Aile ve Ebeveynlik

ÇOCUKLARINIZIN KİŞİSEL FİNANSLARINDA BAŞARILI OLMASI İÇİN

Son yıllarda yaşanan ekonomik krizler nedeniyle ödenemeyen kredi kartları, ev kredileri ve işsizlik günümüzde ailelerin hayatlarındaki en önemli sorunların başında geliyor. Biz bu sorunlarla mücadele ediyoruz büyük ihtimalle bizim çocuklarımız da bu sorunlarla karşı karşıya kalacak. Peki onların bu sorunlarla başa çıkabilmesi ve ayakta kalabilmeleri için finans alanında neleri bilmeleri gerekiyor? 

İş Etiğine Sahip Olmak

İş etiği öğrenilen bir davranıştır. Anne babalar çocukların bunu kazanabilmesi için en iyi modeldirler. Eğer çocuğunuzun çalışkan bir kişi olmasını, yaptığı işten mutlu olmasını ve zevk almasını istiyorsanız, sizlerin onlara doğru mesajı vermeniz ve o doğrultuda hareket etmeniz gerekir.

Anne Babaların Verdiği Mesajların Paralel Olması

Anne baba olarak çocuğunuza para ile ilgili konularda aynı şekilde davranmanız gerekir. Anne babanın davranışları arasında tutarlılık ne kadar çok olursa çocuk o kadar olumlu etkilenir. Para konusunda verilen mesajlarda uyumlu ve istikrarlı olmak gerekir. Bu sadece harçlık yada okul ödemelerine ilişkin mesajlar değil, ihtiyacı olanlara yardım etmek, çok çalışmanın önemli olduğu veya her istediğini her istediği anda sahip olamayacağı gibi mesajları da içermelidir.

Yansıtma Yoluyla Öğretin

Çocukların diğer kararları gibi para ilgili kararları da anlık ve çok düşünülmeden alınan kararlardır. Çocukların önlerindeki alternatifleri iyi değerlendirmeyi öğrenmesi ve hangi kararın sonucunda nelerle karşılaşabileceğini düşünmesi gerekir.  Anne babalar bunları kendi hayatlarında yaşadıkları olaylardan yola çıkarak yansıtma yoluyla onlara öğretebilirler.  Günlük hayatta parayla ilgili verdikleri kararları ve sonuçlarında neler yaşadıklarını çocuklarıyla paylaşarak onların da seçenekleri iyi değerlendirmesini ve bunların içinden en doğru kararı vermesini sağlarlar.

Yardımsever Bir Aile Olun

Anne babaların çocuklarına başkalarına yardım konusunda da örnek olması ve onların da başkalarına yardım etmesine destek vermesi gerekir. Sosyal sorumluluk projelerinin içinde yer almanız ve gönüllü çalışmalar yapmanız onların da bu tip çalışmalara sıcak bakmasını sağlayacaktır. Çocuğunuz bu sayede paranın sadece istediklerini almaya yaramadığını ihtiyacı olanlara yardım etmenin de büyük bir mutluluk olduğunu öğrenecek ve bu tip çalışmalar içinde yer alarak sorumluluk bilinci artacaktır.

Harçlıkların Onları Hayata Hazırlamadaki Önemi

Ailelerin çocuklarına kredi kartı kullanımı yada bütçe yapımı üzerine eğitim vermesi gerekir ancak esas önemli olan çocukların para konusunda doğru değerlere sahip olması ve doğru davranışları kazanmasıdır. Siz hayatınızdan veya yakın çevrenizden gerçek hayat hikayeleri anlatarak onların bu konularla yüzleşmesini sağlayabilirsiniz. Eğer çocukken doğru şekilde bütçe yapmayı öğrenmezse yetişkin olarak daha büyük bir bütçeyi nasıl yönetebilir? Çocuğunuzu hayata hazırlama konusunda en önemli fırsat onlara verdiğiniz harçlıklar olacaktır. Çocuk bu sayede parasını dengeli şekilde harcamayı, biriktirmeyi, yatırım yapmayı ve yardım etmeyi öğrenecektir.

Model Olduğununuz Farkına Varın

Parayı nereye ve ne kadar harcadığınız çocuğunuza sizlerin değerleri ve hayat önceliklerinize ilişkin önemli mesajlar verir. Sizin zamanı kullanım şekliniz ve yaptığınız hareketler de onlara istemediğiniz bazı mesajları veriyor olabilir. Çocuğunuza vakit ayırmak yerine uzun saatler çalışıyorsanız bu onlara paranın aileden daha önemli olduğu mesajını verebilir. Anne babaların harcama alışkanlıklarına dikkat etmesi, işlerine ve ailelerine ayıracakları zamanı dengelemeye özen göstermesi gerekir.

Para Harcama Konusunda Uç Davranışlardan Kaçının

Aşırı alışveriş yapma, kredi kartı borcunun ödeyememe veya aşırı cimri davranışlar bunların hepsi aile içinde kaosa, problemlere yol açabilir ve çocuklarınıza yanlış mesajlar vermenize yol açabilir.  Tüm bu uç davranışlar çocukların hayatında karışıklığa ve güvensizliğe yol açar. Anne babaların para harcama konusunda doğru hareket etmesi gerekir.

Zor Konuları Çocuklarla Paylaşın

Anne babalar parasal konuları çocuklarıyla paylaşmaktan kaçınır. Ne kadar iyi model olmaya çalışırsanız çalışın fırsat buldukça finansal kararlarınıza onları da ortak etmezseniz istediğiniz sonuca ulaşamazsınız. Bu sebepten anne babaların her gün alınan kararları çocuklarına finansal bazı konuları öğrenme fırsatı yaratacak şekilde kullanması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir