Aile ve Ebeveynlik Genel

ANNE BABALARIN DİSİPLİN STİLLERİ

Her çocuk bazen yanlış davranır. Doğru davranışı bulmalarının ve sınırları öğrenmelerinin bir yolu da budur. Sinir krizi geçirebilir, kuralları zorlayabilir, kavga edebilir, aile aktivitelerine katılmayı istemeyebilir, kötü kelimeler kullanabilir bu ve bunun gibi davranışlarla sıklıkla karşılaşırsınız. Anne baba olarak çocuklarınıza doğru davranışı öğretmek gerekir, kuralların neler olduğunu, sınırların nereye kadar olduğunu bilmelidir. Disiplin çocuğun kendi kendini kontrol etmesini, sınırları öğrenmesini, davranışının sonuçlarına katlanmasını ve hatalarından ders çıkarmasını sağlar.  Disiplin çocuğun cezalandırması ya da çocuğun anne babasıyla çatışma yaşaması demek değildir. Doğru disiplin için neler yapmalıyız?

Disiplin Stilinizi Değerlendirin

Araştırmalar disiplin açısından 3 tür anne baba stili tespit etmiştir.  Otoriter, demokratik ve izin verici.

Otoriter – Çok Katı Anne-Babalar: Çocuklarının her davranışını kontrol etmeye çalışırlar, çocuklarına otoriteye boyun eğmeleri için baskı yaparlar ve çocuklarıyla bazı konularda tartışmaya bile girmezler. Doğrudan kabul etmesini beklerler. Sıklıkla cezaya başvururlar.

 Demokratik – Ilımlı Anne – Babalar: Sınırları iyi belirlerler, çocuklarının kendi hatalarından ders çıkarmaları gerektiğine inanırlar. Kuralların neden gerekli olduğunu ve neden kurallara uyulması gerektiğini anlatırlar. Demokratik aileler çocuklarının bakış açısı onlara ters bile olsa olaylara onların açısından da bakmaya çalışırlar ve onları ikna ederler. Kararlı ama sıcak ve sevgi doludurlar. Çocuklarından beklentileri yüksektir ve çocuklarını birey olarak davranmaları için teşvik ederler.

İzin Verici – Aşırı Toleranslı Anne- Babalar: Çocukları üzerindeki kontrolleri çok azdır. Çocuklar kendi kurallarını kendileri koyarlar, kendi programlarını kendileri yaparlar. Bu tür anne babaların çocuklarından beklentileri düşüktür.

Araştırmalar bu 3 stil arasından en başarılı olanın demokratik stil olduğunu ortaya koymuştur. Bu tür anne babaların yetiştirdiği çocuklar sorumluluk sahibi, işbirlikçi, özgüvenli ve öğrenmeye meraklı oluyorlar. Otoriter anne-babalar tarafından yetiştirilen çocuklar ise ürkek, çekingen ve öğrenme merakı az oluyor. İzin verici anne-babaların yetiştirdiği çocuklar olgun olmayan, sorumluluk almak istemeyen ve bağımsız hareket eden çocuklar oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir