ANADOLU LİSELERİ ARASINDA NAKİLLER NASIL YAPILIR?


Anadolu Liseleri Yönetmeliğinin 4.bölüm olan Nakiller ile ilgili maddeler aşağıda belirtilmiştir.

Madde 11- (Değişik : 2.9.2010/27690 RG) Bu okullar arasında öğrenci nakillerine esas olmak üzere; yeterlik sınavı, sınıf tekrarı, nakil ve benzeri sebeplerle, şube öğrenci sayısı 30’u aşmayacak şekilde sınıf bazında oluşacak açık kontenjanlar ile sınıf seviyesindeki taban puanlar e-okul sisteminde belirtilir.

Nakiller; sınıf bazında açık kontenjan bulunması, öğrencinin yerleştirmeye esas puanının, naklen gitmek istediği okulun kendi sınıf seviyesinde mevcut bulunan öğrencilerin yerleştirmeye esas taban puanından az olmaması ve puan üstünlüğüne göre yapılır.

Naklen gidilmek istenilen yerleşim birimindeki okul/okullarda birinci yabancı dil farklı ise nakiller, bu madde hükümleri doğrultusunda velilerinin yazılı isteği ile birinci yabancı dil değişikliği yapılarak gerçekleştirilir. Nakli gerçekleşen öğrencinin değiştirilen yabancı dildeki seviyesi belirlenir. Okul yönetimi, öğrenci velisi ile iş birliği yaparak 31/5/2006 tarihli ve 26184 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Yabancı Dil Eğitimi ve Öğretimi Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde gerekli tedbirleri alır ve uygular.

Hazırlık sınıfından hazırlık sınıfı bulunmayan okulların dokuzuncu sınıfına, hazırlık sınıfı bulunmayan okulların dokuzuncu sınıfından hazırlık sınıfına, iki dönem notu alınabilecek kadar süre bulunması ve nakil şartlarının taşınması hâlinde öğrenci nakli yapılır.

Ayrıca, merkezî yerleştirmeyle öğrenci alan ve genel ortaöğretim programı uygulayan resmî fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, Anadolu öğretmen liseleri ve bu okullarla aynı programı uygulayan özel okullar ile askerî lise ve polis kolejlerinden bu okullara öğrenci nakilleri; bu madde hükümleri doğrultusunda yapılır.

Diğer resmî ve özel ortaöğretim kurumlarından Anadolu liselerine öğrenci nakli yapılmaz. Ancak Anadolu liselerinden resmî ve özel diğer ortaöğretim kurumlarına geçiş, ilgili mevzuat hükümleri ile okulların özel yönetmeliklerinde yer alan nakil şartlarına göre yapılır.

Bu okullarda öğrenim görmekte iken şehit veya gazi çocuğu durumuna düşen öğrencilerin nakilleri, istemeleri ve durumlarını belgelendirmeleri hâlinde bir defaya mahsus olmak üzere boş kontenjan ve puan şartı aranmaksızın istedikleri farklı bir yerleşim yerindeki okullardan birine yapılır. Ancak bu kapsamda nakilleri yapılan öğrencilerin yerleştirme puanı, nakil gidilen okulun nakillere esas taban puanı ve kontenjanında dikkate alınmaz.

Nakil için başvuru

Madde 12- (Değişik : 2.9.2010/27690 RG) Nakil başvurusu, öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne velisi tarafından yapılır. Nakil şartlarını taşıyan öğrencinin başvurusu, öğrenim gördüğü okul müdürlüğünce e-okul sisteminden naklen gidilmek istenilen okul müdürlüğüne iletilir.

Nakil başvurularının değerlendirilmesi

Madde 13- (Değişik : 2.9.2010/27690 RG) E-okul sisteminden alınan nakil başvuruları, e-okul kapsamında olmayan okullardan gelen nakil başvuruları ile birlikte bu Yönetmeliğin 11 inci maddesinde belirtilen hükümler doğrultusunda haftanın son iş günü ilgili okul müdürlüğünce değerlendirilir. Değerlendirme ile ilgili tutanak e-okul sisteminden alınarak okul müdürü ve ilgili müdür yardımcısı tarafından imzalanıp dosyalanır. Sonuç aynı gün okulda ilan edilir; ayrıca e-okul kapsamındaki öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne e-okul sisteminden bildirilir.

Naklin uygun görülmesi hâlinde veli bilgilendirilir ve öğrenci en geç 5 iş günü içinde yeni okuluna başlar. Bu süre içinde öğrencinin eski okulundan ayrılmadan nakil talebinden vazgeçmesi hâlinde, bu durum öğrenci velisi tarafından yazılı olarak okul müdürlüğüne bildirilir ve nakil işlemi e-okul sisteminden iptal edilir.

Öğrenciye ait veriler, yeni okuluna başladığı gün e-okul sisteminden alınır.

Anadolu Liseleri nakilleri ile ilgili sorularınız için aşağıdaki yorum yapın kısmını kullanabilirsiniz.

About these ads

ANADOLU LİSELERİ ARASINDA NAKİLLER NASIL YAPILIR?” üzerine 322 yorum

 1. hastalık sorun olursa acaba başka anadoludan andoluya geçebilirmiyiz düşük olsa bile puanımız

 2. Meraba ben suan ozel anadolu lisesinde okuyorum sbs puanim 341 ama ben devlet anadolu lisesine gitmek istiyorum gitmek istedigim okul 363 ozel okulumun puani 365 ile aliyor ben o devlet anadolu lisesine gecis yapabilirmiyim ?? Suan 9.siniftayim

  • Sizin puanınızdan düşük anadolu liselerine geçiş yapabilirsiniz. Puanınız 341 ise ve gitmek istediğiniz okulun puanı 363 ise nakil isteyebilirsiniz.

 3. ben anaolu meslek lisesinde bilişim 10 .cu sınıf öğrencisiyim ve anadolu bölümündeyim ama 10 tane zayıfım var sorumluluklarda da kurtaramazsam aynı okulun düz meslek bölümünde 11.ci sınıftan dewam edebilirmiyim acaba eğer edemezsem nasıl geçebilirim sınıfı şart geçmem yardımcı olursanız ?

 4. seneye 11.sınıf olacağım puanım 340 şuan bi anadolu lisesinde okuyorum izmirdeki hangi liseye nakil yaptırabilirim?

 5. Admin benim puanım 400 şuan istediğim okul 376 puan istiyor acaba puanlar yükselir mi 10. sınıfta nakil yaptırmak istiyorum nasıl olur ?

  • Sizden daha yüksek puanlıların sizden önce nakil hakkı var. Öyle bir durum olmadıkça nakil şansınız olacaktır.

 6. Ben 11.sınıfım turizm meslek lisesindeyim.buraya bi hata yaparak gırdım 10.sınıfta geçiş yapcakdım milli eğitim müdür yardımcısı yok dedı ama okul rehberlıkcım 11 e gectıgımde 10 da gelsen yapardık dedi yanıltılmış oldum 11.sınıftayım suan düz liseye gecmek istiyorum stajla falan zaman kaybetmek sorun oluyor. hem ders calıs hem staj yorucu düz liseye geçmem için imkan varmı.Örneğin özel bi liseye kayıt alıp sonra devlet lısesine geçsem falan yada 1 sene tekrar yapıp geçme falan gibi sanslar varmı cevap verırsenız sevinirim.

 7. s.a bn 9.snif da okuyorum okululm anadolu lisesi 393puanla yerlestim evme cok uzak evimin hemen
  yaninda bir lise var
  1.o lise 417ile aliyo gecis yapabilirmiyim
  2.lise 10. siniflari 376ile aliyo onuncu sinifta gecis yapabilirmiyiml
  CEVABİNİZİ BEKLİYORUM TESEKKURLER

  • Kendi sınıf seviyenizdeki puana göre kendinizden düşük puanlı okula geçebilirsiniz. Yüksek puanlı yere geçemezsiniz. Üst sınıfların puanları etkilemez.

 8. ben simdi 11.sınıfta kalsam falan gecemezmiyim meslekten düz liseye mecbur geçmem lazım yapamıorum boşa zaman kaybı illa özel lisemı direk müdürlerin insayatifi falan olamazmı dırek geçme ihtimali sınıfta falan bilinçli kalsam.

 9. İyi günler şuanda ben lise 2 ye gidiyorum sbs puanım 392 gidecegim lisenin puanına e okuldan bakıyorum fakat 11.sınıf kont. yoksa 10. sınıf kont. bakmalıyım 11. sınıfda geçecegim ?

 10. geçen yılki sbs puanım 450 nakil olmak istediğim okulun puanı 453tü geçen yıl beni almazlar mı?

 11. ben anadolu lisesinde okuyorum 10. sınıf öğrencisiyim benim 9. sınıftan sorumlu olduğum iki ders var başka bir anadolu lisesine nakil aldırmak istesem gidebilirmiyim bu konuda çok acil bilginize ihtiyacım var lütfen en kısa zamanda bilgilendirin şimdiden hepinize çok teşekkür ederim

 12. kızım anadolu lisesi 10 sınıfını bitirdi 11 sınıfa kayıt için 10 sınıf kontenjanıyla alınıyor dediler fakat puanı ona yetmiyor.11 sınıfı bulunduğu okulda başlasa ekim ayında nakil aldırsak da hangi sınıfın kontenjanıyla girer

 13. ben 370 puanla bir liseye gidiyorum puanımdan daha yüksek olan bir anadolu lisesine gidebilir miyim?

 14. Merhaba ben 11.sınıfa geçtim başka bir okula nakil yapmak istiyorum ama 9. Ve 10. Sınıftan kalan sorumlu derslerim var bu nakile engelmi sınıf geçmeye ortalamam yetmiyor ama sorumlu geçiyorum acil cevap lütfen

 15. ben anadolu lisesinde okuyorum 9. sınıfım. seneye 10 gidicem okulumu değiştirmek istiyorum değiştirmek istediğim okul yedeklerden tutyodu ama gitmedim şimdi o okula gitmek istiyorum benim puanım 364 o okulan puanı geçensene 351 di şimdi ben okulun geçen seneki puanına göre geciş yapıcam di mi? ve geçiş yaparken sadece sbs puanına bakıyorlar di mi ? Ve ben geçiş yapabilirmiyim? :)

  • Sadece sbs puanına bakılıyor. Kontenjan varsa ve sizden daha yüksek puanlılar başvurmazsa geçişiniz yüksek ihtimalle gerçekleşir. Mevcut okulunuza başvurup naklinizi isteyebilirsiniz.

 16. ŞİMDİ BENİM 9 TANE ZAYIFIM VAR.BEN BU DÖNEM OKUL BİTTİKTEN 1 HAFTA SONRA BAŞKA BİR LİSEYE NAKİL YAPIRIP ORDA ORTALAMA YÜKSELTME SINAVLARINA GİREBİLİR MİYİM

 17. ok tmmm bişe dha sorucam bu sınavlar bittikten sonra nakil yaptırabilirmiyim 9. aydaki sınavlara orda girmek icin

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s