Aile ve Ebeveynlik Ergenlik

DUYARLI VE SORUMLULUK SAHİBİ ÇOCUK YETİŞTİRMEK

Duyarlı ve sorumluluk sahibi çocuklar yetiştirmek için anne baba olarak bazı konularda dengeli hareket etmek gerekir.

Sevgiyi Gösterme ve Sınır Koymayı Dengeleme

Çocuklarıyla ilişkilerinde hem sevgi dolu olup hem de gerektiğinde sınır koymayı bilen anne babaların yetiştirdiği çocuklar daha iyi bir psikolojiye sahip oluyorlar. Anne babaların sevgilerini göstermeleri, yeri geldiğinde çocuklarının bazı seçimlerine saygı duymaları ve onlara yeterince zaman ayırmaları eğer sınırların doğru bir şekilde belirlenmesiyle dengelenebilirse çocukların özsaygıları daha yüksek oluyor, kendi hedeflerini gerçekleştirmede daha büyük emek sarfedebiliyorlar ve sorunlarla karşılaştıklarında daha az stres yaşıyorlar. Sınır koymadan sadece sevgi gösteren yada sevgi göstermeden sadece sınır koyan anne babaların yetiştirdiği çocukların hem okul hem de hayattaki başarılarının düşük olduğu ve genel olarak çaba sarfetmeye istekli olmadıkları görülüyor. Sınır koyma konusunda çok katı davranan anne babalar çocuklarının özgüveninin düşük olmasına da sebep olabiliyor.

Çocuğunuza ve Kendinize Ayıracağınız Zamanı Dengeleme

Bebekler ve çocuklar büyürken belirli bir zamanın onlara ayrılmasına ve yetişkinlerin onlara sevgilerini göstermelerine ihtiyaç duyarlar. Çocuklar büyüdükçe bu ihtiyaç azalmış gibi görünür. Ama araştırmalar gösteriyor ki geç ergenlik döneminde bile bireyler anne babalarının onlara ilgi göstermesinden ve onlarla vakit geçirmesinden olumlu yönde etkileniyorlar. Anne babalarıyla iyi ilişkilere sahip ergenler yüksek riskli yada tehlikeli alışkanlıklardan uzak durur ve okulda daha başarılı olurlar. Çocuklarınızla ilgi alanlarıyla ilgili konuşmak, onlarla birlikte oyun oynamak, sinema veya tiyatroya gitmek aranızdaki ilişkiyi güçlendirecektir.  Tüm zamanınızı çocuğunuza ayırmanız da sağlıklı bir davranış değildir.  Kendinizi deşarj etmeniz için sizin de kendinize zaman ayırmanız gerekir. Hem bu şekilde ona kendinize duyduğunuz saygıyla da örnek olmuş olursunuz.

Dışarıdan Gelen Bilgi ile Anne Babanın Aktardığı Bilginin Dengelenmesi

Çocuklar büyürlerken medyadan yada arkadaş çevrelerinden onlara aktarılan pek çok bilgiye sahip olurlar. Çocuğun doğru yönlenebilmesi için anne babaların önemli konularda çocuklarıyla konuşması gereklidir. Şiddet, madde kullanımı ve cinsel ilişki gibi önemli konularda konuşarak onları önemsediğinizi gösterir ayrıca diğer kanallardan yanlış bilgiler edinmesi yerine doğru bilgilere sizin sayenizde ulaşmasını da sağlarsınız. Ayrıca onlara şu mesajı da vermiş olursunuz; “hiç bir konu konuşulamayacak kadar korkutucu değildir”. Bu anne baba ile çocuk arasındaki bağı güçlendirir.

Çocuklarınızın Hayatına Karışmanız ve Onlara Sağladığınız Özgürlüğün Dengelenmesi

Anne babalar çocuklarının yaşına uygun ve mantıklı bir şekilde dünyayı keşfetmesine izin vermelidir. Anne babanın rehberliğinde çocuklar kritik düşünmeyi ve doğru kararlar vermeyi öğrenecektir. Çocukları korumak adına izole etmek bilgi çağında mümkün olmaz tam tersi yasak olan her şey daha çok ilgi çeker. Anne baba olarak arkadaşlarını tanımanız, veli toplantılarına gitmeniz veya dinlediği müzikle ilgilenmeniz ona değer verdiğinizi de gösterir. Ama herşeyi istediğiniz gibi yapmasını beklememelisiniz. Aynı şekilde tanıyacağınız özgürlükler her istediğini gerçekleştirmesine de imkan vermemelidir.

Kontrol ve Özgürlüğün Dengelenmesi

Çocuklar 9-10 yaşından itibaren fiziksel olarak kendilerine bakabilir duruma gelirler, bu durumda anne babaların onların üzerindeki takip ve kontrolü azalır. Bunun sonucunda özellikle çalışan anne babalar çocukları okuldan geldikten sonra kontrolsüz bir serbest zamana sahip olurlar. Son yıllarda araştırmalar gösteriyor ki çocuklar ve ergenler haftaiçi 15:00- 19:00 saatleri arasında kendilerine zarar verecek bazı durumların içinde yer alabiliyorlar. Bunu engellemek adına çocuğunuzun okuldan çıkış saatiyle eve geliş saatiniz arasında onlar için spor yada sanat kursu vb. belirli programlar ayarlayabilirsiniz.

Kendine Hizmet ile Başkalarına Hizmetin Dengelenmesi

Çocuklar hep kendi ihtiyaçlarının karşılanmasını ve kendisine hizmet edilmesini bekleyebilir. Fakat onların da başkalarını düşünerek hareket etmesi ve ihtiyacı olanlara yardım etmeyi öğrenmesi gerekir. Arkadaşlarıyla oyuncaklarını paylaşması, yardım kampanyalarına kendi harçlığından katkıda bulunması, ihtiyacı olan komşularına yardım etmesi gibi etkinlikler onlara sosyal sorumluluk bilinci aşılayacak ve daha iyi bir insan olarak yetişmelerini sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir