OKUL HAYATI

ANADOLU LİSELERİ NAKİLLERİ

Resmî Fen Liseleri, Resmî Sosyal Bilimler Liseleri ve Resmî Anadolu Liseleri

Bu okullar arasındaki öğrenci nakilleri; açık kontenjan bulunması, öğrencinin yerleştirmeye esas puanının naklen gitmek istediği okulun kendi sınıf  seviyesindeki öğrenciler için uygulanan yerleştirmeye esas taban puanından az olmaması ve puan üstünlüğü esaslarına göre yapılabilecektir.

Resmî fen liseleri, resmî sosyal bilimler liseleri  ve resmî Anadolu liselerine yeni kayıt olan öğrencilerin nakilleri  26 Eylül 2011 tarihinden itibaren ilgili yönetmelik hükümlerine göre değerlendirilecektir.

147 thoughts on “ANADOLU LİSELERİ NAKİLLERİ”

  1. e-klavuzda da belirtildiği gibi 26 Eylül 2011 tarihinden itibaren nakil başvurusunda bulunabilirler. Yukarıdaki yazıda belirtilen şartları sağlıyorsa nakil gerçekleşecektir.

 1. kızım sosyal bilimler lisesi hazırlık sınıfında kayıtlı şu an.anadolu lisesine nakil istiyoruz. bu mümkün mü? yani karşı tarafta hazırlık olmadığı için naklimizi uygun görürlermi ? diğer nakil şartlarını taşıyoruz puan üstünlüğü var . lütfen yardımcı olun

  1. Diğer nakil şartlarını sağlıyorsa
   Anadolu Liseleri Yönetmeliği 4. Bölümü olan Nakiller kısmının 11. maddesinde belirtildiği üzere kızının nakli gerçekleşebilir. İlgili maddeyi aşağıda bulabilirsiniz.

   Hazırlık sınıfından hazırlık sınıfı bulunmayan okulların dokuzuncu sınıfına, hazırlık sınıfı bulunmayan okulların dokuzuncu sınıfından hazırlık sınıfına, iki dönem notu alınabilecek kadar süre bulunması ve nakil şartlarının taşınması hâlinde öğrenci nakli yapılır.

   Ayrıca, merkezî yerleştirmeyle öğrenci alan ve genel ortaöğretim programı uygulayan resmî fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, Anadolu öğretmen liseleri ve bu okullarla aynı programı uygulayan özel okullar ile askerî lise ve polis kolejlerinden bu okullara öğrenci nakilleri; bu madde hükümleri doğrultusunda yapılır.

  1. Anadolu teknik lisesinden anadolu lisesine nakil yapılamaz. Anadolu liseleri nakil yönetmeliğine göre
   Merkezî yerleştirmeyle öğrenci alan ve genel ortaöğretim programı uygulayan resmî fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, Anadolu öğretmen liseleri ve bu okullarla aynı programı uygulayan özel okullar ile askerî lise ve polis kolejlerinden bu okullara öğrenci nakilleri; bu madde (11. madde) hükümleri doğrultusunda yapılır.

   Diğer resmî ve özel ortaöğretim kurumlarından Anadolu liselerine öğrenci nakli yapılmaz

 2. benim puanım 350 358 puanlık bir anadolu lisesine lise 2 de geçme şansım olabilirmi birde sağlık meslek lisesi 380 le hemşirelik bölümüne alıyor benim girme şansım olabilir mi

 3. ben şimdi puanım yettiği bi anadolu lisesine gidicem .10 . sınıfım. her yıl boş kontejan olduğu ve puanım yettiği takdirde nakil yapabilirimiyim.yani şimdi bi anadoludan anadoluya naklim olcak . önümüzdeki 11. sınıfta eski okulumda boş olursa geri gelebilirmiyim??

 4. BEN 370 PUAN ALDIM BİR ANADOLU LİSESİNDEYİM 11.SINIF 383 PUANLI BİR ANADOLU LİSESİN DE 3 TANE BOŞ KONTEJAN VAR BENDEN BAŞKA GEÇMEK İSTEYEN OLMASA GEÇME ŞANSIN VAR MIDIR.LÜTFEN CEVAP VERİN…

 5. 370 puanlabir anadolu lisesindeyim 383 puanlı başka bir anadolu lisesinde 3 tane boş kontenjan var benden başka gitmek isteyen olmazsa benim gitme şansın varmı?

 6. Okul Boş Kontenjan ve Taban Puan Listesi
  1 adet kayıt listelendi…
  Yabancı Dil Hazırlık Kontenjan Hazırlık Puan 9.Sınıf Kontenjan 9.Sınıf Puan 10.Sınıf Kontenjan 10.Sınıf Puan 11.Sınıf Kontenjan 11.Sınıf Puan FEN B. 12.Sınıf Kontenjan TM 12.Sınıf Kontenjan SOSYAL B. 12.Sınıf Kontenjan Y.DIL 12.Sınıf Kontenjan 12.Sınıf Puan
  İngilizce 1 290,299 1 333,931 9 384,334 9 23 0 0 334,076

  ben bu okula gidebilirmiyim puanım 355

  1. Şu anda anadolu lisesinde okuyorsanız. MEB’i sayfasından son kontenjanları ve puanları kontrol edin. Okulun puanı sizin puanınızdan küçükse şu anda okuduğunuz okula veliniz dilekçe verecek ve diğer okula naklinizi isteyecek. Sizden daha yüksek puanlı kişiler orayı istemezse siz nakil olabilirsiniz.

 7. ortalamam 370 düz lisedeyim.nakil işlemlerinde puanı 348 inen bir anadolu lisesine nakil hakkım varmıdır?
  birde yedeklerinde olup giremediğimiz bir anadolu öğretmen lisesinin nakil işlemlerinde 7 boş kontenjanı mevcut buraya girebilme ihtimalimiz varmıdır?

  1. Düz liselerden anadolu liselerine nakil olamazsınız. Eğer bir anadolu lisesinde okuyor olsaydınız boş kontenjanı olan ve sizin puanınızdan daha düşük puandaki anadolu lisesine nakil yaptırabilirdiniz.

 8. Kızımın orta öğretim puan ortalaması 484,360 şu anda kadıköy anadolu lisesine gidiyor bir üst okulda (kabataş erkek ing.) kontenjan boşluğu olmasına ve okulun yedek listesinde bulunmasına rağmen nakil şansının olmadığı söylenmekte o zaman yedek olmasının ne esprisi var.

  1. Yedeklerin şu anda bir geçerliliği yok. Ancak kızınızın puanı Kabataşın aldığı en son öğrencinin puanından daha yüksek olsaydı nakil için başvurabilirdiniz

 9. Ben 9.sınıfa gidiyorum ve huriye süer anadolu lisesine nakil için dilekçe verdim bugun açıklanacaktı ama nereden olduğunu bulamıyorum bana yardın edermısınız

  1. Önce puanınızın yettiği anadolu lisesini tespit edin. Sonra şu anda okuduğunuz okula dilekçe ile veliniz başvursun. Okuduğunuz okul e-okul üzerinden istediğiniz anadolu lisesine nakil yapacak.

 10. BEn anadolu teknik lisesinde okuyorum 424 puanla girdim fakat alışamadım istemiyorum normal bir anadolu lisesine nakil yaptırmanın hiçbir yolu yok mu ?? Buradan düz liseye nakil yaptırıp oradanda anadoluya geçme gibi bir şansım varmu

 11. İyi günler;

  Ben Anadolu lise’si nakil için elektronik ortamdan başvurumu yaptım.Şuanda sonuçların gelmesini bekliyorum bu nakillerin sonuçlarını başvurduğum okulların müdürlerimi belirliyor yoksa devletmi belirliyor benim gitmek istediğim okulun taban puanı.343 benim oyp yerleştirme puanım.354.489 sizce bu istediğim okula yerleşebilir miyim ?

  1. Bu durum okulun boş kontenjanına ve sizden daha yüksek puana sahip olan kişilerin başvurusuna bağlı. Eğer sizden daha yüksek puanlılar başvurup kontenjanı doldurmazsa yerleşme ihtimaliniz çok yüksek. Okul müdürleri belirlemiyor ama veliniz okulla görüşerek durumu yakından takip etsin.

 12. ben anadolu lisesine gidiyorum istediğim okulda anadolu lisesi puanım 411 istediğim okul en son 424 le kapatmış biyerden duyduğuma göre ortalama 90 olduğunda ve ingilizce ortalaman 95 olursa nakil oluyo diye bu doğru mu bu doğru değilsede gitme şansım var mı ?

  1. Yapabilirsiniz. Hazırlık sınıfından hazırlık sınıfı bulunmayan okulların dokuzuncu sınıfına, hazırlık sınıfı bulunmayan okulların dokuzuncu sınıfından hazırlık sınıfına, iki dönem notu alınabilecek kadar süre bulunması ve nakil şartlarının taşınması hâlinde öğrenci nakli yapılır.

   1. Admin ben anlamadım şimdi.Ben şu an 9.sınıftayım e-okulda liselerin nakil puanları falan yazıyodu.Onları kaldırmışlar.Eğer nakil oluyorsa ben bu hafta başka bir okula nakil isteyip haftaya o okuldan devam edebilir miyim? Örneğin Tunç çapa anadoludan bu hafta erkut soyak anadoluya nakil istesem eğer çıkarsa haftaya erkut soyaka gidebilir miyim?

 13. admin Kübby’nin de dediği gibi e-okulda ” …nakil işlemler için tıklayınız ” ya da buna benzer bir şey yazıyordu bu yazı kalkmış.Ben şu an okuduğum anadolu lisesinden hala boş kontenjan olan okullara nakil yapıp o okullara gidebiliyor muyum?

 14. Admin ben su an anadolu imam hatip lisesinde okuyorum.Şu an anadolu imam hatipten babamın tanıdığı bir kolej muduru var oraya nakil olup kolejden de anadolu lisesine nakil olabilir miyim? Lütfen cevap verin.Çok önemliii!

 15. Admin anadolu lisesi statüsünde nasıl oluyor? Kolejin anadolu lisesi statüsünde olup olmadığını nerden anlayacağız?Örneğin Bilfen koleji anadolu statüsünde mii?

   1. ben anadolu teknik lisesine gidiyorum.9.sınıftayım.seneye 10.sınıfa geçtiğimde özel(kolej)anadolu lisesine nakil olur mu?bu benim için çok önemli.sayısal dersleri 3ve4 yapsam. sözel ve yabancı dili 5 yapsam .nakil olur mu? ne olur? yalvarıyorum.

    yine de istiyorum.seneye özel anadolu lisesine nakil için gittiğim okula dilekçeyi versem özel yani paralı okula nakil özel anadolu lisesine nakil yapılır mı? dün yazdım size cevap vermediniz.benim oyp 325.iki üç tane özel anadolu lisesi biri 290,öteki 300 diyorsa nakil olur mu lütfen

 16. ben 9. sınıf anadolu meslek lisesine gidiyorum 10 sınıfta
  nakil olarak düz anadolu lisesine gecebilirmiyim taban
  puanı benim puanımdan düşük anadolu lisesine?
  veya normal düz teknik lisesinde anadolu lisesine geciş
  yapabilirmiyim?

 17. ben şuan düz lisedeyim oyp puanım 350 380 lik bir sağlık meslek lisesi hemşirelik bölümüne geçebilirmiyim çok istiyorum iyi haberlerinizi bekliyorum

 18. ben anadolu teknik lisesine gidiyorum.9.sınıftayım.seneye 10.sınıfa geçtiğimde özel(kolej)anadolu lisesine nakil olur mu?bu benim için çok önemli.sayısal dersleri 3ve4 yapsam. sözel ve yabancı dili 5 yapsam .nakil olur mu? ne olur? yalvarıyorum.

 19. yine de istiyorum.seneye özel anadolu lisesine nakil için gittiğim okula dilekçeyi versem özel yani paralı okula nakil özel anadolu lisesine nakil yapılır mı? dün yazdım size cevap vermediniz.benim oyp 325.iki üç tane özel anadolu lisesi biri 290,öteki 300 diyorsa nakil olur mu lütfen

  1. ÖZel anadolu liseleri merkezi yerleştirmeyle almıyorsa puan şartı olmadan da kayıt olabilirsiniz. ÖZel anadolu lisesine geçtikten sonra anadolu lisesine puan üstünlüğünüze göre nakil isteyebilirsiniz

 20. “Merkezî sistem sınavıyla öğrenci alan ve genel orta öğretim programı uygulayan resmî fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, Anadolu öğretmen liseleri ve aynı programı uygulayan özel okullar, askerî liseler ile polis koleji öğrencilerinin nakilleri; Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavına girmiş olmak şartıyla ve bu maddenin birinci fıkrasında yer alan hükümlere göre yapılır. Ancak, belirtilen okullar dışındaki resmî ve özel diğer orta öğretim kurumlarından bu okullara öğrenci nakli yapılmaz.

  ANCAK ANADOLU TEKNİK LİSESİ MERKEZİ SINAV SİSTEMİ İLE
  ÖĞRENCİ ALAN LİSE DEĞİL Mİ. YÖNETMELİĞİN BAŞINDAKİ BU CÜMLE ANADOLU TEKNİK LİSESİNİN DE ANADOLU LİSESİNE NAKİLİNİ SAĞLAMIŞ OLMUYOR MU. BİRDE ANADOLU TEKNİK LİSESİNDE 9. SINIFLAR DA VE DİĞER ANADOLU LİSESİ 9. SINIFLARDA ORTAK DERS OLUP FARKLI BİR DERS GÖRÜLMEMEKTEDİR. BUNDAN DOLAYI NAKİL NEDEN OLMUYOR PUAN VE KONTENJAN DURUMU UYDUĞU HALDE

  1. Yönetmelikte belirtildiği gibi merkezi sistem sınavıyla öğrenci alma şartının yanısıra okul türleri de sınırlandırılmıştır. Nakil yapılabilecek okullar resmî fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, Anadolu öğretmen liseleri ve aynı programı uygulayan özel okullar, askerî liseler ile polis kolejidir. Yönetmelikte belirtildiği gibi belirtilen okullar dışındaki resmî ve özel diğer orta öğretim kurumlarından bu okullara öğrenci nakli yapılmaz.

 21. benim puanım 466.501 ve iyi bi anadolu lisesindeyim şile dr. vasıf topçu fen lisesine gitmek istiyorum kontenjan açıkları var anadolu lisesinden fen lisesine geçme gibi bi şansım var mı ?

  1. Resmî ve özel fen liseleri dışındaki diğer resmî ve özel ortaöğretim kurumlarından resmî fen liselerine öğrenci nakli yapılmaz.

   1. 9.sınıftayım Fen lisesinden anadolu lisesine qeçiş yaptım puanım 479 puanımdan düşük herhanqi bir fen lisesine nakil yapma ihtimalim var mı ??

    1. Anadolu lisesinden fen lisesine geçiş yapamazsınız. Başka bir anadolu lisesine nakil yaptırabilirsiniz

 22. oğlum Anadolu Lisesi 9.sınıf öğrencisi 358 puanla yerleştiği bu okuldan,taban puanı 330 olan Anadolu Teknik Lisesine nakil yaptırabilirmiyiz.

  1. Anadolu türü ortaöğretim kurumlarından Anadolu mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarına geçmek isteyen öğrencilerin, geçiş yapılacak okulun genel kayıt-kabul şartlarını taşıması ve kontenjan bulunması hâlinde yalnız 9 uncu sınıfta ve 10 uncu sınıfta ders yılının birinci ayı sonuna kadar geçiş sağlanır.

   1. ben anadolu lisesindeyim 11. sınıfa geçtim ama anadolu sağlık mesleğe geçmek istiyorum . 10.sınıfı baştan okumak şartıyla olsa bile bu mümkün mü ?

  1. Ortaöğretim kurumlarının 9 uncu sınıflarında program farkı gözetmeksizin genel nakille ilgili esaslar uygulanır. Ancak sağlık eğitimi programlarına diğer ortaöğretim kurumlarından nakil/geçiş yapılmaz.

 23. kızım fen lisesi 10. sınıfta okuyor seneye seneye 11. sınıfa gidecek atama nedeniyle yer değişikliği yapacağız gittiğim yerde fen lisesi puanı büyük bir olasılıkla tutmayacak nasıl bir yol izlemeliyim yardımcı olursanız sevinirim….

  1. Fen lisesine nakil olabilmeniz için puanınızın gideceğiniz fen lisesinin puanından yüksek olması gerekir. Eğer değilse puanınızın yettiği bir anadolu lisesine geçmeyi deneyebilirsiniz.

 24. ben 11.sınıf tm öğrencisiyim anadolu lisesinde okuyorum ve naklimi okulumdan daha yüksek puanlı olan bir anadolu lisesine aldık fakat ben bu liseye uyum sağlayamadım 2. dönem naklimin yenidien eski okuluma alınmasını istiyorum okulda 24 boş kont var benim puanım 398 eski okulumun puani 360 sizce bu mümkün mü ve ben eski okulumda seçmeli olarak uluslarası ilişkiler ve sosyoloji görüyordum şimdi gittiğim okulda bu dersler yok sene sonunda bu derslerden sınava girecek miyim

 25. ben 9. sınıfta öğretmen lisesindeydim bazı sebeplerden dolayı anadolu lisesine geçtim ama geri öğretmen lisesine geçis yapmak istiyorum bu mümkünmü?

 26. puanım 374 anadolu lisesine gidiyorum 9.sınıfım seneye istanbulda anadolu lisesine geçmek istiyorum hangi liselere geçebilirim acaba?

  1. e-okul’un sayfasından boş kontenjanları takip edin. Sizin puanınızdan daha düşük puanlı okulları için kendi okulunuza nakil başvurusu yapabilirsiniz.

 27. 10. yada 11.sınıfta hazırlığı olmayan bi okuldan hazırlığı olan bi okula nakil olmamız mümkün mü????

 28. şile fen lisesinde 10.sınıfa gidiyorum okul değiştirmeyi düşünüyorum puanım 482 gecebılecegım ıstanbulda anadolu yakasındakı ıyı anadolu lıselerını soyler mısınız acil olarak

 29. ben 9.sınıf anadolu lisesi oqrencısıyım puanımın yettıqı bi saqlık meslek lisesine nasıl gecıs yapabılırm .

 30. 10. yada 11.sınıfta hazırlığı olmayan bi okuldan hazırlığı olan bi okula nakil olmamız mümkün mü acaba ?

 31. Admin, 2011 de 464 puan ile kadir has anadoluyu kazandım.Ancak özel bir fen lisesine burslu kayıt oldum.Bu sene 10. sınıfta kadir has a kayıt yaptırabilir miyim.

 32. benim kızım anadolu lisesi 10 sınıf ta şuan eşimin tayin nedeniyle elazığ merkeze tayinimiz çıktı ama merkez okularına puanı yetmiyor eşimin tayin nedeniyle ordaki okulara kaydı yapıla bilirmi

 33. ben anadolu imam hatip lisesi 11. sınıf öğrencisiyim 4 tane alttan dersim var. ortalamam 2.49. düz imam hatipe geçmek istiyorum. şu anda haziran sınavları bitti ve ben 11 . sınıfın sonunda sınavlar baslamadan dilekçemi verdim. önümde ağustos sınavlar var. geçiş yapabilirmiyim

 34. ben anadolu teknik lisesi 9. sınıfa gidiyorum… bu sene 10.sınıfa geçtim… ancak memnun kalmadığım için anadolu imam hatip lisesine geçebilir miyim?

 35. ben anadolu lisesindeym 385 puanla andolu liseisn gittim şu an 9. sınıfı bitirdim sağlık meslek lisesin geçiş yapmak istiyorum (sağlık meslek lisesinin puanı 383) geçiiş yapabilirmiyim ?

 36. 441 puanım var anadolu öğretmen lisesinde okuyorum 10. sınıfa geçtim puanımdan daha düşük anadolu imam hatip lisesine geçebilirmiyim cevaplarınızı bekliyorum acil…

 37. dönem başında 10.sınıfa geçecem anadolu lisesinden sağlık lisesine geçiş yapabilirmiyim nasıl yaparım 1 yıl hazırlık gidiyor diyorlar doğru mu

 38. anadolu lisesi nakil başvurularının son tarihi nedir? bildiğiniz üzere her cuma başvurular değerlendiriliyor. sormak istediğim ne zamana kadar böyle başvurabileceğiz. teşekkürler

 39. anadolu lisesinden anadolu imam hatip lisesine nakil var mı? varsa hemen okullar açılır açılmaz nakil yaptırabilirmiyiz?

  1. Resmî ve özel orta öğretim kurumlarından resmî Anadolu İmam-Hatip Liselerine öğrenci nakli yapılmaz…….

 40. ben 8.sınıftan mezun oldum.anadolu sağlık meslek lisesine başlıycam ama hiç istemiyorum.9.sınıftan sonra anadolu lisesine geçebilirmiyim

 41. Ben simdi 9.sinifa basladim oyp puanim 389 2.donem kendimden dusuk bir anadolu lisesine gecis yapabilir miyim nasil yapiliyor dilekce falan mi gerekli ?

 42. 11.sınıfta geçiş oluyor mu? Şuan düz lisedeyim 410 puanım var, okul birincisiyim boş kontenjanı olan anadolu lisesine geçiş yapılabilir mi? Şayet yapılamıyorsa tercihlerimde varken yerleşemediğim okulun taban puanı nasıl 370 oluyor? Boş kontenjan varken geçiş yapılamamasının mantalitesi çok saçma sanki. Teşekkürler şimdiden.

 43. Merhaba. Bİr arkadaşım anadolu lisesinden anadolu imam hatip lisesine geçiş yapmak istiyor. Ama kendisi 11. sınıfa geçmiş. Puanı lisenin taban puanından yüksek. Geçebilirmi. Eğer geçerse 11. sınıftanmı devam eder

 44. meraba ben şuanda evimden bayaağı uzak bi anadolu lisesine kayıt yaptırdım okul açıldıktan sonra benim puanımdan 4 puan yüksek i anadolu lisesine nakil yapabilirmiyim….

 45. beniö puanım 416,91 ben anadoluya kayıt yaptırdım fakat ben anadolu öğretmene gitmek istiyorum. ne zaman nakil için başvurmam gerekli ve tercih etmediğim okullara gide bilirmiyim…??? acil cevap:'(

 46. ben 9.sınıfı düz lisede bitirdim 10. sınıfta anadoluya geçebilirmiyim ? puanım 395 ti derslerimde iyi teşekür aldım ve şuanda bitane adadolu lisesinde 10. sınıf köntejanında boş yer var ve puanım yetiyor girebilirmiyim ?

 47. Oğlum Ankara’da anadolu lisesini kazandı ve kayıt yaptırdık fakat şu anda puanının fazlasıyla yettiği İstanbul’da bir anadolu lisesini istiyoruz.Ankara’dan İstanbul’a nakil mümkün müdür?Nereye, nasıl müracat edeceğimiz konusunda bilgi verir misiniz?

 48. ben kızım ereğli anadolu lisesinde. oyp = 450 . konya sosyal bilimlere geçme samsı varmı ?. boş yer var. ve en düşük konya sosyal bilimler 440la kapatmış. herşeyi tutyor ama anadoudan sosyal bilimlere gecme olaslıgı varmı ?

 49. 2012 lise yerleştirmelerinde selimpaşa anadolu imamhatip lisesine kayıt oldum. anadolu liselerine nakil olarak geçiş yapabilirmiyim puanım tutuyor.

 50. BENİM puanım 385.237 ve bir Anadolu lisesi öğrencisiyim ama başka bir Anadolu lisesine geçiş yapmak istiyorum geçiş yapmak istediğim anadolu lisesinin puanı 386.528 şuanda geçemiyorum sanırsam… Fakat seneye geçme şansım olabilir mi? peki bu nasıl olur? LÜTFEN YARDIMCI OLUR MUSUNUZ?

 51. Nakil gitmek istediğim okula puanı:446 benim 450.8 puanım yetiyor ama benim şuan gittiğim okul ingilizce ağırlıklı yabancı dil verirken gitceğim okul almanca ağırlıklı eğitim veriyor nakil istersem kabul olur mu?

 52. Ben 1,291 puan farkıyla istediğim Anadolu Lisesine geçiş yapamıyorum ve ben de bir Anadolu lisesi öğrencisiyim… Yinede geçme şansım olabilir mi? Okulun puanı düşebilir mi? Şimdiden Teşekkürler!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir