ANADOLU LİSELERİ ARASINDA NAKİLLER NASIL YAPILIR?


Anadolu Liseleri Yönetmeliğinin 4.bölüm olan Nakiller ile ilgili maddeler aşağıda belirtilmiştir.

Madde 11- (Değişik : 2.9.2010/27690 RG) Bu okullar arasında öğrenci nakillerine esas olmak üzere; yeterlik sınavı, sınıf tekrarı, nakil ve benzeri sebeplerle, şube öğrenci sayısı 30’u aşmayacak şekilde sınıf bazında oluşacak açık kontenjanlar ile sınıf seviyesindeki taban puanlar e-okul sisteminde belirtilir.

Nakiller; sınıf bazında açık kontenjan bulunması, öğrencinin yerleştirmeye esas puanının, naklen gitmek istediği okulun kendi sınıf seviyesinde mevcut bulunan öğrencilerin yerleştirmeye esas taban puanından az olmaması ve puan üstünlüğüne göre yapılır.

Naklen gidilmek istenilen yerleşim birimindeki okul/okullarda birinci yabancı dil farklı ise nakiller, bu madde hükümleri doğrultusunda velilerinin yazılı isteği ile birinci yabancı dil değişikliği yapılarak gerçekleştirilir. Nakli gerçekleşen öğrencinin değiştirilen yabancı dildeki seviyesi belirlenir. Okul yönetimi, öğrenci velisi ile iş birliği yaparak 31/5/2006 tarihli ve 26184 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Yabancı Dil Eğitimi ve Öğretimi Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde gerekli tedbirleri alır ve uygular.

Hazırlık sınıfından hazırlık sınıfı bulunmayan okulların dokuzuncu sınıfına, hazırlık sınıfı bulunmayan okulların dokuzuncu sınıfından hazırlık sınıfına, iki dönem notu alınabilecek kadar süre bulunması ve nakil şartlarının taşınması hâlinde öğrenci nakli yapılır.

Ayrıca, merkezî yerleştirmeyle öğrenci alan ve genel ortaöğretim programı uygulayan resmî fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, Anadolu öğretmen liseleri ve bu okullarla aynı programı uygulayan özel okullar ile askerî lise ve polis kolejlerinden bu okullara öğrenci nakilleri; bu madde hükümleri doğrultusunda yapılır.

Diğer resmî ve özel ortaöğretim kurumlarından Anadolu liselerine öğrenci nakli yapılmaz. Ancak Anadolu liselerinden resmî ve özel diğer ortaöğretim kurumlarına geçiş, ilgili mevzuat hükümleri ile okulların özel yönetmeliklerinde yer alan nakil şartlarına göre yapılır.

Bu okullarda öğrenim görmekte iken şehit veya gazi çocuğu durumuna düşen öğrencilerin nakilleri, istemeleri ve durumlarını belgelendirmeleri hâlinde bir defaya mahsus olmak üzere boş kontenjan ve puan şartı aranmaksızın istedikleri farklı bir yerleşim yerindeki okullardan birine yapılır. Ancak bu kapsamda nakilleri yapılan öğrencilerin yerleştirme puanı, nakil gidilen okulun nakillere esas taban puanı ve kontenjanında dikkate alınmaz.

Nakil için başvuru

Madde 12- (Değişik : 2.9.2010/27690 RG) Nakil başvurusu, öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne velisi tarafından yapılır. Nakil şartlarını taşıyan öğrencinin başvurusu, öğrenim gördüğü okul müdürlüğünce e-okul sisteminden naklen gidilmek istenilen okul müdürlüğüne iletilir.

Nakil başvurularının değerlendirilmesi

Madde 13- (Değişik : 2.9.2010/27690 RG) E-okul sisteminden alınan nakil başvuruları, e-okul kapsamında olmayan okullardan gelen nakil başvuruları ile birlikte bu Yönetmeliğin 11 inci maddesinde belirtilen hükümler doğrultusunda haftanın son iş günü ilgili okul müdürlüğünce değerlendirilir. Değerlendirme ile ilgili tutanak e-okul sisteminden alınarak okul müdürü ve ilgili müdür yardımcısı tarafından imzalanıp dosyalanır. Sonuç aynı gün okulda ilan edilir; ayrıca e-okul kapsamındaki öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne e-okul sisteminden bildirilir.

Naklin uygun görülmesi hâlinde veli bilgilendirilir ve öğrenci en geç 5 iş günü içinde yeni okuluna başlar. Bu süre içinde öğrencinin eski okulundan ayrılmadan nakil talebinden vazgeçmesi hâlinde, bu durum öğrenci velisi tarafından yazılı olarak okul müdürlüğüne bildirilir ve nakil işlemi e-okul sisteminden iptal edilir.

Öğrenciye ait veriler, yeni okuluna başladığı gün e-okul sisteminden alınır.

Anadolu Liseleri nakilleri ile ilgili sorularınız için aşağıdaki yorum yapın kısmını kullanabilirsiniz.

373 Comments Add yours

 1. durdu diyor ki:

  hastalık sorun olursa acaba başka anadoludan andoluya geçebilirmiyiz düşük olsa bile puanımız

  1. admin diyor ki:

   hayır yapamazsınız

 2. Ahmet diyor ki:

  Meraba ben suan ozel anadolu lisesinde okuyorum sbs puanim 341 ama ben devlet anadolu lisesine gitmek istiyorum gitmek istedigim okul 363 ozel okulumun puani 365 ile aliyor ben o devlet anadolu lisesine gecis yapabilirmiyim ?? Suan 9.siniftayim

  1. admin diyor ki:

   Sizin puanınızdan düşük anadolu liselerine geçiş yapabilirsiniz. Puanınız 341 ise ve gitmek istediğiniz okulun puanı 363 ise nakil isteyebilirsiniz.

 3. Ömer diyor ki:

  ben anaolu meslek lisesinde bilişim 10 .cu sınıf öğrencisiyim ve anadolu bölümündeyim ama 10 tane zayıfım var sorumluluklarda da kurtaramazsam aynı okulun düz meslek bölümünde 11.ci sınıftan dewam edebilirmiyim acaba eğer edemezsem nasıl geçebilirim sınıfı şart geçmem yardımcı olursanız ?

  1. admin diyor ki:

   Sınıfınızı geçmeden nakil isteyemezsiniz.

 4. nergis diyor ki:

  seneye 11.sınıf olacağım puanım 340 şuan bi anadolu lisesinde okuyorum izmirdeki hangi liseye nakil yaptırabilirim?

  1. admin diyor ki:

   eokuldan puan listelerini kontrol etmeniz gerekir. https://e-okul.meb.gov.tr/OrtaOgretim/OKL/OOK06006.aspx

 5. asdf diyor ki:

  Admin benim puanım 400 şuan istediğim okul 376 puan istiyor acaba puanlar yükselir mi 10. sınıfta nakil yaptırmak istiyorum nasıl olur ?

  1. admin diyor ki:

   Sizden daha yüksek puanlıların sizden önce nakil hakkı var. Öyle bir durum olmadıkça nakil şansınız olacaktır.

 6. furkan diyor ki:

  Ben 11.sınıfım turizm meslek lisesindeyim.buraya bi hata yaparak gırdım 10.sınıfta geçiş yapcakdım milli eğitim müdür yardımcısı yok dedı ama okul rehberlıkcım 11 e gectıgımde 10 da gelsen yapardık dedi yanıltılmış oldum 11.sınıftayım suan düz liseye gecmek istiyorum stajla falan zaman kaybetmek sorun oluyor. hem ders calıs hem staj yorucu düz liseye geçmem için imkan varmı.Örneğin özel bi liseye kayıt alıp sonra devlet lısesine geçsem falan yada 1 sene tekrar yapıp geçme falan gibi sanslar varmı cevap verırsenız sevinirim.

  1. admin diyor ki:

   Özel liseleri deneyebilirsiniz.

 7. fatihh diyor ki:

  s.a bn 9.snif da okuyorum okululm anadolu lisesi 393puanla yerlestim evme cok uzak evimin hemen
  yaninda bir lise var
  1.o lise 417ile aliyo gecis yapabilirmiyim
  2.lise 10. siniflari 376ile aliyo onuncu sinifta gecis yapabilirmiyiml
  CEVABİNİZİ BEKLİYORUM TESEKKURLER

  1. admin diyor ki:

   Kendi sınıf seviyenizdeki puana göre kendinizden düşük puanlı okula geçebilirsiniz. Yüksek puanlı yere geçemezsiniz. Üst sınıfların puanları etkilemez.

 8. furkan diyor ki:

  ben simdi 11.sınıfta kalsam falan gecemezmiyim meslekten düz liseye mecbur geçmem lazım yapamıorum boşa zaman kaybı illa özel lisemı direk müdürlerin insayatifi falan olamazmı dırek geçme ihtimali sınıfta falan bilinçli kalsam.

 9. Mert SERDAR diyor ki:

  İyi günler şuanda ben lise 2 ye gidiyorum sbs puanım 392 gidecegim lisenin puanına e okuldan bakıyorum fakat 11.sınıf kont. yoksa 10. sınıf kont. bakmalıyım 11. sınıfda geçecegim ?

  1. admin diyor ki:

   Şu anda 10.sınıfa bakmanız gerekir. Hazirandan sonra 11 e bakarsınız

 10. meryem diyor ki:

  geçen yılki sbs puanım 450 nakil olmak istediğim okulun puanı 453tü geçen yıl beni almazlar mı?

  1. admin diyor ki:

   Almazlardı

 11. ibrahim k diyor ki:

  ben anadolu lisesinde okuyorum 10. sınıf öğrencisiyim benim 9. sınıftan sorumlu olduğum iki ders var başka bir anadolu lisesine nakil aldırmak istesem gidebilirmiyim bu konuda çok acil bilginize ihtiyacım var lütfen en kısa zamanda bilgilendirin şimdiden hepinize çok teşekkür ederim

  1. admin diyor ki:

   Sorumluluğunuz nakli engellemez puanınızın altında bir okula nakil isteyebilirsiniz

 12. nuray diyor ki:

  kızım anadolu lisesi 10 sınıfını bitirdi 11 sınıfa kayıt için 10 sınıf kontenjanıyla alınıyor dediler fakat puanı ona yetmiyor.11 sınıfı bulunduğu okulda başlasa ekim ayında nakil aldırsak da hangi sınıfın kontenjanıyla girer

  1. admin diyor ki:

   Şu andaki 10.sınıf puanı 11.sınıfta görüneceği için sizin için bir fark olmayacaktır.

 13. neslihan D. diyor ki:

  ben 370 puanla bir liseye gidiyorum puanımdan daha yüksek olan bir anadolu lisesine gidebilir miyim?

  1. admin diyor ki:

   Hayır

 14. mehmet diyor ki:

  özel anadolu lisesinden devlet anadolu lisesine geçiş yapılabiliyor mu acaba?

  1. admin diyor ki:

   Yapılır nakil başvurusund bulunmalısınız

 15. Mustafa Çakır diyor ki:

  Merhaba ben 11.sınıfa geçtim başka bir okula nakil yapmak istiyorum ama 9. Ve 10. Sınıftan kalan sorumlu derslerim var bu nakile engelmi sınıf geçmeye ortalamam yetmiyor ama sorumlu geçiyorum acil cevap lütfen

  1. admin diyor ki:

   Engel değil nakle başvurabilirsiniz

 16. gizem diyor ki:

  ben anadolu lisesinde okuyorum 9. sınıfım. seneye 10 gidicem okulumu değiştirmek istiyorum değiştirmek istediğim okul yedeklerden tutyodu ama gitmedim şimdi o okula gitmek istiyorum benim puanım 364 o okulan puanı geçensene 351 di şimdi ben okulun geçen seneki puanına göre geciş yapıcam di mi? ve geçiş yaparken sadece sbs puanına bakıyorlar di mi ? Ve ben geçiş yapabilirmiyim? :)

  1. admin diyor ki:

   Sadece sbs puanına bakılıyor. Kontenjan varsa ve sizden daha yüksek puanlılar başvurmazsa geçişiniz yüksek ihtimalle gerçekleşir. Mevcut okulunuza başvurup naklinizi isteyebilirsiniz.

 17. DOGUKAN diyor ki:

  ŞİMDİ BENİM 9 TANE ZAYIFIM VAR.BEN BU DÖNEM OKUL BİTTİKTEN 1 HAFTA SONRA BAŞKA BİR LİSEYE NAKİL YAPIRIP ORDA ORTALAMA YÜKSELTME SINAVLARINA GİREBİLİR MİYİM

  1. admin diyor ki:

   Giremezsiniz. Sınav döneminde nakil yapılamaz.

   1. DOGUKAN diyor ki:

    SINAVLARDAN ÖNCE OLMAZ MI

 18. mehmet diyor ki:

  Ben anadolu lisesinde 9.sınıftayım.Okuluma 425 ile yerleştim. İstediğim okulu 1 puanla kaçırdım. Seneye nakil istesem olur mu acaba? teşekkürler

  1. annebabaegitimi diyor ki:

   Başvurabilirsiniz

 19. Hamza diyor ki:

  BEN 9.SINIFTA TUR.LISESINDE OKUYODUM 10.SINIFTA BAŞKA BIR TURIZM LISESINE GEÇTİM BU YIL ŞİMDİ YINE BU YIL ESKI OKULUMA NAKIL YAPABILIRMIYIM SONUC NE OLUR?

  1. annebabaegitimi diyor ki:

   Okulunuza başvurup nakil isteyin

 20. anıl diyor ki:

  Admin ben bi liseye nakil başvurusunda bulundum.Sonradan arkadaşlarımın felan tavsiyesiyle biraz kafam karıştı hocaları kötü felan diye.Nakil başvurum kabul oldu sevmedimde okulu sevmeye sevmeye gittim bugün yarında gidicem ne yazıkki :( eski okuluma tekrar nakil olmam mümkünmü geri nakil diye birşey varmış tam bilmiyorum o gerinakil şansım kaçtır normal nakil gibi değerlendirilirmi yoksa direk geçebilirmiyim ? eğer böle birşey oluyorsa nasıl oldugunu anlatırmısın şimdiden teşekkürler

  1. annebabaegitimi diyor ki:

   Geri nakil yok ama nakil başvurusunda bulunabilirsiniz

 21. Kiss rainy diyor ki:

  Ben 10.sinif anadolu listesine gidiyorum sbs puanim 366 yerleşme puani 276 anadolu lisesine geçmek istiyorum nakil olarak benim sbs mime bakicaklar ortaogretimyerlestirme 276 ya mi bakicaklar?

  1. annebabaegitimi diyor ki:

   Yerleştirme puanına

 22. nil diyor ki:

  Merhaba ben suan anadolu imamhatip lisesindeyim guzel sanatlar lisesine gecis yapabilme hakkim varmi ?

 23. rıfat diyor ki:

  BEN BİR ANADOLU LİSESİNE NAKİL OLDUM BEĞENMEDİM TEKRAR KENDİ LİSEME GİDEBİLİRMİYİM

  1. annebabaegitimi diyor ki:

   Kontenjan varsa ve sizden yüksek puanlar istemezse olur

 24. Rabia nur diyor ki:

  Bn 11. Sınıf öğrencisiyim ve 1. Dönemin ortasında başka bi okula nakil olmak istiyorum.. Imam hatip lisesindeyim yine başka bi imam hatibe geçmek istiyorum bu mümkün mü?

  1. annebabaegitimi diyor ki:

   Mümkün

 25. Rabia nur diyor ki:

  S.a. Ben şuan 11. Sınıf imam hatip lisesi öğrencisiyim.. Dönemin ortasındayız.. Bazı sorunlardan dolayı okuduğum okula devam edemiycem.. Başka bi imam hatip lisesine gitmek istiyorum.. bu mümkün mü?

  1. annebabaegitimi diyor ki:

   Son 3 hafta kalana kadar geçmeniz gerekir

 26. Aysenur diyor ki:

  Meraba ben 10. Sınıfım anadolu imam hatipte okuyorum başka bir Anadolu lisesine boş kontenjan varsa nakil isteyebilirim degil mi?

  1. annebabaegitimi diyor ki:

   Evet isteyebilirsiniz

 27. merve diyor ki:

  Ben 10. Sınıfım puanın 311 ama gitmek istediğim okul 321 puan geçebilir miyim bu arada ben anadolu gitmek istediğim okulda anadolu lisesi

  1. annebabaegitimi diyor ki:

   Geçebilirsiniz başvurunuzu yapın sizden daha yüksek puanlılar kontenjanı doldurmazsa geçebilirsiniz

 28. enes diyor ki:

  Merhaba ben Anadolu Teknik Lisesinde okuyorum Anadolu lisesine geçebilir miyim? ve bir soru daha ben şuan 10.sınıftayım bazı arkadaşlarım sbs puanlarından çok yüksek puanlı okullara gittiler bu mümkün müdür?

  1. annebabaegitimi diyor ki:

   10. Sınıfın sonuna kadar geçebilirsiniz

 29. dicle diyor ki:

  Ya ben şimdi Anadolu’ya geçiş yapmak istiyorum 40 kişi alıyor puanı 317 benim puanım 280 filan alır mı? ama bu dönem taktir getirdim taktir getirmenin etkisi olur mu puana? lütfen cevaplayın önemliii………

  1. annebabaegitimi diyor ki:

   Takdir getirmenin etkisi olmaz nakil başvurusunda bulunun sizden yüksek puanlar kontenjanı doldurmazsa gidersiniz

 30. ünzile diyor ki:

  Merhaba ben 10.sınıf öğrencisiyim sbs puanım 346 ama gitmek istediğim okulun puanı476 eğer kontenjan boşluğu varsa gidebilirmiyim??

  1. annebabaegitimi diyor ki:

   Evet gidebilirsiniz

 31. Nazlı diyor ki:

  Merhaba, 9. sınıf anadolu lisesinde öğrencisiyim. Hazırlık bittikten sonra puanların uygunluğu doğrultsunda sağlık meslek lisesine nakil yaptırabilirmiyim. Sağlık meslek lisesinde 10. sınıftan mı başlarım yoksa tekrar 9. sınıf hazırlık okumak zorundamıyım. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  1. annebabaegitimi diyor ki:

   9 da okuyorsanız yaptıramazsınız hz okuyorsanız okulla görüşün lütfen

 32. fatmagül diyor ki:

  Ben nallıhan anadolu sağlık meslek lisesine gidiyorum. Puanım 350 kahramanmaraşa naklimi aldırmak istiyorum elimizde tıp1 diyabetim olduğuna dair heyet raporu var naklimi aldırabilirmiyim?

  1. annebabaegitimi diyor ki:

   Gideceğiniz okulda kontenjan varsa başvurabilirsiniz

 33. tugcen diyor ki:

  merhaba ben 9.sınıf meslek lisesi öğrencısıyım, bu yıl bitince yaz tatilinde nakil yapıp 10.sınıfta anadolu lisesinde olabilme sansım var mı?

  1. annebabaegitimi diyor ki:

   Kontenjan varsa ve puanınızdan yüksekler o okulu istemezse var

 34. Murat diyor ki:

  Nakil istegim kabul olmuş ama daha aldırmadı aynı okulda kalabirilmiyim

  1. annebabaegitimi diyor ki:

   Hayır kalamazsınız

 35. Azat diyor ki:

  Lisede 1 sene okuduktan sonra köyümden istanbul’a nakil yapma şansım var mı?

  1. annebabaegitimi diyor ki:

   Puanınız yeterse olur

 36. Mehmet koçak diyor ki:

  11.sınıf da anadolu lisesinde okuyan öğrencimizin naklini istemiştik. Ama nakil süresi dolmadan istediğimiz nakilden vaz geçip başka okula tekrar nakil istiyoruz.böyle bir hakkımız varmıdır.ne yapmamız gerekir.

  1. annebabaegitimi diyor ki:

   Okulunuza başvurunuz

 37. kadir diyor ki:

  taban puanı bizden yüksek olan bir liseye karne ortalaması yükseltip nakil denesek gidebilirmiyiz ?

  1. annebabaegitimi diyor ki:

   Hayır

 38. asdf diyor ki:

  Ben 11.sınıf imamhatipe gidiyorum baska bir imamhatipe gecis yapmak istiyorum ama nakil icin 10 puanim eksikmiş boyle bisey varmi naklimi veremiyorum

  1. annebabaegitimi diyor ki:

   Var puanınızın altındaki okullara başvurun

 39. Kaan Urtkin diyor ki:

  Merhaba, devletin bir anadolu lisesinde okuyorum 11. Sınıftayım. sbs puanım 332 çalışkan olmama rağmen sbs sınavında tökezledim, bulunduğum okulda çok başarılıyım ve dil sınıfında okumak istiyorum ama bizim okulda açmadılar dil bölümü, buyüzden ben sayısal bölümündeyim bu bölümü yapabileceğime en iyi şekilde inanıyorum yalnız gelecek sene okul değiştirmek istiyorum alışamama durumumdan dolayı bu yıl sayısal okuyacağım. Annem kontenjyan bitme puan yetmeme durumu gibi korkularınan beni sıkıştırıyor ama ben gelecek yıl gitmek istiyorum gitmek istediğim okulun şuan için 2 kişi kontenjanı ve taban puanı 296 11. Sınıflar için. 12. Sınıflar için ise 346. Sizce gelecek seneye bu okula gidebilirmiyim puan artma gibi durumlar olur mu?
  Bir sorum daha olacak üniversite sınavına sayısal üzerinden dil sınavına girsem, puan eksikliği-farkı olur mu? Yardımlarınızı bekler teşekkür ederim…

  1. annebabaegitimi diyor ki:

   Sizin kendi seviyenizdeki puana göre nakil olacaksınız puan yükselmez sizin puanınız şu anda daha yüksek ancak kontenjan kalmayabilir. Üni sınavında fenden mezun olmanız herhangi bir puan eksilmesine sebep olmaz

 40. Emirhan diyor ki:

  Benim puanım 342 ve 399 puanlık liseye nakil başvurusu yapmak istiyorum olurmu.

  1. annebabaegitimi diyor ki:

   Puanınızın altındaki okullara başvurabilirsiniz

 41. Melisa diyor ki:

  Teog puanim 375 nevsehir lisesine gidiyorum 10. Sınıfımı nevsehir merkez anadoluda okumak istiyorum nakil nasil yapabilirm

  1. annebabaegitimi diyor ki:

   Okulunuza dilekçe vererek nakil başvurusu yapmalısınız

 42. seyithan diyor ki:

  mrb ben nakil sonucu gittiğim okuldan memnun değilim eski okuluma dönme şansım varmıdır ?

  1. annebabaegitimi diyor ki:

   Tekrar nakil başvurusunda bulunmanız gerekir. Kontenjan ve sizden önce başvuranların puan durumuna göre nakil olup olmayacağınız değiit

 43. Billur diyor ki:

  Hazırlık sınıfı olan liseler yeterlilik sınavı yapıyor ya. Bu sınavda sadece Türkçe ve İngilizce oluyormuş diye duydum. Bu doğru mudur yoksa tüm dersler sorabilirler mi

  1. annebabaegitimi diyor ki:

   Yererlilik sınavı sadece Türkçe ve İngilizce yapılır

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s