Aile ve Ebeveynlik

SOSYAL PAYLAŞIM SİTELERİNİN ÇOCUKLARA ZARARLARI

Teknoloji ve yenilikler hayatımızda hızla daha büyük bir yer tutmaya başladı. Yeni hayat stillerimiz oluştu. Yenilikleri takip etmede ve uygulamada çocuklarımız bizden daha hızlı ve ileride. Hayatımızda büyük bir yer tutmaya başlayan Facebook, Twitter, Myspace gibi sosyal paylaşım siteleri çocuklarımızın arkadaşlarıyla iletişim kurabilmelerini, video ve müzik paylaşmalarını kolaylaştırırken, aynı zamanda onları çeşitli tehlikelerle de karşı karşıya getiriyor.

Şu anda özellikle 14-18 yaşındaki kullanıcılar facebook veya twitter gibi paylaşım sitelerinin çok popüler olduğunu düşünüyor ve kendilerini o platformlarda da göstermek istiyorlar. Hayatlarındaki her türlü detayı bu ortamlarda paylaşıyorlar. Özel hayatlarını gözler önüne seriyorlar.

Sosyal paylaşım sitelerinin çocuklara zararları yeni yeni konuşulmaya başlandı. Bu zararları öğrenince anne babalar çocuklarının sitelere girişlerini hemen yasaklamak isteyebilirler. Ancak önemli olan çocukların ziyaret ettiği siteleri anne babaların doğru şekilde ve düzenli olarak kontrol etmesidir. Çocuklar da sosyal paylaşım sitelerinden görebilecekleri zararları bilirlerse kendilerini bu zararlardan daha iyi koruyabilir ve bu siteleri kullanılması gerektiği gibi güvenli ve arkadaşlarıyla kolayca iletişim kurmak amacıyla kullanırlar.

Çocuğunuzun yaz tatilinde çekilmiş mayolu fotoğraflarını gayet masum bir şekilde yayınlaması, herkese açık olan bu fotoğrafların tehlikeli kişiler tarafından görülmesine ve çocuğunuzun bu kişiler için bir hedefe dönüşmesine yol açabilir. Çocuğunuzun telefon numarasını, okulunun adını, adresini paylaşması durumunda tehlikeli kişilerin onu bulması ve zarar vermesi kolaylaşacaktır.

Tehlikeli ve çocuğunuza zarar verecek kişiler sosyal paylaşım sitelerini kullanarak amaçlarına ulaşmaya çalışabilir. Bu kişiler kendisine 15 yaşında bir kız ya da erkek süsü verip, sahte isimler, kimliklerle ve kendini başka birisi gibi tanıtarak çocuğunuza yaklaşabilir.

Kişisel video ve fotoğrafların yayınlanmasından doğacak bir diğer sorun da şudur; çocuğunuz kanunen suç olan ya da okul kurallarına aykırı bir davranışın fotoğrafını veya videosunu sosyal paylaşım sitesinde yayınlayabilir. Emniyet birimleri ve okullar da artık öğrencilerin sayfalarını takip ediyor ve bütün bunlar okullarının ona ceza vermesine ya da çocuğunuzun kanun önüne çıkmasına yol açabiliyor.

Sosyal paylaşım sitelerinden gelecek zararı en aza indirmek için neler yapmak gerekir?

• Öncelikli olarak kişisel sayfaları sadece arkadaşlarının görebileceği şekilde ayarlanmış olmalıdır. Çocuklarınızın profilleri herkese açık olmamalıdır. Güvenlik ayarlarıyla profillerinin ya da kişisel sayfalarının sadece arkadaşlarının görebileceği şekilde ayarlanması gerekir.

• Tanımadığı kişileri arkadaş olarak eklememesi gerekir.

• Ayrıca belirli aralıklarla anne babaların çocukların sayfalarını kontrol etmesi önemlidir. Eğer uygun olmayan video ya da fotoğraflarını paylaşıyorsa bu konuda çocuğunuzu uyarmalı ve onları sayfasından kaldırtmalısınız.

• Ve en önemlisi adres, telefon, okul adı gibi kişisel bilgilerini sayfasında asla yer vermemelidir.

Tüm yayın hakları saklıdır. Bu sitede yayınlanan içerik, önceden yazılı izin alınmadan, kısmen de olsa, herhangi bir şekilde kopyalanamaz, dağıtılamaz ve yayınlanamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir