Aile ve Ebeveynlik

MODERN ÇAĞDA ANNE BABA OLMAK NEDEN DAHA ZOR?

 

Bizim anne babalarımız da bizleri yetiştirirken “bizim zamanımızda böyle değildi”  diyorlardı. Biz de çocuklarımızı yetiştirirken aynı şeyi söylüyoruz. Dünya 20. yüzyılın başlarından itibaren hızla değişti ve değişmeye devam ediyor. İyi değerlere sahip ve sorumluluk sahibi bir çocuk yetiştirmek gittikçe daha da zorlaşıyor. Bunu başarabilmek için anne babaların bazı sorunlarla mücadele etmeyi öğrenmesi gerekiyor.

Kısıtlı Zamanla Mücadele: Son yıllarda anne babalar çocuklarıyla gittikçe daha az zaman geçirmeye başladılar. Anne babalar daha stresli ortamlarda çalışıyor ve kendilerine bile daha az zaman ayırmak zorunda kalıyorlar. Kısıtlı şekilde çocuklarına ayırdıkları zamanda bile yorgun ve keyifsiz olabiliyorlar. Tüm bunlar çocukların da aynı stresi yaşamasına sebep oluyor.

Medyayla Mücadele:   Görsel, yazılı veya elektronik medya hayatımızda gittikçe daha çok yer almaya başladı. Çocuklar kolayca çeşitli ve bol miktarda bilgi ve eğlence kaynaklarının içine girebiliyor. Tüm bunların hayatımıza getirdiği olumlu yanların yanısıra olumsuz yanlar da var. Aileler eskiden az sayıda tv istasyonu, az sayıda gazeteyi kontrol altında tutarken şu anda yüzlerce medya ürününden çocuklarını korumaya çalışıyorlar. Bu ürünler içinde en çok sıkıntı yaratanlar çocukların psikolojisini etkileyen şiddet içeren çizgi filmler ve bilgisayar oyunları

Materyalizmle Mücadele: Anne babalar çocuklarına kendi hayatlarından daha iyi bir hayat sunabilmek adına tüm şartlarını zorluyor ve tüm imkanlarını onlara seferber ediyor. Uzmanlar zamane anne babalarının en büyük problemlerinin çocuklarına aşırı düşkünlükleri olduğunu söylüyorlar. Ama her çocuk eşit şartlara sahip değil ve iyi şartlara sahip çocukların diğer çocukların durumlarını görmesi ve onların sorunlarının farkında olması gerekiyor. Anne babaların bu konuda da çocuklarını eğitmesi gerekiyor. Ayrıca çocukların hep anne babalarından birşeyler beklemeleri yerine kendi hedeflerinin olması ve bunları gerçekleştirmek için çaba sarfetmesini de öğrenmesi gerekiyor.

Ergenlikle Mücadele: Ergenler daha erken yaşlarda yetişkin sorumluluklarının yada ikilemlerinin baskısını hissetmeye başlıyorlar. Anne babalarla çocukların daha kısıtlı zaman geçirmesinden dolayı ergenlik döneminde yaşanan problemler gittikçe artıyor.

Boş Zamanlarla Mücadele: Çocukları disipline etmek yetmez. Zamanlarını iyi kullanmalarını da sağlamamız gerekir. Çocukların pek çok faaliyete katılabilecek kadar çok boş vakitleri olabiliyor. Bu zamanlarda yeni bir müzik aleti çalmayı öğrenebilir yada bir spor dalıyla ilgilenebilir. Çocuklar ve gençler boş vakitlerini faydalı şeylerle değerlendirmezlerse riskli ve tehlikeli işlere bulaşma ihtimalleri daha fazla olur.

Tüm bu faktörler çocukların daha iyi yetişmesini engellemekte, anne babalar  öncelikle bu sorunların farkına varmalı ve bunları iyi bir şekilde yönetebilmeyi öğrenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir