirilir ve öğrenci en geç 5 iş günü içinde yeni okuluna başlar. Bu süre içinde öğrencinin eski okulundan ayrılmadan nakil talebinden vazgeçmesi hâlinde, bu durum öğrenci velisi tarafından yazılı olarak okul müdürlüğüne bildirilir ve nakil işlemi e-okul sisteminden iptal edilir.

Öğrenciye ait veriler, yeni okuluna başladığı gün e-okul sisteminden alınır.

Anadolu Liseleri nakilleri ile ilgili sorularınız için aşağıdaki yorum yapın kısmını kullanabilirsiniz.

Reklamlar

373 thoughts on “ANADOLU LİSELERİ ARASINDA NAKİLLER NASIL YAPILIR?

 1. Meraba ben suan ozel anadolu lisesinde okuyorum sbs puanim 341 ama ben devlet anadolu lisesine gitmek istiyorum gitmek istedigim okul 363 ozel okulumun puani 365 ile aliyor ben o devlet anadolu lisesine gecis yapabilirmiyim ?? Suan 9.siniftayim

  • Sizin puanınızdan düşük anadolu liselerine geçiş yapabilirsiniz. Puanınız 341 ise ve gitmek istediğiniz okulun puanı 363 ise nakil isteyebilirsiniz.

 2. ben anaolu meslek lisesinde bilişim 10 .cu sınıf öğrencisiyim ve anadolu bölümündeyim ama 10 tane zayıfım var sorumluluklarda da kurtaramazsam aynı okulun düz meslek bölümünde 11.ci sınıftan dewam edebilirmiyim acaba eğer edemezsem nasıl geçebilirim sınıfı şart geçmem yardımcı olursanız ?

 3. seneye 11.sınıf olacağım puanım 340 şuan bi anadolu lisesinde okuyorum izmirdeki hangi liseye nakil yaptırabilirim?

 4. Admin benim puanım 400 şuan istediğim okul 376 puan istiyor acaba puanlar yükselir mi 10. sınıfta nakil yaptırmak istiyorum nasıl olur ?

  • Sizden daha yüksek puanlıların sizden önce nakil hakkı var. Öyle bir durum olmadıkça nakil şansınız olacaktır.

 5. Ben 11.sınıfım turizm meslek lisesindeyim.buraya bi hata yaparak gırdım 10.sınıfta geçiş yapcakdım milli eğitim müdür yardımcısı yok dedı ama okul rehberlıkcım 11 e gectıgımde 10 da gelsen yapardık dedi yanıltılmış oldum 11.sınıftayım suan düz liseye gecmek istiyorum stajla falan zaman kaybetmek sorun oluyor. hem ders calıs hem staj yorucu düz liseye geçmem için imkan varmı.Örneğin özel bi liseye kayıt alıp sonra devlet lısesine geçsem falan yada 1 sene tekrar yapıp geçme falan gibi sanslar varmı cevap verırsenız sevinirim.

 6. s.a bn 9.snif da okuyorum okululm anadolu lisesi 393puanla yerlestim evme cok uzak evimin hemen
  yaninda bir lise var
  1.o lise 417ile aliyo gecis yapabilirmiyim
  2.lise 10. siniflari 376ile aliyo onuncu sinifta gecis yapabilirmiyiml
  CEVABİNİZİ BEKLİYORUM TESEKKURLER

  • Kendi sınıf seviyenizdeki puana göre kendinizden düşük puanlı okula geçebilirsiniz. Yüksek puanlı yere geçemezsiniz. Üst sınıfların puanları etkilemez.

 7. ben simdi 11.sınıfta kalsam falan gecemezmiyim meslekten düz liseye mecbur geçmem lazım yapamıorum boşa zaman kaybı illa özel lisemı direk müdürlerin insayatifi falan olamazmı dırek geçme ihtimali sınıfta falan bilinçli kalsam.

 8. İyi günler şuanda ben lise 2 ye gidiyorum sbs puanım 392 gidecegim lisenin puanına e okuldan bakıyorum fakat 11.sınıf kont. yoksa 10. sınıf kont. bakmalıyım 11. sınıfda geçecegim ?

 9. ben anadolu lisesinde okuyorum 10. sınıf öğrencisiyim benim 9. sınıftan sorumlu olduğum iki ders var başka bir anadolu lisesine nakil aldırmak istesem gidebilirmiyim bu konuda çok acil bilginize ihtiyacım var lütfen en kısa zamanda bilgilendirin şimdiden hepinize çok teşekkür ederim

 10. kızım anadolu lisesi 10 sınıfını bitirdi 11 sınıfa kayıt için 10 sınıf kontenjanıyla alınıyor dediler fakat puanı ona yetmiyor.11 sınıfı bulunduğu okulda başlasa ekim ayında nakil aldırsak da hangi sınıfın kontenjanıyla girer

 11. Merhaba ben 11.sınıfa geçtim başka bir okula nakil yapmak istiyorum ama 9. Ve 10. Sınıftan kalan sorumlu derslerim var bu nakile engelmi sınıf geçmeye ortalamam yetmiyor ama sorumlu geçiyorum acil cevap lütfen

 12. ben anadolu lisesinde okuyorum 9. sınıfım. seneye 10 gidicem okulumu değiştirmek istiyorum değiştirmek istediğim okul yedeklerden tutyodu ama gitmedim şimdi o okula gitmek istiyorum benim puanım 364 o okulan puanı geçensene 351 di şimdi ben okulun geçen seneki puanına göre geciş yapıcam di mi? ve geçiş yaparken sadece sbs puanına bakıyorlar di mi ? Ve ben geçiş yapabilirmiyim? 🙂

  • Sadece sbs puanına bakılıyor. Kontenjan varsa ve sizden daha yüksek puanlılar başvurmazsa geçişiniz yüksek ihtimalle gerçekleşir. Mevcut okulunuza başvurup naklinizi isteyebilirsiniz.

 13. ŞİMDİ BENİM 9 TANE ZAYIFIM VAR.BEN BU DÖNEM OKUL BİTTİKTEN 1 HAFTA SONRA BAŞKA BİR LİSEYE NAKİL YAPIRIP ORDA ORTALAMA YÜKSELTME SINAVLARINA GİREBİLİR MİYİM

 14. Ben anadolu lisesinde 9.sınıftayım.Okuluma 425 ile yerleştim. İstediğim okulu 1 puanla kaçırdım. Seneye nakil istesem olur mu acaba? teşekkürler

 15. BEN 9.SINIFTA TUR.LISESINDE OKUYODUM 10.SINIFTA BAŞKA BIR TURIZM LISESINE GEÇTİM BU YIL ŞİMDİ YINE BU YIL ESKI OKULUMA NAKIL YAPABILIRMIYIM SONUC NE OLUR?

 16. Admin ben bi liseye nakil başvurusunda bulundum.Sonradan arkadaşlarımın felan tavsiyesiyle biraz kafam karıştı hocaları kötü felan diye.Nakil başvurum kabul oldu sevmedimde okulu sevmeye sevmeye gittim bugün yarında gidicem ne yazıkki 😦 eski okuluma tekrar nakil olmam mümkünmü geri nakil diye birşey varmış tam bilmiyorum o gerinakil şansım kaçtır normal nakil gibi değerlendirilirmi yoksa direk geçebilirmiyim ? eğer böle birşey oluyorsa nasıl oldugunu anlatırmısın şimdiden teşekkürler

 17. Ben 10.sinif anadolu listesine gidiyorum sbs puanim 366 yerleşme puani 276 anadolu lisesine geçmek istiyorum nakil olarak benim sbs mime bakicaklar ortaogretimyerlestirme 276 ya mi bakicaklar?

 18. Bn 11. Sınıf öğrencisiyim ve 1. Dönemin ortasında başka bi okula nakil olmak istiyorum.. Imam hatip lisesindeyim yine başka bi imam hatibe geçmek istiyorum bu mümkün mü?

 19. S.a. Ben şuan 11. Sınıf imam hatip lisesi öğrencisiyim.. Dönemin ortasındayız.. Bazı sorunlardan dolayı okuduğum okula devam edemiycem.. Başka bi imam hatip lisesine gitmek istiyorum.. bu mümkün mü?

 20. Meraba ben 10. Sınıfım anadolu imam hatipte okuyorum başka bir Anadolu lisesine boş kontenjan varsa nakil isteyebilirim degil mi?

 21. Ben 10. Sınıfım puanın 311 ama gitmek istediğim okul 321 puan geçebilir miyim bu arada ben anadolu gitmek istediğim okulda anadolu lisesi

  • Geçebilirsiniz başvurunuzu yapın sizden daha yüksek puanlılar kontenjanı doldurmazsa geçebilirsiniz

 22. Merhaba ben Anadolu Teknik Lisesinde okuyorum Anadolu lisesine geçebilir miyim? ve bir soru daha ben şuan 10.sınıftayım bazı arkadaşlarım sbs puanlarından çok yüksek puanlı okullara gittiler bu mümkün müdür?

 23. Ya ben şimdi Anadolu’ya geçiş yapmak istiyorum 40 kişi alıyor puanı 317 benim puanım 280 filan alır mı? ama bu dönem taktir getirdim taktir getirmenin etkisi olur mu puana? lütfen cevaplayın önemliii………

  • Takdir getirmenin etkisi olmaz nakil başvurusunda bulunun sizden yüksek puanlar kontenjanı doldurmazsa gidersiniz

 24. Merhaba ben 10.sınıf öğrencisiyim sbs puanım 346 ama gitmek istediğim okulun puanı476 eğer kontenjan boşluğu varsa gidebilirmiyim??

 25. Merhaba, 9. sınıf anadolu lisesinde öğrencisiyim. Hazırlık bittikten sonra puanların uygunluğu doğrultsunda sağlık meslek lisesine nakil yaptırabilirmiyim. Sağlık meslek lisesinde 10. sınıftan mı başlarım yoksa tekrar 9. sınıf hazırlık okumak zorundamıyım. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

 26. Ben nallıhan anadolu sağlık meslek lisesine gidiyorum. Puanım 350 kahramanmaraşa naklimi aldırmak istiyorum elimizde tıp1 diyabetim olduğuna dair heyet raporu var naklimi aldırabilirmiyim?

 27. merhaba ben 9.sınıf meslek lisesi öğrencısıyım, bu yıl bitince yaz tatilinde nakil yapıp 10.sınıfta anadolu lisesinde olabilme sansım var mı?

 28. 11.sınıf da anadolu lisesinde okuyan öğrencimizin naklini istemiştik. Ama nakil süresi dolmadan istediğimiz nakilden vaz geçip başka okula tekrar nakil istiyoruz.böyle bir hakkımız varmıdır.ne yapmamız gerekir.

 29. Ben 11.sınıf imamhatipe gidiyorum baska bir imamhatipe gecis yapmak istiyorum ama nakil icin 10 puanim eksikmiş boyle bisey varmi naklimi veremiyorum

 30. Merhaba, devletin bir anadolu lisesinde okuyorum 11. Sınıftayım. sbs puanım 332 çalışkan olmama rağmen sbs sınavında tökezledim, bulunduğum okulda çok başarılıyım ve dil sınıfında okumak istiyorum ama bizim okulda açmadılar dil bölümü, buyüzden ben sayısal bölümündeyim bu bölümü yapabileceğime en iyi şekilde inanıyorum yalnız gelecek sene okul değiştirmek istiyorum alışamama durumumdan dolayı bu yıl sayısal okuyacağım. Annem kontenjyan bitme puan yetmeme durumu gibi korkularınan beni sıkıştırıyor ama ben gelecek yıl gitmek istiyorum gitmek istediğim okulun şuan için 2 kişi kontenjanı ve taban puanı 296 11. Sınıflar için. 12. Sınıflar için ise 346. Sizce gelecek seneye bu okula gidebilirmiyim puan artma gibi durumlar olur mu?
  Bir sorum daha olacak üniversite sınavına sayısal üzerinden dil sınavına girsem, puan eksikliği-farkı olur mu? Yardımlarınızı bekler teşekkür ederim…

  • Sizin kendi seviyenizdeki puana göre nakil olacaksınız puan yükselmez sizin puanınız şu anda daha yüksek ancak kontenjan kalmayabilir. Üni sınavında fenden mezun olmanız herhangi bir puan eksilmesine sebep olmaz

 31. Teog puanim 375 nevsehir lisesine gidiyorum 10. Sınıfımı nevsehir merkez anadoluda okumak istiyorum nakil nasil yapabilirm

  • Tekrar nakil başvurusunda bulunmanız gerekir. Kontenjan ve sizden önce başvuranların puan durumuna göre nakil olup olmayacağınız değiit

 32. Hazırlık sınıfı olan liseler yeterlilik sınavı yapıyor ya. Bu sınavda sadece Türkçe ve İngilizce oluyormuş diye duydum. Bu doğru mudur yoksa tüm dersler sorabilirler mi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s