OKUL HAYATI

ÇOCUĞUNUZUN DAHA BAŞARILI OLMASI İÇİN NELER YAPMALISINIZ?

Anne babalar çocuklarının başarılı olup olmamasında büyük rol oynuyor ve bu konuda ciddi sorumluluklar üstlenmeleri gerekiyor. Annebaba olarak onu korumanız yada  ilgi göstermeniz yeterli değil, onun daha başarılı olabilmesi ya da hedeflerine ulaşabilmesi için okul hayatını da yakından takip etmeli ve ona destek olmalısınız. Başarılı okullar incelendiğinde bu okullarda aileler ile yoğun işbirliği yapıldığı tespit edilmiştir. Peki anne babalara ne gibi sorumluluklar düşüyor?

1. Sorumluluk Sahibi Olun: Anne baba olarak çocuğunuzun eğitim hayatından da sorumlu olduğunuzu kabul edin ve çocuğunuzun eğitimi ile ilgili konulara öncelik verin.

2. Devamlı ve Düzenli Destek Verin : Çocuğunuzla yapacağınız çalışmalara sene boyunca kesintisiz devam edin.

3. Olumlu Yaklaşın: Çocuğunuz okulda zorluk yaşıyorsa ona olumsuz geribildirimler vermeyin.  Bu tür çocuklarda olumlu geribildirimler daha çok işe yarar.

4. Sabırlı Olun: Çocuğunuza ona ve eğitimine önem verdiğinizi ve bu konuda destek vermeye devam edeceğinizi gösterin.

5. Dikkatli Olun: Çocuğunuz yanlış bir davranışda bulunduğu zaman onu durdurun, ne yapması gerektiğini gösterin ve ona bu davranışını düzeltme şansı verin. Uygulayacağınız disiplin doğru ve tutarlı olmalı.

6. Net Olun: Doğrudan ve açık yönergeler verin.

7. Hatalarını Unutmayın: Çocuğunuzun performansını takip edin. Onun eve getirdiği tüm dökümanları bir dosya içerisinde tutun. Çocuğunuzun yanlışını kendisinin düzeltmesine yardım edin.

8. Sonuç Odaklı Olun: Çocuğunuzun yazılı sınav sonuçlarını takip edin. Öğretmenleriyle temasa geçin, gelişim raporlarını talep edin, sınav sonuçlarının analizlerini inceleyin.

9. Vazgeçmeyin: Sene başından sene sonuna kadar öğretmenlerin de desteğiyle çocuğunuzu takip edin, gereken desteği verin.

10. Yeniliklere Açık Olun: Öğrenme sürecini dinamik ve canlı tutun.

11. Orada Olun: Çocuğunuzun sorularını yanıtlamak için yanında olun. Onu dinleyin, motive edin, olumlu yaklaşın. İhtiyacı olduğunda yanında olup ona destek verin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir