Aile ve Ebeveynlik

ÇOCUKLARI ETİKETLEME

Çocuğunuz diğerlerinden farklı olabilir, her çocuk farklı özelliklere, becerilere ve yeteneklere sahiptir. Bu sebepten onları etiketlemek size doğal gelebilir. “Zeki”, “yetenekli” yada “yaramaz” gibi etiketler yapıştımak size normal gelse de etiketlenmek çocuklar için sıkıntı vericidir.

Etiketlerin Olumsuz Sonuçları

Çocuklarınıza olumsuz etiketler yapıştırdığınızda çocuğunuz da sizin o olumsuz davranışın değiştirilmesini beklemediğinizi yada istemediğinizi düşünebilir. Olumsuz davranışlarını devam ettirir. Örneğin;

Çocuğunuzu “dağınık” olarak etiketlediğinizde çocuğunuz düzenli olmak için bir sebep görmeyecektir. “Yaramaz” bir çocuk sakin davranırsa gözden kaçacağını düşünür ve yaramazlığa devam eder. “Hırçın” bir çocuk anne babası öyle beklediği için öyle davranmaya devam edecektir. Bazen olumlu etiketler bile çocuğa problem yaratır çünkü aksi bir durumda anne babasının beklentilerini karşılayıp karşılayamayacağının stresini yaşar. Örneğin Ayşe “başarılı” bir öğrencidir hemen hemen her sınavdan en iyi notları o alır, ancak bir sınavdan en yüksek notu o alamadığı zaman kendini kötü hisseder. Anne ve babasını hayal kırıklığına uğrattığını düşünür, bunun sonucunda da kendini depresif ve mutsuz hisseder. Başka bir durum da kardeşlerin ayrı ayrı etiketlenmesinden doğar. Örneğin bir kardeş “müzikte çok yetenekli” olarak etiketlenmişse diğer kardeş müziğe ilgi duysa bile kardeşi kadar başarılı olacağını düşünmediği için o alana hiç girmek istemez.

Etiketlemekten Kaçının

  • Her çocuğun farklı olduğunu, farklı yetenekli olabileceğini ve farklı şekillerde davranabileceğini umutmamak gerekir.
  • Çocuğa genel bir etiket yapıştırmak yerine çocuğun davranışı üzerine odaklanmak gerekir.
  • Olumlu şeylere odaklanmak gerekir. Örneğin hep geç kalan bir çocuk zamanında yemek masasına geliyorsa onu farketmek ve takdir etmek gerekir.
  • Çocukların bazı kişilik özelliklerini doğuştan getirdiklerini kabul etmekle birlikte sizlerin onları etkileyerek doğru davranmalarını sağlayabileceğinizi bilmeniz gerekir. Onu etiketleyerek istemeden de olsa öyle davranmasına yol açabililirsiniz.
  • Çocukların da kendilerini etiketlemesine izin vermeyin. Onları yapabilecekleri şeyler için teşvik edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir